hrosko
06.09.14,21:46
Viete mi poradit co by bolo lepsie ci ostat zivnostnikom, alebo zalozit firmu?
Priatel je zivnostnik a doteraz robil uctovnictvo na pausal vydavky, nakolko nebolo co dat do nakladov, lebo poskytuje IT sluzby.Ma moznost bud fakturovat sluzby ako sro, alebo ostat ako zivnostnik.
Da sa to nejako prepocitat, co je lepsie?Bol by sam sebe zamestnancom
Alebo ostat ako zivnostnik, zmeni si bydlisko mimo BA, aby si mohol davat do nakladov PHM, auto, diety, naklady na ubytko.....
Antonia Jendrišáková
07.09.14,06:49
Podľa môjho názoru je menej nákladne podnikanie na živnosť, aj v prípade ukončenia podnikania je to jednoduchšie. Čo sa týka cestovných náhrad, môže si uplatňovať CN pri ceste ku klientovi KM+paušál, ubytovanie. Stravné zakúpením stravných poukážok, alebo pri pracovnej ceste.
Indeed
07.09.14,10:22
Ja som tiež živnostník, a rozhodol som sa pre takú optimalizaciu, že sa snažím zarábať menej .... o....
A kedže teraz budem platit vyššie odvody do SP , tak mi vyjde aj nižšia daň z prijmu FO .......o....

Soudruzi zas něco NEDOMYSLELI .....o....

Jednoducho živnostník,ktorý má učtovníctvo "na paušál" , by nemal ročne zarobiť viac ako 16-17 000 Eur celkovy obrat všetkych prijmov.
KEJKA
07.09.14,10:40
snažiť sa zarábať menej? Podľa mňa nepremyslené. Ak je aj vyšší príjem, tak síce sú aj vyššie dane a na druhý rok vyššie odvody, ale vždy zostane aj niečo do kešene. A optimalizovať potom treba výdavky - na tie vyššie v budúcnosti odložiť, ak by bolo zle, tak živnosť zastaviť-zrušiť od toho momentu sa odvody neplatia.
Indeed
07.09.14,10:43
neda sa nič odložiť..také ničo NEPOZNÁM už viac ako 25 rokov...
KEJKA
07.09.14,10:50
niekto pozná a niekto nie. Ja nepoznám žiť od výplaty k výplate a to ani za horších čias. Vždy sa dalo odložiť do rezervy.
Indeed
07.09.14,10:54
to je zastaralé zmyšľanie, oveľa lepšie je rozmyšľať veľkorysejšie a v pripade potreby vedieť zohnať ZDROJE
Indeed
07.09.14,11:13
Kejka ,nehovor mi také veci, že si stavala DOM všetko si financovala hotovými peniazmi, a ešte si aj odložila do rezervy... NIE JE TO MOŽNÉ
KEJKA
07.09.14,11:13
ano, súhlasím, v tomto som konzervatívna. Ale nie každý vie zohnať zdroje.
panamaus
07.09.14,11:15
Pre Kejku.

On nebude robiť menej
Ani ceny nezníži

Bude "iba menej zarábať" :D

Pre Indeide

Nepletieš si takto obrat s hrubým príjmom / ziskom ?
KEJKA
07.09.14,11:17
v ""."" to chápem, on tam tie uvodzovky nedal.......
Indeed
07.09.14,11:24
Moja cena za moju prácu je určená zo strany a.s. pre ktorú pracujem "na živnosť" je to 7,50 € za normohodinu
panamaus
07.09.14,11:29
To ešte patrí vari k tým slušným

Teraz som videl na reklamnom stĺpe ponúkala personálka :

2,6 v čistom
Indeed
07.09.14,11:38
dokedy neprídu Ukrajinci.. tí pracujú za také sumy a živia svojich "pasákov"....
panamaus
07.09.14,11:45
korejci si (asi oficiálne) vybavili maďarov z Rumunska - - o nejakých 150 evri nižšia min mzda
Indeed
07.09.14,11:52
v Srbsku , OFICIALNA Mzda 2 eur HRUBEHO...
vešať, strieľať,zdierať z kože, stredoveké TRESTY
hrosko
07.09.14,13:48
no lenze zaraba viac ako 16000 rocne a ide na pausal, lebo pri poskytovani IT sluzieb ako subdodavatel nema co uplatnovat, nakolko ma pracu od domu cca 5km. Fakturuje IT sluzby ako je sprava IT sieti a pod.... je plateny hodinovou sadzbou . Hladame riesenie ako zoptimalizovat uctovnictvo a mat vydavky skutocne. PHM sa mu nevyplati davat do uctovnictva, lebo nevykaze km....
hrosko
07.09.14,13:51
No keby zmenil bydlisko mimo BA, tak je na dietach, nakolko by bol v prenajme v BA kde by pracoval a takisto km pri tyzdennom dochadzani. Ubytovanie by daval ako naklady na prenajom, lebo by si prenajal byt resp. podnajom niekde. Len ako to prepocitat, ci sa to oplati ist takouto zmenou do toho....Preto hladam niekoho kto by to vedel prepocitat a vycislit , ci sa oplati ist do toho, ci nie. Mal by trvale bydlisko u svojich star.rodicov mimo BA a pracoval by v BA, cize by bol cely tyzden na sluzobnej ceste.
panamaus
07.09.14,15:18
jedine ak by potreboval niečo softwarového nakúpiť
od nejakého nezamestnaného (tým pádom ročne asi do 4500 € dane neplatiaceho) IT
Indeed
07.09.14,15:44
tak potom absolutny strop je 20 000 eur ročne.
xeva
07.09.14,16:11
Pri pracovnej ceste SZČO nie je dôležité či ju vykonáva mimo svojho trvalého bydliska - miesta podnikania u FO - ale či ju vykonáva mimo miesta kde sa činnosť pravidelne vykonáva. Ak je to v mieste A pravidelne a do B ide občasne, je to pracovná cesta s patričnými nárokmi na cestovné náhrady. Ak bude činnosť vykonávať pravidelne iba v B dokonca u toho istého objednávateľa a v A nebude činný pôjde o pracovnú cestu ? pri uplatňovaní náhrad sa treba riadiť zákonom o dani z príjmu, napr.platby za ubytovanie...
hrosko
07.09.14,17:37
stahuje sa do Trencina, meni trvale bydlisko do Trencina. Pracu bude vykonavat v BA ako subdodavatel pre firmu, ktora bude jeho pracovnu cinnost fakturovat objednavatelovi v BA.
Jeho kolega je z Popradu , byva v BA, robi tu istu cinnost a fakturuje ako subdodavatel. Do nakladov si dava najomne za ubytko v BA, diety a cestovne nahrady, nakolko je cely tyzden na sluzobke v BA a samozrejme aj naklady na PHM. Lebo ani kolega nema co davat ine do nakladov ako je PHM, ubytko, stravne a cestovne nahrady. V Poprade svoju cinnost nevykonava, len tam ma trvale bydlisko a sidlo v zivnost.liste. Cize sam seba posiela na prac. cestu do BA.