Sica
07.09.14,15:03
Viem, ze sa tu o precerpanej dovolenke popisalo vela, ale ja mam takyto problem: zamestnanec ma dohodu o skonceni pp k 31/10/2014. Teraz robim mzdy za VIII. 2014 a zistila som, ze si precerpal dovolenku (o 6,5 dna). Robim mzdy v MRP, neviem si rady ako tam nahodit precerpanu dovolenku. Musim ist cez Cerpanie dovolenky, upravovat ukoncenie pp... podla mna dost komplikovane. Chcem sa teda spytat, ci by nebolo lepsie dat mu absenciu na 6,5 dna. Je to mozne po tolkych dnoch? On mal tu dovolenku podpisanu dodatocne - neukazal sa v praci niekolko dni a teda nebolo to planovane. Dakujem.
Dav
07.09.14,13:22
Niekto mu tú dovolenku schválil, to znamená, že na pracovisku nebol s vedomím nadriadeného a v dobrej viere, že dovolenku má a či ju mal podpísanú, alebo prisľúbenú ústne a administratívne podpísanú neskôr, nie je rozhodujúce. V MRP treba dohodiť dni, ktoré prečerpal a v poslednej mzde sa mu zrazí to, čo mu bolo vyplatené za prečerpanú dovolenku. Je tam na to položka v mzdovom číselníku.Absencia by znamenala aj odhlášky a prihlášky SP, ZP a kopu administratívnych činností.Okrem toho, ešte existuje ďalší pojem, neplatené voľno. Samozrejme s administratívou voči poisťovniam a vopred, pred čerpaním nepl. voľna. Absencia je neprítomnosť v práci bez vedomia a súhlasu zodpovedného zamestanca a nie je možné niekoho "obdarovať" absenciou len tak, lebo absencia je vážne porušenie pracovnej disciplíny s možnosťou vážnych dôsledkov a prečerpanie dovolenky je "spočítacia chyba" zostatku dovolenky.
Ak mal absenciu klasickú, mala sa riešiť ihneď a podľa Zákonníka práce. Ak nie si v práci ten, kto rozhoduje o dovolenkách, kto dbá na dodržiavanie pracovnej disciplíny, má právo prijímať a prepúšťať ľudí,tak použi postup o prečerpanej dovolenke a jej vysporiadaní pri odchode zamestnanca.
Indeed
07.09.14,15:59
..šak do 31.10 tých 6,5 dńa NADPRACUJE hravo, aj niekoĺko x