firstmelter
08.09.14,10:28
Dakujem za odpovede,chcel by som len upresnit,ze moja manzelka nadobudla tento byt na zaklade darovacej zmluvy pocas manzelstva a moj dlh je spred manzelstva. Dakujem.
evuš
08.09.14,08:52
Nie, nemôže zabaviť majetok Tvojej manželky, dar a dedičstvo do BSM nepatria....
Ferdosondo
08.09.14,10:09
Je to čiste manželkin majetok. Avšak dlh si spravil počas manželstva, takže aj ona zodpovedá za Tvoje dlhy a tým pádom môže prísť o ten byt.
misoft
08.09.14,13:52
Nemôže! Majetok vo výlučnom vlastníctve, získaný PRED vznikom BSM nemôže byť exekuovaný, i keby dlh vznikol u jedného z nich počas BSM. Bude sa musieť prihliadať i na čas vzniku dlhu a od tej doby ne možné riešiť exekúcie. Teda byt nebude spadať ani náhodou do exekúcie (maximálne veci po uzavretí manželstva v ňom).
Ferdosondo
09.09.14,04:01
Misoft nie som síce právnik, ale toto sa mi nezdá. Ak dlh vznikne počas BSM počas manželstva u jedného z manželov, tak ten dlh sa stáva automaticky dlhom aj druhého z dvojice. No a exekútor si uplatňuje nárok na majetok bez ohľadu na to, kto úver bral predsa. A či niekto z dvojice má majetok iba výlučne vo svojom vlastníctve je pre exekútora nepodstatné.
misoft
09.09.14,09:50
Môže siahnuť na spoločný majetok. Ak sa niečo získa darovaním, dedením - tak ani počas manželstva to nie je spoločné - je to a BUDE výlučne patriť tej osobe! A exekútor nemôže siahnuť na výlučny majetok - len na spoločný!
Príklad: dom zdedeny pred sobášom - sobáš - potom príde exekútor a siahal by na ten dom? Veď ho nezískali zo spoločných prostriedkov - patrí len tomu dedičov! Nie obom!
A toho sa exekútor MUSÍ držať - je to vec, vylúčená z exekúcie!
firstmelter
09.09.14,12:32
Chcel by som len upresnit,ze manzelka sa stala vlastnickou tohto bytu na zaklade darovacej zmluvy pocas manzelstva a moj dlh je spred manzelstva. dakujem.
Mária27
09.09.14,16:52
Tvoj dlh sa hradí len z tvojho majetku. Ak by vznikol počas manželstva, mohol by byť uspokojený aj z BSM, lebo aj tam je tvoj majetok.

Vyplýva to z § 147 občianskeho zákonníka:

(1) Pohľadávka veriteľa len jedného z manželov, ktorá vznikla za trvania manželstva, môže byť pri výkone rozhodnutia uspokojená i z majetku patriaceho do bezpodielového spoluvlastníctva manželov.
misoft
09.09.14,16:53
Čo je darované manželke, nie je tvoje!
misoft
09.09.14,16:55
Dôležité slovo - bezpodielové! Darovane jednému nie je bezpodielové oboch... aby to pochopili - doplňujem....