Germany
08.09.14,13:40
Dobrý deň,
chcem sa opýtať, či má niekto skúsenosť s účtovaním zmeny autoúveru na lízing (podvojné účt.). Spoločnosť zakúpila v 9/2013 automobil - polovicu ceny zaplatili pri kúpe, 2.polovica mala byť vyplatená 8/2014 (teda úver na 1 rok, nie je to lízing). V období 9/013 -8/014 platili úverovej spoločnosti len poistné. Auto bolo zaradené do majetku a odpisuje sa klasicky 48 mesiacov. V 8/2014 keď bola splatnosť posl.splátky, túto nezaplatili, ale zmenili splácanie poslednej čiastky na lízing - na 24 mesiacov. (spolu teda dlžka úveru + lízingu je 3 roky a auto je vo vlastníctve veriteľa - lízing). Ako táto skutočnosť ovplyvní odpisovanie auta? Pri účtovaní by som postupovala následovne: nesplatená časť úveru: 7993,- EUR 379.x/474.x a jednotlivé splátky potom klasicky ako pri lízingu. OK? Zároveň firma nieje platcom DPH, ale keďže sa auto nakupovalo na úver, DPH som dala do obstarávacej ceny. Pri lízingu však súčasťou obstarávacej ceny DPH nie je (§25 ods.6) zák. o DP). Ako postupovať? Vopred ďakujem za odpovede.
KEJKA
08.09.14,12:01
Ak nedošlo zmluvne k predaju a opätovne odkúpeniu vozidla, tak ide podľa mňa len o zmenu podmienok financovania. LZ to podľa mňa tiež nie je, musel by trvať aspoň 36 mesiacov, či? Nespočítavaj autoúver+LZ.
Prečítaj si dokumentáciu o zmene - hádam neantidatovali LZ zmluvu na dátum uzavretia autoúveru, či?
Ak ide o korektnú zmenu v tom zmysle, že do augusta je to autoúver a od augusta "akože LZ", tak
1. zaradenie necháš tak
2. odpisovanie bude ako doteraz (nie sú splnené podmienky LZ)
3. DPH zstáva naďalej v cene auta.
Brala by som tú LZ zmluvu skôr ako splátkový kalendár nesplateného úveru.
Germany
08.09.14,12:08
K, ďakujem.. má to logiku. LZ je na 24 mesiacov, nespočítavam LZ a úver, teda nemením..