Janka Kováčová
09.09.14,08:47
Priateľ sa rozviedol pred 4 rokmi. Pravdepodobne ani jeden si nebol dať oraziť právoplatnosť rozsudku o rozvode. Jeho bývalá žena žije so svojím druhom a narodilo sa im dieťa. Je možné, aby dali dieťaťu priezvisko priateľa z toho dôvodu, že nemajú orazený rozsudok spred 4 rokov a teda ho zapísať aj ako otca?
ivka70
09.09.14,06:48
Priezvisko dietata nesuvisi s tym, ci maju alebo nemaju orazeny rozsudok.
Ake priezvisko ma matka dietata?
Nenechala si ona po rozvode priezvisko, ktore ziskala vydajom? A nema teda dieta zhodne priezvisko s nou?
Oliwa
09.09.14,06:50
Ľudovo povedané - "lehota" na uznanie otcovstva bývalým manželom je 300 dní a nie 4 roky. Priezvisko a uznanie otcovstva sú však dve rozdielne skutočnosti. Ide naozaj len o to priezvisko? Veď ľudí s rovnakým priezviskom chodí po svete neúrekom a nie všetci sú si rodina...
panamaus
09.09.14,06:55
Ako keby tebe nebolo jedno aké priezvisko dá bývalá tvojho terajšieho vlastnému dieťaťu

(veď ak si po rozvode (zadarmo) nezmenila priezvisko , ktoré získala od bývalého = tvojho terajšieho, tak je predpoklad, že sa rozišli ako normálni ľudia - - tak sa teš, že aspoň z tejto stránky je tvoj terajší normálny - - - nerieš nenormálne veci ! )

A ako písala ivka
ak nie po otcovi
tak po matke
(hádam mu nebudú vymýšľať nové priezvisko :D )
panamaus
09.09.14,06:58
Ešte ľudovejšie povedané -
jedine, že by terajší mal špeciálne spermie schopné prežiť aspoň takých 1166 dní :D
Janka Kováčová
09.09.14,07:04
Priezvisko si nechala, na tom nič nie je, ide skôr o otcovstvo.
Janka Kováčová
09.09.14,07:05
Zle som sa vyjadrila, ide skôr o otcovstvo.
Janka Kováčová
09.09.14,07:08
Ja som tiež rozvedená, ale v podstate ona asi až teraz v nemocnici zistila, že nemajú orazený rozsudok a tým vlastne vraj nie sú právoplatne rozvedení a otcom dieťaťa je môj priateľ.
ivka70
09.09.14,07:12
Ale ty pises o priezvisku, nie o otcovstve.
Otcovstvo by musel priatel prehlasit na matrike, 4 roky po rozvode, co asi neurobil. A je predpoklad, ze to urobil spolu s matkou jej druh a otec dietata.
Priezvisko ma teda dieta po matke a nie je co riesit.
ivka70
09.09.14,07:14
Asi?
To si vymyslas alebo mas realne informacie?
panamaus
09.09.14,07:14
Takto
Sú rozvedení.
Rozsudok je právoplatný
To iba oni nemajú o tom právoplatný doklad
Oliwa
09.09.14,07:24
Prečítaj si, čo som Ti napísala. Otcom de jure nemôže byť Tvoj priateľ, keďže zákon to nepripúšťa a legislatívne je to upravené na tých 300 dní /viď napr. prípad Žitný/. To, že by malo dieťa rovnaké priezvisko ako Tvoj priateľ, resp. jeho matka, neznamená, že je jeho otcom, ako píšeš. Hoci de facto sa to vylúčiť nedá, ale to je o inom...
A čo biologický otec dieťaťa, ten mu netúži dať svoje priezvisko?
Oliwa
09.09.14,07:31
Hneď som si myslela, že ide o priznanie otcovstva a platenie výživného a nie o to, ako sa bude bábo volať... Sorry, ale my naozaj nevieme, kto je otcom toho dieťaťa... Treba sa spýtať kompetentných...
panamaus
09.09.14,08:02
Ivka

Je možné aj to, že :
1, bývalá terajšieho vie počítať
a že by jej dobre padlo, keby jej niekto platil na dieťa, ktoré má (možno ) so svojím terajším
(ak už náhodou aj jej terajší neplánuje byť minulým)
2, bývalá terajšieho nemá "právne povedomie", ale "právne bezvedomie" = myslí si, že rozsudok nenadobudol právoplatnosť
3, bývalá terajšieho si poskladala 1, a 2,
4, bývalá terajšieho natrafila na veeeeeeeľmo svedomitú matrikárku =
ak nemáš papier, tak nie si
(a zbytočne ju bude bývalá terajšieho aj so svojím terajším presviedčať, že to oni SPOLU :D )
5, alebo aj inak :D :D :D
právnik-probono
09.09.14,08:04
Ak má matka priezvisko ešte po vašom priateľovi z času manželstva, tak priezvisko dieťaťa môže prameniť z priezviska matky, nakoľko zrejme bola urobená dohoda s otcom dieťaťa v tomto duchu pri určení otcovstva súhlasným vyhlásením, ev. súdnym konaním.

Uvedenému môže zabrániť iba matka a otec dieťaťa a to tým, že požiadajú príslušný Okresný úrad o zmenu priezviska maloletého dieťaťa.

Váš priateľ do tohto procesu, za predpokladu, že nie je uvedený ako biologický otec dieťaťa podľa prvej zákonnej domnienky, zasiahnuť nemôže. Predpokladám, že uvedený nie je, pretože ako píšete už ubehlo 4r. od zániku manželstva a zákon predpokladá lehotu, ktorá uplynie trojstým dňom od zániku manželstva.
panamaus
09.09.14,08:10
Právnik možno ako tak, ale matematik jak hovado (ani nie tak matematik ako .... ) - za 4 roky neprešlo 300 dní ????????? :D :D

lebo ak ona píše :
" nemajú orazený rozsudok spred 4 rokov"
a ty reaguješ :
" zrejme neuplynul trojstý deň po zániku manželstva "
právnik-probono
09.09.14,08:13
minútu po tom som sa následne opravil, takže odpoveď je v poriadku. sprvoti som si to nevšimol že sa rozviedli pred 4 rokmi.
panamaus
09.09.14,08:17
keď minútu po tom = som rýchly ako blesk :D
šakajpretosomeletrikár
Oliwa
09.09.14,08:19
Probono, to je ok, nikto z nás nie je neomylný, a to nie sme ani právnici, len dobrovoľníci... Kôň má štyri nohy a potkne sa...
právnik-probono
09.09.14,08:19
šakajpreto by ťa mohla kopnúť elektrika do hlavy aby si dostal rozum!
ivka70
09.09.14,08:21
pre sa pytam : Asi?
ci su to domnienky vyplyvajuce z nejakej obavy alebo ma terajsia priatelka nejake konkretne informacie
inak si nevime predstavit, co sa terajsia priatelka ma co starat do 4 roky rozvedenej byvalej manzelky svojho priatela
luja5
09.09.14,08:49
K rozdielu medzi priezviskom a otcovstvom už bolo napísané. Doplním len k zapísaniu otcovstva.
Rozsudok o rozvode nadobúda právoplatnosť dňom, kedy ho prevezme posledný z účastníkov konania, ak sa obidvaja manželia vzdali možnosti odvolania, alebo uplynutím lehoty určenej na podanie odvolania. Nenadobúda teda právoplatnosť dňom zápisu tejto skutočnosti na rozsudku o rozvode.
Zadanie som pochopila tak, že po štyroch rokoch od rozvodu sa rozvedenej matke narodilo dieťa, ktoré nemá s býva. manželom a že "v nemocnici" znamená asi "v pôrodnici". Nech Tvoj priateľ ako býv. manžel zájde na príslušný súd a dá si zapísať nadobudnutie právoplatnosti rozsudku, ak aj on až teraz (?) zistil, že tiež nemá na ním prevzatom rozsudku nadobudnutie právoplatnosti zapísané. Ak je rozsudok právoplatný už viac ako tri roky, Tvoj priateľ nespĺňa zákonnú domnienku otcovstva ako manžela matky, ak bol z tohto titulu určený ako otec. Ak už je vedený (bol medzičasom zapísaný) na matrike ako otec, môže si to podľa môjho názoru na matrike preukázaním právoplatného rozsudku o rozvode doriešiť (ak má záujem, ak to bolo bez jeho súhlasu...)..

Občiansky súdny poriadok

§ 159

(1) Doručený rozsudok, ktorý už nemožno napadnúť odvolaním, je právoplatný.
Vyhláška MV SR č. 302/1994 Z.z., ktorou sa vykonávajú niektoré ustanovenia zákona NR SR o matrikách

§ 16

(1) Ak sa po uzavretí zápisu zistí, že niektorý údaj zápisu alebo celý zápis je nesprávny alebo neúplný, alebo ak dôjde k zmene zapísanej skutočnosti, vykonáva sa zmena zápisu (opravou, doplnením) v stĺpci „dodatočné záznamy a zmeny“.
(2) Zmena zápisu sa vykonáva z úradnej povinnosti alebo na žiadosť osoby, a to na základe verejnej listiny.
Oliwa
09.09.14,09:31
Ja si to predstaviť viem... A podľa napísaného to vyzerá ako reálna obava pisateľky z toho, že súčasný partner:
- by mal platiť výživné na cudzie dieťa /čo v tomto prípade nehrozí/
- by mal platiť výživné na svoje dieťa...
panamaus
09.09.14,11:07
Oliwa (Dnes 11:19)
.. Kôň má štyri nohy a potkne sa...

Pokračujem :

Somár má tiež štyri nohy a predsa je LEN somár :D
panamaus
09.09.14,11:10
kopla tak letmo do ruky - to som ešte nemal 5
kopla, keď som prstom skúšal - to som mal nad 15

a opdvtedy čakám a čakám :D
Janka Kováčová
09.09.14,14:50
On sa to dnes dozvedel, že je zapísaný ako otec dieťaťa a ako dôvod mu povedala, že nemali orazený rozsudok...
Viem, že všetko je dokázateľné a dá sa to dať do poriadku, len neviem pochopiť, prečo nezapísali terajšieho otca, keďže spolu žijú v jednej domácnosti alebo teda žiadneho ak nechcela...
panamaus
09.09.14,14:52
Tak dať oraziť
overiť fotokopiu
zabehnúť na tú matriku (tzv PRVÉ kolo :D )
Oliwa
09.09.14,19:25
Tak tá matka alebo nevedela, že to nemôže urobiť a urobila to, alebo vedela, že to nemôže urobiť a napriek tomu to urobila. O dôvodoch jej konania sa možno len domnievať...
panamaus
09.09.14,20:11
J K
Si ešte nepočula, že orgán može IBA podľa zákona ??
Z.z.
Otcom je manžel
počas manželstva
a ešte 300 !!!!!!!!! dní po právoplatnom rozvode
(ibaže niekto niečím dokáže opak )

Preto niekedy vyzerá ako orgán :D