kukuportal
09.09.14,09:47
V sobotu sa chystáme do Nórska. Letíme do Osla navštíviť kamaráta, ktorý tam má auto a chystáme sa spolu s ním pocestovať Nórsko, resp. asi len časť, bo si nie som celkom istý koľko sa toho dá za týždeň v Nórsku vidieť. Zaujímame sa predovšetkým o prírodu a život prostých ľudí spätých s prírodou. Počas návštevy by sme sa radi zastavili i niekde na nejakom jazere, poprípade fjorde a aspoň na pár hodín si chceli vyskúšať chytanie rýb. Do lietadla si berieme len príručnú batožinu, je problém si zapožičať na pár hodín rybársku výstroj, alebo je nutné si ju zobrať zo sebou? Okrem rýb nás zaujímajú voľne vyskytujúce sa živočíchy, soby, losy atď. poprípade malé rodinné farmy, ktoré sa zaoberajú s ich chovom, poprípade z ich spracovaním. Ako je to z ubytovaním, máme si zaobstarať niečo dopredu, alebo stačí ak natrafíme na niečo po ceste, berieme zo sebou i 2,5 ročné dieťa. Po prílete by sme si chceli pozrieť Oslo, potom sa vydať smerom na Bergen a Trondheim a potom späť do Osla, lebo predpokladám, že viac toho asi nestihneme. I keď ideálne by bolo prejsť cez Lillehammer (olympijska dedina) do Stockholmu a späť do Osla. Ak máte nejaké dobré typy, čo by nám nemalo utiecť a naopak čoho sa vyvarovať, dajte mi prosím vedieť. Na záver som sa chcel spýtať, ktorý fjord po ceste z Bergenu do Trondheimu sa oplatí vidieť a ktorý je lepšie obísť, hľadiac na čas obchádzania fjordu autom a závislosti ceny trajektu. Sme 6 členná výprava. Vopred Vám ďakujem za typy a info.
misoft
09.09.14,09:34
Čoho sa vystríhať a čo dodržiavať? Pri cestovaní autom: dodržiavať všetky dopravné predpisy! Policajti sú tam nekompromisní!
Pri cestách v otvorenej, alebo začlenenie krajine počítať s divokou zverou!
Zabezpečenie cesty: zistiť, kde sú čerpačky, motoresty, hotely - údaje na Google vyhľadaj!
Fjordy? Pozri prehľad tiež tam - Google.
Ďalšie informacie získaš i tu:
https://www.mzv.sk/servlet/content?MT=/App/WCM/main.nsf/vw_ByID/ID_DD6F67735A1B6F80C12576350033486B_SK&OpenDocument=Y&LANG=SK&MENU=staty_sveta&TG=BlankMaster&URL=/App/WCM/karta_statov.nsf/(vw_ByID)/ID_022DB85CB08A9359C125707A003FDC26
Peggynka
09.09.14,09:58
Veľa sa dozvieš aj zo stránok cestoviek,ktoré už roky ponúkajú rybačku v Nórsku.Môj muž tak túžil po takomto zážitku (už to nestihol),ale mnoho rybárov zo Slovenska bolo aj viackrát;je to nezabudnuteľný zážitok a viac-menej pánska jazda :D.Zadaj si rybačkavnorsku a máš čo čítať:
http://www.norskorybolov.sk/rybarske-zajazdy.html
lujza.j
09.09.14,10:03
Peggynka
09.09.14,10:46
kukuportal
09.09.14,10:52
z internetu som sa už dozvedel hoci, preštudoval som i anglické stránky, no my sa výhradne na rybačku nechystáme, chceli by sme to len okúsiť na pár hodín, tak aby si to mali možnosť okúsiť i naše polovičky a pokračovať ďalej v cestovaní. Na veľa stránkach o rybolove sa píše, že väčšina riek a jazier je sú buď súkromné, alebo štátne a štát ich zvyčajne prenajíma a rybári musia za ne platiť. Sumy sú rôzne, preto sme chceli vedieť, či niekto kto tam už bol nemá pre nás konkrétny príklad, že pozná tú, alebo onú rieku, vie čo stojí povolenie, či je treba udicu si priniesť so sebou, alebo či sa dá za nejaký poplatok udica, alebo náčinie prenajať. Na niektoré druhy riek musí mať navyše rybár doklad, že rybárske náradie, udice a atď. boli riadne vydezinfikované, aby sa zabránilo pred zavlečením nákazy pre pstruhy. Na internete je veľa pekných záberov no chcel som vedieť niečo konkrétne od ľudí, ktorí tam boli, niečo videli a zažili. (nie len o rybolove)
kukuportal
09.09.14,10:54
ďakujem, za link i tam sme niečo zaujímavé našli, tak uvidíme, ako slepý povedal, potkol sa a zlomil si nohu! :-)
Peggynka
09.09.14,10:56
Čo poznám rybárov,všetci tam boli cez cestovky (vlastným autom a vybavením)Aj ryby doniesli :)
bodliak
09.09.14,11:09
Do Bergenu cez Rjukan a zájsť si aj na Vøringsfossen.
korela
09.09.14,11:14
misoft
09.09.14,11:23
Ups! Ale to je jedno - ak chce - vyhľadá celú Škandináviu.....
kukuportal
09.09.14,11:55
no vyzerá to tam veľmi pekne :-), no len neviem, či to bude vhodné i pre 2,5 ročné dieťa.
Peggynka
09.09.14,12:56
Asi nie,hlavne ak to chcete stihnúť za týždeň.A lietadlo pre tak malé dieťa je utrpenie.Lieta sa teraz vo výške 12000 m a všetky malé deti pri vzlete a pristávaní kričali od bolesti (ušká).Vrátila som sa z Tuniska 31.8.
Cestovať lietadlom sa zakazuje deťom so srdcovou chybou s pravo-ľavým skratom, s akútnym zápalom stredného ucha a v rekonvalescencii po tomto ochorení.
http://detskechoroby.rodinka.sk/detske-choroby/hlava/usi/lietanie-usi-bolest/
lujza.j
09.09.14,20:45
doplnila som....
Richard
11.09.14,12:22
Z Osla odporúčam ísť smerom na Gjende a tam si spraviť túru ponad jazerá na tzv. Bessegen. Pôvodne sme mali ísť tiež cez Lillehammer, ale cesta cez hory (viď mapka) je omnoho krajšia a zaujímavejšia.

Z fjordov sa mne najviac páčila cesta k ladovcu Brigdalsbreen popri jazere (prepojenom na fjord) Oldevatnet. Uzasne udolie!!!

Po ceste natrafíte na kempy, najlepšie však bude ak si pripravíte trasu a nájdete aspoň nejaký kemp v blízkosti (v niektorých oblastiach ich je pomenej). V tomto období už neubudú vyťažené takže sa vám ujdú "Hytter" malé chatky, inak na stan je vždy miesto.

Pripájam foto Gjende a cesty na Brigdalsbreen + Alesund /odporúčam vidieť/.
Richard
11.09.14,12:32
Na policajtoch je tam najúžasnejšie že ich nestretneš :) Dôvod je jednoduchý - ľudia tam jazdia slušne a nie ako divosi. Šoféri sú maximálne ohľaduplní, zhovievaví a trpezliví.

Také pohodové šoférovanie som si užíval a stíhal som obdivovať aj prírodu. Majú tam nízke rýchlosti, čo je ideálne ne prejazdy cez prírodné krásy.
lujza.j
11.09.14,12:54
Hmm....tak to musi byt paradicka jazda....
misoft
11.09.14,13:11
Veď preto ich vidieť nie je- pretože tam si ctia zákony v doprave, no ak niečo "vyskočí" a policajti to začnú riešiť - vtedy sú nekompromisní.....
Richard
11.09.14,16:12
Asi tak. Dost by ma zaujimalo ako ludi vychovat k takemuto kulturnemu spravaniu. Urcite to nie su restrikcie a policajny stat. Dnes som si uzil jednho slovenskeho IQ70 bmw x5. Pupok vesmiru.
lujza.j
11.09.14,17:02
Richard ...moj chlap mi vždy povie, že čo to tu tak prežívam týchto keketov....po pár dňoch na SK je tiež:eek: odvykol si ...v De aj stará babka sedí v mercedése a nič sa nehraje...nikdy to tu nebude iné...tu sa slušnosť a ohladuplnosť nenosí....mám to vyskúšané...:(a moj prostredník je pre tých správnych-debilov stále pripravený....ten rozflákaný naposledy na x6....nesmrtelný?!ešte, že nikoho nezobral zo sebou....vyfetovanec.....
kukuportal
12.09.14,06:55
bože to je nádhera, môžem si oči vyočiť! :-)
kukuportal
12.09.14,07:17
predpokladám, že touto cestou z Gjende sa budeme asi vracať späť do Osla :-)
kukuportal
12.09.14,07:27
nevie niekto, aká je šanca na úspech pri chytaní rýb na pobreží priamo z brehu a nie z loďky, bo neviem či by bolo vhodné ísť na ryby s 2,5 ročným chlapcom, navyše nie všetci z výpravy majú záujem o chytanie rýb. Môžem si do príručnej batožiny na palubu lietadla zo sebou zobrať i udicu bez háčika?
Richard
12.09.14,11:11
No v skutočnosti to bude ešte lepšie ;) Prajem pekné počko, nám sa veru vydarilo.
kukuportal
12.09.14,12:27
ďakujem :-)