Chobot
09.09.14,11:45
Stáva sa mi, že po odparkovaní zabudnem zhasnúť svetlá a vybije sa mi batéria. Potom nielenže auto neide naštartovať (logicky), ale nedá sa ani roztlačiť.

Preto by som chcel do auta dať záložný zdroj, ktorý by som mohol v prípade núdze použiť. Mám k dispozícii takéto niečo:

http://www.gme.sk/akumulator-oloveny-npg8-12-12v-8ah-p540-170

Chcem to pripojiť k súčasnému akumulátoru, ale tak, aby sa to priebežne nabijalo, ale aby sa energia z neho nečerpala. Iba v prípade núdze by som prepol na tento náhradný zdroj.

Uvažujem, že by mohla stačiť jedna dióda medzi pôvodný akumulátor a tento záložný. Otázka je, akú diódu použiť? Alebo tam treba dať aj nejaký odpor, aby nabijací prúd nebol príliš veľký?
misoft
09.09.14,10:02
Pokiaľ tam dáš diodu - pôjde to len jedným smerom - opačne už nie. Takže v prípade zaradenia diody by ti jedna z funkcií (záloha energie/zabíjanie) nefungovala.
Potrebuješ vedieť, aký je nabíjaci prúd z alternatora (ten by mal dávať 13,5-14 V napätie) a aký je nabíjací prúd pre tú záložnu baterku a vložiť obmedzovač nabijacieho prúdu. Ideálne by bolo fyzické oddelenie so svetelnou signalizáciou stavu.
Chobot
09.09.14,10:14
Nabíjacie napätie z alternátora je v poriadku - je to kompatibilné s tou batériou - alternátor má pri prevádzke cca 13,5 - 14,0 V a tá batéria má nabijacie napätie 13,5 - 13,8 V. Takže obmedzovač netreba.

Len neviem, akým prúdom (koľko mA či A) sa to bude nabíjať, Alebo ako sa to bude správať, ak bude auto odstavené - či sa bude nabíjať z hlavnej batérie.

Tá dióda je OK, bude tam ručný prepínač. ide mi len o to, aby keď odstavím auto a náhodou zase zabudnem niečo vypnúť (svetlá), tak aby sa tá záložná nevybila. Preto tam chcem dú diódu.
buchač
09.09.14,11:09
Tibor
Neblázni s takými onými....;)

Nie som ani automechanik (autoelektrikár), ale viem, že je aj iné riešenie.
Čo tak podumať nad nejakým prepojením káblikov, že keď vypneš motor a vytiahneš kľúčik zo zapaľovanie, tak sa vypne všetko.

Presne a jasne povedané, dá sa to...nakoľko na bývalej mašine Fiat Croma som takúto "funkciu" proste mal.
bodliak
09.09.14,11:10
A tým 8Ah akumulátorom chceš dosiahnuť čo ? Aby bolo možné auto roztlačiť ?
panamaus
09.09.14,11:13
Tibor.
Čo si trafený ?
2 baterky do auta ?????????????????????????????
panamaus
09.09.14,11:15
8 Ah je tak na lepšiu palubovku :D :D :D
(parkovačky na pár hodín (aj to iba 1 strana) )
Chobot
09.09.14,11:24
Presne tak. Aby auto malo šťavu aspoň na roztlačenie. Lebo keď je batéria na nule (nemá žiadnu šťavu), tak zbytočne roztláčam, nehodí to iskru. Musím vybrať batériu, trochu ju nabiť a potom ide rozdlačiť. Alebo počkať hodinu - dve, kým sa batéria trochu spamätá a dokáže dať aspoň trcohu napätia pre iskru.

ASi by stačila aj menšia, napr. 1-2 Ah, ale túto mám k dispozícii.

Radšej ani nanapíšem do akého auta, lebo to auto má hodnotu cca tridsiatich takých batérií.
Chobot
09.09.14,11:26
Viem, že sú aj iné riešenia. Ale ja som si zobral do hlavy, že skúsim toto. Už len zo zvedavosti, či to bude fungovať.
panamaus
09.09.14,11:27
kašli na baterku - s elektrinou je iba oštara :D

"ani nanapíšem do akého auta" = kúp si kľuku
(prvú aj poslednú som mal na Š 1202 :D )
Chobot
09.09.14,12:57
Ono to má ešte aj iný praktický význam - napr. pre alarm. V tomto aute nie, ale v druhom mám alarm. A taký záložný zdroj je dobrý, ak by niekto odpojil hlavný akumulátor. Alebo pre GPS alarm, aby vysielal aj po odpojení hlavného zdroja. Na eBayi som našiel také zariadenia, ktoré to riadia, ale toľko nechcem za to dávať.

http://www.ebay.com/itm/DEI-520T-Back-Up-Car-Alarm-Battery-System-Pyhton-Viper-Clifford-Avital-BackUp-/121237865195
Ing. Ľubomír Janoška
09.09.14,14:08
Keby sa mali dva akumulátory prepojiť diódou, mala by to byť usmerňovacia dióda, dimenzovaná aspoň na 60 až 80 ampérov (maximálny prúd z alternátora). Zrážací odpor by zhorel (pokiaľ by to zrovna nebol kus vykurovacej špirály).
Nevýhodou takéhoto riešenia je hlavne to, že malý akumulátor je síce nabitý, ale cez zavretú diódu odpojený, takže pri štarte by sa musel rozvod odpojiť od hlavného akumulátora a pripojiť na záložný, čo považujem za dostatočný argument, aby som to takto nerobil. To skôr signalizáciu svetiel :)
panamaus
09.09.14,14:48
Mulo

Ak ti odpojí 1 baterku, tak hádam vie odpojiť aj dve :D
Jediné riečenie pre takýchto mudrlantov-technikov je :
- schovať malú (gelovú ! ) baterku
- na jej nabíjanie / napájanie alarmu z nej použiť 2 mikrovlnky s meničmi a striedačmi
anto
09.09.14,16:04
Jednoducho, kúpte si štartovacie káble, s ktorými prepojíte záložnú baterku s hlavnou a máte. Ale záložný akumulátor musíte mať nabitý. Iné riešenie - prepojiť sériovo oba akumulátory, medzi záložný akumulátor vložiť batériový spínač a ten ručne po nabití akumulátorov rozpojiť a v prípade potreby zapojiť. Toto ale musí namontovať autoeletrikár, je to odborná činnosť. Dioda nebude fungovať.
panamaus
09.09.14,17:12
Takto to vyzerá, keď do elektriny radí "žena z domácnosti" :

"" prepojiť sériovo oba akumulátory """

- prepojíš
- nabiješ
- rozpojíš
- kua a prečo je zrazu taká tma :D :D :D
buchač
09.09.14,17:22
To nie je " žena v domácnosti " !
Sú ženy, ktoré by také niečo nevypotili.

To je ekonóm...;)

Kua...hlavne, že jeden číta tie pindy, že prečo sa montuje medzi "odborné témy" ohľadom účtovníctva...
panamaus
09.09.14,17:26
a pritom je účtovníctvo o veľááááááááá bezpečnejšie ako eletrika/technika = tá ťa može aj nakopať, aj zabiť
jelalim
09.09.14,17:27
1. osobne by som nedaval do auta 2 baterky, nevyhod je viac ako vyhod,
2. startovat akekolvek sucasne auto roztlacenim je blbost, veci co sa pri tom moze poskodit je kopa. Auto sa takto nestartuje 20 rokov. To co bolo na Skode 120L bezne, je skutocne dnes inak.
3. Podla mna tvoja povodna bateria dostala uz riadne zabrat, vymenil by som ju za poriadnu novu a vacsiu bateriu.
4. namontoval by som si zvukovy signal zapnutych svetiel za 5eur.
5. Na palubnu dosku by som si dal zlty listok a nanho ciernou fixkou napisal: "VYPNI SVETLA".
panamaus
09.09.14,17:32
A potom sa začne vykrúcať ako mačka (keď jej šliapneš na chvost)
- že on myslel , že paralelný a sériový sú bratranci
- ako vertikálne a horizontálne

PS
A keby sa tak dozvedel, že v čechách majú aj sérioparalelný :D :D
to by sa mu blbáky pretočili
Chobot
09.09.14,20:02
1. nepotrebujem vedieť výhody či nevýhody. Jednoducho som to chcel vyskúšať.
2. Je to Daewoo Tico, 18 ročné auto. Nie je problém ho roztlačiť, na rovine alebo miernom kopci to dokážem aj sám. Je to moje približovadlo, 2. auto v rodine, taký "mazánek". Skoro všetko si na ňom robím sám.
3. Pôvodná batéria je v poriadku, bola menená asi pred 2 rokmi. Väčšiu batériu tam nedám, nie je tam na ňu miesto. Ani nie je treba väčšiu batériu.
4. To je tiež riešenie. Možno aj to nainštalujem. Ale raz mi batériu vybilo aj svetlo v kabíne.
5. V druom aute sa svetlá zapínajú automaticky. Keď striedam autá, niekedy (asi 1x za rok) sa mi stane, že na to zabudnem.

A ešte - Tico by som nepredal. Cena, za ktorú by som ho predal, sa nevyrovná službe, ktorú mi spraví. Svokor ho mal od novoty, piplal ho 14 rokov, teraz mi ho posunul.
Chobot
09.09.14,20:19
Ručne chcem zasiahnuť len vtedy, ak sa mi stane, že sa hlavná batéria vybije. Inak sa o tú druhú batériu nechcem starať - pravidelne ju dobíjať či prepínať. Len som chcel radu, ako ju pripojiť, aby sa automaticky nabíjala - a pritom s z nej nečerpala energia. Myslel som na tú diódu. A nechcem vedieť, čo by to spravilo keby som ich zapojil do série... Že ich mám zapojiť paralelne, to viem aj sám.

Na to auto netreba odborný servis - mám svoj názor a skúsenosti s "odbornými" servisákmi. Nevedeli mi vymeniť nárazník, krákali jak stará vrana, že je nekompatibilný nepodarok. Doma som ho vymenil za 20 minút. "Odborníci" zabudli na 2 malé plastové výlisky, ktoré sa priskrutkovali na nárazník a tým sa nárazník uchytil o karosériu.
bjuty smis
10.09.14,05:22
a montáž zvládneš aj sám :)
http://www.axxl.sk/images/produkt/A00002095.jpg
bodliak
10.09.14,05:40
Keby si povedal hneď na začiatku že Tico, tak by sa možno celá debata vyvíjala inak.

Začali by sme na 8x AA.
bjuty smis
10.09.14,05:47
panamaus
10.09.14,05:53
baterky paralelne možeš, pozor na preťaženie alternátora ak sú obe vybité

aby z vypnutého svetlá nežrali zo záložnej by dioda (pre istotu sa opýtaj slaboprúdárov ) mala stačiť (ale musí zniesť nabíjanie)

paralelne s ňou dáš vypínač - normálne vypnutý, chceš použiť záložnú, zapneš

ak sa už s tým babreš, daj záložnú s takou kapacitou, aby plne nabitá vedela 1-2 x naštartovať - - odhadujem to niekde medzi 1/3 a 1/2 Ah hlavnej baterky
bodliak
10.09.14,06:01
Na tico si montovali dva výfuky a v aute vozili dve násady na lopatu. Keď sa niečo pokazilo, nasunuli a ďalej išli ako s fúrikom.

Ako približovadlo ideálne. Aj ja som mal auto, ktoré som parkoval ako biliardovú guľu. Ak by ho aj nejaký slabomyselný ukradol, našiel by som ho niekde v okruhu 300 metrov. Všetko fungovalo na heslo.
dalid
10.09.14,09:01
Nebolo by jednoduchšie dať si na prístrojovku papierik s textom - vypni svetlá. :):):)
(sorry - nedalo mi ti to nenapísať)
alebo: http://www.drevenysvet.sk/zapni_svetla.html
vicktor
11.09.14,13:15
...z toho jedna 8Ah !?
Ked sa hlavna vybije, takato "zalozna" ti je na dve veci.
Radsej si daj domontovat pipatko nevypnutych svetiel.
Chobot
11.09.14,13:31
vicktor - nie je mi na 2veci. Asi si nečítal, čo som písal. Ale nevadí, aj mudrlantov treba.
vicktor
11.09.14,13:44
Cital. Ten napad je hovadina pre prakticke pouzitie, uloha akurat tak do kruzku zacinajucich radioamaterov.
Kup si varovne pipatko nezhasnutych svetiel.
Na baterii ani nepisu treti parameter = vybijaci prud. Kolko asi tak moze byt? Taka bateria auto nenastartuje. Pomoze ti iba posvietit v stane v campingu.
misoft
11.09.14,14:32
@Chobot - uvedom si jedno - akumulátor má kapacitu v Ah - ak má napr. 44Ah - je schopný dodávať po dobu 44 hodín 1A (a recipročne 44A počas 1h - teoreticky).
Tá 8Ah stačí akurát tak na alarm.
Štartér (dobrý štartér) potrebuje pre štartovanie cca 35-40A a to nárazovo! K tomu musíš pripočítať ešte elektroniku a iné zariadenia, potrebné pre naštartovanie - teda niekedy naraz potrebuje i 42A! Tá tvoja 8Ah totiž ani cievku štartéra nevysunie, nie to roztočiť ho. A aj keby si to chcel na "roztlačenie" - dnešné mašiny (a ešte keď majú katalyzátory)to nemajú rady - ihneď ich odpíšeš.
Radili ti - namontuj signalizáciu zapnutých svetiel pri vypnutí, alebo ceduľku na palubovku....
Indeed
11.09.14,14:54
Prižmurujem oko, lebo aj ja som mal kedysi Espero , ale jazdiť v Tico ????

To dokaže len potencialny samovrah.... náraz z hociktorej strany
pri rýchlosti 40 km/h=ISTÁ SMRŤ

A ináč je to velmi jednoduche prepojiť oba akumulátory kablami a pri odstavení auta ODPOJIŤ kable, odobrať ich odtam, a nevymyšľať technicky zložité d.e.b.i.l.i.n.y
panamaus
11.09.14,15:36
Viki
Nechce štartovať
Chce iba iskru pri roztláčaní = športovec :D :D :D
panamaus
11.09.14,15:41
Softík

Ešte by som mal jenno riešenie :

Povyberá žiarovky

(ako korejci, keď chcú ušetriť) v kancelárii = vyberú zo 150-200 W
A potom nakopnú studený Engel - vstrekolis (napr v Sládkovičove)
, čo má inštalovaných 800 kW
(slovom osemstotisíc Watov :D )
peterkos2
11.09.14,16:32
Trošku upresním s tým prúdom pri štartovaní-ten slabší štartér do Tica má 800W,čiže pri 12V je to cca 67A
panamaus
11.09.14,16:38
Ale to IBA záberový (a vonku mosý byt aspon mínus 33 vyjéššš peterko ??? ) (urkite štartér bude jennosmerný motor) = možno 1 otáčku :D, potom klesne na tých softíkových = nad 40 A
peterkos2
11.09.14,17:04
A to si ako vypočítal?
panamaus
11.09.14,18:05
Petkočeskýfták.
Podľa dvoch kritérií :
1, prax a znalosti
2, vľavo šikmo hore

PS
Už si počul o hyperbole ?
Aj o prúdovej krivke jednosmerného motora ??????????????????????????????
????????????????????
????????
panamaus
11.09.14,18:08
peter.

Presne takto :
800 : 12 = 67
argumentujú "ženy z domácnosti", čo sa elektriku učili z rýchlika ( a to pri tej knižku kua ani nezastavil !! )
panamaus
11.09.14,18:15
peter

Kým mu nedáš kolkovanú žiadosť = záťaž, tak
ten malý jennosmernýdebil nezoberie a nezoberie tých 800W
Aj štítok mu možeš ukazovať :D - - a nyšt.
peterkos2
11.09.14,18:21
Ty zatiaľ argumentuješ ničím,no daj aspoň tú hyperbolu
peterkos2
11.09.14,18:38
Tebe valivý odpor všetkých ložísk motora a hlavne kompresia vo valcoch nestačí ako záťaž?Alebo Ty štartuješ bez sviečok alebo vstrekovacích trysiek?
panamaus
11.09.14,19:32
Hore som ti to napísal
ty si prečítal
nepochopil

PS1
keď nevieš čo to je, tak načo

PS2
pri nulových otáčka JS motora by išiel prúd do Tramtárie - - to je tá hyperbola (som ti to naznačil, aby si sa netrápil :D )

Otázka pre teba : Prečo nejde ?
panamaus
11.09.14,19:36
Projektant, ktorý by to takto :
spočítal - - záťaž od motora = 800 W
a navrhol štartér 800 W

by iné už v tej normálnej firme NIČ nenavrhol, lebo by ho vyšmarili :D