martin jl
09.09.14,15:36
Dobrý deň, prosím Vás, vie mi niekto poradiť ako to funguje s rakúskym dôchodkom. Mám 5 rokov odpracovaných v Rakúsku ako opatrovateľka. Už som poberateľkou starobného dôchodku na Slovensku, ale keďže mi na Slovensku priznali 278 eur za 30 odrobených rokov, v Rakúsku ešte stále pracujem na živnosť ako opatrovateľka. Kde, kedy a koho môžem požiadať o dôchodok z Rakúska. Počula som, že je to možné aj cez EU. Ale na koho sa tam obrátim? Ďakujem za odpovede.
Tweety
09.09.14,13:40
Skús si to preštudovať http://www.dasbeste.cz/cl-18
Peggynka
09.09.14,14:03
xeva
09.09.14,16:00
Predtým, ako požiadate o dôchodok z Rakúska - píšete, že hodláte ešte naďalej v Rakúsku podnikať - si prepočítajte, koľko bude reálne navýšenie vášho príjmu. Pretože pri platbe minimálnych odvodov je dôchodok cca 40 EUR - ak ste platila odvody zo skutočného príjmu, podľa DP, niečo vyšší. Pri jeho výplate bude však strhnuté rakúske zdravotné poistenie zo sumy, ktorú tvorí súčet rakúskeho a slovenského dôchodku. Ak počkáte so žiadosťou a začnete rakúsky dôchodok poberať po skončení živnosti, budete dostávať dôchodok, ktorý bude zvýšený o bonus za roky "po". Žiada sa na príslušnej pobočke SP v SR.