andrea123
09.09.14,18:20
Dobrý deň,
chcela by som sa spytat čisto z technickeho hladiska, respektivne či niektorá uctovnicka aj takto pracuje s programom MRP alebo je to hlupost a mam to spravit inak.
Doma mam klasicke PC a mam notebook. PC je teda neprenosne a na tom by som chcela spracovavat uctovnictvo pre niekolko firiem. Čize predpokladam ze za tychto okolnosti by to chcelo multilicenciu. Ale niekedy sa mi stane, ze som odcestovana mimo domova a nie je to prave zrovna dovolenka, tak som uvazovala, ze si kupim notebook. A ze by tam takisto bolo nainstalovane MRP. Niekolkokrat sa aj stalo, ze som bola u zakaznika a chcel si nieco ešte navyse pozriet nejaku zostavu. Alebo ja som zo sluzobky niesla v aute nejake šanony a zastavila som sa na dva dni u rodicov a chcela by som trebars do notebooku nahodit par dokladov. Je toto v MRP technicky mozne? Ponukaju tam totiz sietove verzie, kde mozu pristupovat viaceri uzivatelia. Ale ja som iba jeden uzivatel, je uplne pochopitelne, ze ak budem mat otvorene MRP v notebooku, tak ho nebudem otvarat v PC, ktoré je doma. Ale zase by som chcela, ze ak dačo nahodim do notebooku, tak by sa mi to potom objavilo aj v PC - preklapat by som to nechcela, lebo ako sa poznam, vsetko by som opat pracne kontrolovala a nedalo by mi to spať.
Ponukaju technologiu K/S teda klient server, ale toto asi neviem či je to, co hladam. Alebo pristup pre terminal.
Ak by mi niekto vedel polopate vysvetlit, co by spravil v mojom pripade, alebo co MRP moze a co uz nie, bola by som velmi vdacna...ja viem ze sa mozem asi spytat aj na samotnom stredisku, ale oni to tam tak ucene vysvetluju, ze clovek je z toho trocha mimo...mozno nie som taka zdatna v tychto IT technologiach, neviem či toto je otazka priamo na uctovnicky, alebo skor na ajtakov, ale tak skusim.
Dakujem za vsetky odpovede

Andrea
misoft
09.09.14,16:30
Program nepoznám, ale pojmy:
Multilicencia: licencia na program pre viacerých užívateľov, na viacej PC. Je to výhodnejšie, ako kupovať jednotlivé licencie pre každý zvlášť.
Sieťová verzia: je jeden hlavný program, ku ktorému sa pripájajú užívatelia - na serveri sa potom všetko ukladá, cez počítače v sieti sa k nemu ostatní pripájajú. Nie je to verzia, že by si mohla sa spojiť po internete z jedného počítača na druhý týmto programom.
Pre teba by bola vhodnejšia multilicencia na 3 PC (doma, NB a možno ešte jeden.....)
Dav
09.09.14,18:26
Treba zakúpiť multiverziu a licencia bude len jedna - na tvoju firmu. MRP vizuál môže byť na jednej licencii nainštalované na viacerých počítačoch. Prenášajú sa údaje, buď exportom údajov, alebo zálohou dát na 1. a obnovou dát na 2. MRP K/S funguje na princípe, že sa z viacerých počítačov dá pristúpiť k tým istým dátam, alebo sa pristúpi z počítača cez vzdialenú plochu na počítač, na ktorom je MRP K/S nainštalované.
Multiverzia znamená uľahčený život aj pri uzatváraní rokov. Údaje roka ostanú pred uzávierkou a vo vytvorenej kópii sa spraví uzávierka. Takto je možné mať v počítači archivované viaceré roky a firmy.
Dav
09.09.14,18:34
Sieťovú verziu nepotrebuje, licenciu si kupuje jednu. Či bude pracovať na PC, alebo na NTB, bude jedna osoba. Potrebuje multiverziu, aby mohla spracúvať viac firiem, alebo archivovať roky. Ak by mala zamestnanca a robili by odrazu v tom istom čase dvaja v tom istom programe, potrebuje multicenciu - prístup aj pre druhú osobu.
Žabinka
09.09.14,18:36
len pozor na zálohu a obnovu.. keď má niečo rozpracované na 1, a príležitostne urobí niečo na 2, zálohuje to napr. na USB, a potom to dá obnoviť na 1, tak predchádzajúce dáta sa z 1 prepíšu dátami zo zálohy.. takže pri neopatrnosti môže ľahko dôjsť ku strate údajov, a teda k veľkým chybám..
misoft
09.09.14,18:37
Som odporúčal - pre ňu - multilicencia.... ;)
andrea123
09.09.14,20:32
Dobrý večer, az teraz som sa pripojila, dakujem velmi pekne za všetky odpovede. Žabinka nie, nesmiem proste prilezitostne niečo spravit na druhom...presne ako hovoris, potom hladat, či mam aj na jednom komponente aj na druhom to iste, to by som sa zblaznila...ale viem si to ustrazit, ak si dam proste presne pravidla, ze ak budem doma, tak MRP v notebooku bude zatvorene a otvorim ho iba mimo domu, tak by to malo byt v pohode. Trocha ma desi ta obnova dat, aby v tom nebol chaos, či som si už preniesla data, ktore som doniesla z notebooku do PC....juj to bude ešte velka sranda toto...
andrea123
09.09.14,20:39
Na stranke definuju tie verzie takto
zakladna verzia - pre 1 osobu na 1 PC, bud spracovavat jednu firmu, alebo mozem spracovavat viac firiem ale iba jeden rok
multiverzia - moznost spracovavat viac firiem viac rokov ale iba jedna osoba, jedno PC
sietova verzia - pristup viac osob, viac firiem, viac ako 1 rok

no a potom su tam tie verzie K/S - bežne rozsirujúce stanice - teda data na serveri a moznost pristupu 1 osoby, pokial sa pocet osob zvysi, tak sa zvysuje aj cena
potom TP stanice - terminalovy pristup - ze si aj samotna spracovavana firma vie odniekial vytiahnut data a ked sa jej zamedzi pristup, aby tam daco nepokazila, nepreuctovala, alebo omylom nezmazala, tak iba trebars pristup na tlačenie zostav...
Dav
10.09.14,04:45
To, čo potrebuješ, je MULTIVERZIA .Na sieťovku zabudni, to by si mussela mať vytvorenú domácu sieť. Keď si nainštaluješ jednu verziu na svoj PC a tú istú verziu na notebook, je to v poriadku. Robíš buď tam, alebo tam, v tom istom programe, na tých istých dátach. Doporučujem MRP K/S, má lepšie funkcie. Zase JEDEN prístup,multiverzia, lebo nebudeš robiť súčasne na 2 počítačoch, ale len na jednom. Robím v MRP 7 rokov, z toho 2 v K/S.
sthruska
10.09.14,05:01
To si rýchlo zvykneš. Keď otvoríš účtovníctvo, tak si jednoducho pozrieš aký posledný záznam tam máš. A hneď budeš vedieť, či máš aktuálne údaje.
andrea123
10.09.14,19:38
Dav ja som sa tam bola dnes spytat osobne a presne ako hovoris. Pre moj pripad odpprucili K/S. Je to akoby server na ktorom su ulozene data a pristupujem z jedneho z pevnej ip adresy alebo z notebooku ktory nemusi byt zakablovany s pc. Inak mimochodom si spokojny (a) s MRP? Mne kazdy odporucal volakedy pohodu ale som rada ze som sa dala na mrp...ale tak predpokladam aj u teba spokojnost kedze hovoris o 7 rokoch....