Kitty49
09.09.14,19:19
Ahojte.Budem robiť synovi svadbu.Boli sme v reštaurácii,kde nám vykalkulovali cenu na jednu osobu..Je v tom aj napr.2 krát káva .Ked som pozrela zoznam hostí,z 35 ludí minimálne 10 nikdy kávu nepilo a ani tu nebude.Štvrtý chod je tiež na 35 ludí,čo predpokladám podla zoznamu, že tam bude už len 20,ostatný sú starší ludia,čo už o siedmej odídu.Ako to robia pri učtovaní? Zaučtujú mi cenu na jednu osobu,alebo skutočne skonzumované ?napr.tá káva
buchač
09.09.14,17:31
Zle, zle...zle....a ešte raz zle !!!
Koľko chodov, toľko krát aj ZLE .

Takto sa kde robí objednávka ???

Ešte otázka...na kieho frasa budú 4 chody ?
Lebo ten štvrtý by mal byť už len ten chod - ODCHOD . ;)
alaya1
09.09.14,17:32
ked si posledny chod dajte bufet a mas vystarane, aj tak, co ostava vzdy balia domov. kavu neobjednavaj, zaplat potom , ked budu uctovat.
panamaus
09.09.14,17:36
Alebo dones konvicu a miesto klebetenia možu totky občas uvariť kávu
Kitty49
09.09.14,17:42
Kavu mi už zarátali hned do ceny na osobu.Chcem od Vás len vedieť ,či učtujú na osobu alebo položkovite,
panamaus
09.09.14,17:44
Ako ja možem vedieť ako účtujú !!!!!!!!!!!!!
ani neviem kde si bola / prečo sa tam nespýtala
Kitty49
09.09.14,17:45
Opýtaj sa môjho syna,načo je mu štvrtý chod.majitel navrhol,tak oni súhlasili.Však treba zarobiť,nie!?
panamaus
09.09.14,17:45
Polla mňa 90% normálnych účtuje na osobu
10% špekulantov položkovite
Kitty49
09.09.14,17:52
No práve,že ked učtujú na osobu a ty vôbec nevyčerpáš,napr.tu kávu,tak zaplatím aj čo som nemala.A to nieje moc fajn.
buchač
09.09.14,17:59
Syn platí, alebo TY ???

Moja dcéra sa vydávala...nuž mladí boli rozumní a nešpekulovali zbytočne.

Platili sme so svatovcami spoločne...a fasa bolo.
sosak
09.09.14,18:24
Treba ísť do viacerých podnikov, akú kalkuláciu vám urobia, a podľa toho sa zariadite. Všeobecne asi sú zvyknutý na takéto účtovanie na osobu, kto by počítal, koľko káv si kto dal.
Kitty49
09.09.14,18:24
Žial,ja som povedala,že platím,ale mi ani nepovedali,čo vybrali,kým som sa nepýtala.A teraz neviem čo ma čaká,
arizona
09.09.14,18:26
...z 35 ludi, 10 kavu nepije. Ale je mozne, ze z tych ostatych 25 sa sa najde minimalne 5, co pocas noci vypije aj 5 kav...A dalo by sa pokracovat. Pri dojednavani podmienok s restauraciou si dohodnite podmienky,ake vyhovuju vam. Oni mozu navrhnut,ale vy si objednavate a platite, takze vy mate posledne slovo. Inak, na svatbe musis ratat s tym, ze neustriehnes,kolko toho kto zje,ani kolko vypije. A vzdy treba ratat nieco naviac,aby nechybalo. Ale ak vopred vies, ze niekolko hosti odide skor, nemusite objednavat ostatne chody aj pre nich. Seriozny podnik to akceptuje.
misoft
09.09.14,18:32
Tak potom kombinuj. Základ chody a nápoje na stole. Káva a ostatné podľa spotrebovaného.
alaya1
09.09.14,18:34
ak ti tak na tej kave zalezi, co nevypiju svadobcania zlej do termosky :) :)
jelalim
09.09.14,18:50
Toto je otazka na toho co Vam to vyuctovanie pripravil. Neviem ci sa hambite opytat, ale univerzalne pravidlo neexistuje. Ked si niekto objedna 70kav, tak zaplati 70 kav. Ked sa niekto dohodne, ze zaplati len tolko kav co je objednanych, tak zaplati len tolko kav co je objednanych.

Ked sa Vam na kalkulacii nieco nepaci, chodte sa tam opytat, alebo si najdite ine miesto na party.
Žabinka
09.09.14,18:51
ja teda neviem odkiaľ si, ale že by sa v dnešnej dobe nedalo seriózne dohodnúť? ja som bola v tom, že pravidlá diktuje zákazník, a reštaurácia je len poradný orgán.. aspoň u nás je to tak v serióznych reštauráciách.. kto nechce prísť o zákazníka, ten sa dohodne.. len ak vidia zákazníka ktorý im na všetko prikývne, bez vlastného názoru, tak skúšajú, veď im ide hlavne o zárobok..
Peggynka
09.09.14,19:14
Myslím,že nie je žiadny problém;doma prekonzultujte,dohodnite sa a zájdite tam znovu, upraviť objednávku.Káva sa nedáva do objednávky (na osobu) a tak ako píše alaya1,objednajte na posledný chod studené misy,je to praktickejšie a seriózna reštaurácia vám umožní vziať si nárezy domov a nič nevyjde nazmar.Na takýchto akciách je dobré mať niekoho,kto to má pod kontrolou a vedie to;objednáva podľa potreby a eviduje to.Obsluhe oznámiš,cez koho objednávky pôjdu a oni to budú rešpektovať.Objednaný počet porcií musíš zaplatiť,ale aby si platila niečo,čo nebolo dodané,na to reštaurácia nemá nárok.A studené misy sa objednávajú tak,že si určíš,čo a koľko na tých misách bude,napr.pre 20ľudí 1kg šunky,1kg syra,1kg salámy,1kg klobásy,10vajec,zelenina na obloženie (čerstvá alebo sterilizovaná) atď.
Dúfam,že vám reštaurácia nebude účtovať prenájom miestnosti :eek: ,lebo aj s týmto som sa už stretla :D
panamaus
09.09.14,19:16
Kitty
Veď urči náhradníkov
5 na kávu (do + 15 káv by mali zvládnuť)
7-8 na jedlo
3-4 na víno
alaya1
09.09.14,19:45
zabinka, ale to jer asi tak, ze v svadobnom menu je zaratana aj ta kava, myslim tym v cene na hlavu, co je "pausal". ved moze kavu zamenit za caj, ten si da hocikto.
Žabinka
09.09.14,19:54
to je síce možné, ale mne to príde ako blbosť.. keď z toho počtu bude napr. 1/4 detí, tak tie budú mať zarátanú kávu? káva by mala byť rátaná zvlášť.. alebo ak si dá niekto 3 kávy?..;) keď sme boli na svadbe, obsluha chodila medzi hostí a ponúkala kávu.. nedávala presný počet káv ako hostí..