skylark
09.09.14,20:57
Začal som podnikanie podľa autorkého zákona v auguste 2013. V marci som podal daňové priznanie. Od 1. 7. 2014 by mi vznikla povinnosť platiť povinné odvody, avšak 26. 6. 2014 som podal žiadosť o ukončnie podnikana na DÚ, čo bolo ukončené 30.6.2014 písomným oznámením DÚ.


Týmto mi zanikla povinnosť platiť sociálne poistenie. Avšak Soc. p. sa teraz ozvala a tvrdí, že som mal povinnosť oznámiť aj im ukončenie podnikania a keďže som tak neurobil, tak to vzali na vedomie až teraz a požadujú platenie odvodov spätne za júl a časť augusta.


Na stránke soc. poist. medzi povinnosťami som našiel iba informáciu, že som povinný prihlásiť sa na platenie povinného poistenia len v prípade, že mi vznikla takáto povinnosť k 1. 7. 2014. Keďže mi k 1.7.2014 takáto povinnosť nevznikla, tak som sa neprihlásil a ani som soc. poist. nič neoznamoval.


Chcem sa spýtať, že na základe akého zákona môže soc. p. pýtať odvody za obdobie, v ktorom som nepodnikal a v ktorom mi zo zákona nevznikla takáto povinnosť? V ktorom zákone je napísané, že mám oznamovaciu povinnosť voči soc. poist. o ukonční podnikania aj v prípade, že som ani nebol registrovaný v soc. poist., resp. som študent?


Je to v poriadku?

----------------------------------------------------
Doplnok: na stránke soc. poist. som našiel aj toto:

SZČO a 8. august 2014
V akom prípade zaniká poistenie SZČO pri skončení výkonu činnosti
Povinné poistenie a s tým spojená odvodová povinnosť zaniká živnostníkovi alebo inej samostatne zárobkovo činnej osobe (SZČO) odo dňa, od ktorého nie je oprávnená na výkon alebo prevádzkovanie tejto činnosti, resp. jej zaniklo skončením registrácie na daňovom úrade do 30. júna 2014.
SZČO, ktorá nevykonáva činnosť na základe oprávnenia, zaniklo povinné poistenie v období do 30. júna 2014 dňom skončenia registrácie na daňovom úrade a od 1. júla 2014 jej zaniká odo dňa, od ktorého podľa čestného vyhlásenia nevykonáva túto činnosť, najskôr odo dňa doručenia tohto vyhlásenia Sociálnej poisťovni.
Ak SZČO zanikne oprávnenie alebo prestane vykonávať činnosť na základe čestného vyhlásenia (činnosť, ktorú možno vykonávať bez oprávnenia), vznik povinného poistenia sa jej nebude posudzovať k najbližšiemu 1. júlu kalendárneho roka (alebo k 1. októbru v prípade odkladu daňového priznania) za predpokladu, že pred 1. júlom/1. októbrom jej nevzniklo „nové“ oprávnenie, resp. nezačala vykonávať opätovne činnosť autora alebo umelca. To znamená, že povinné poistenie SZČO sa bude k 1. júlu/1. októbru posudzovať tým SZČO, ktoré k tomuto dátumu majú oprávnenie na výkon podnikania alebo inej samostatnej zárobkovej činnosti, resp. vykonávajú činnosť autora alebo umelca.
----------------------------------------------------------
Avšak, tu sa jedná o zánik povinného poistenia. Podľa môjho názoru, nemôžem oznamovať zánik niečoho, čo ešte nevzniklo, keďže povinné poistenie by vzniklo až od 1.7.2014 - za predpokladu, že by som podnikanie neukončil pred týmto termínom.
Katy a R
09.09.14,19:40
- zák o SP §21
stačilo zájsť na SP - a napísať prehlásenie, že si skončil ...
SP dostala echo z DU (z tvojho DP) o výške príjmu .. a nemala odkiaľ vedieť, že si skončil - to už je na tebe.
možno môžeš skúsiť ??? - doložiť doklad z DU - o ukončení (30.6.)
doplnenie:
- keď nie na pobočke - môžeš ešte skúsiť napísať na centrálu (poradňa na stránke SP) - nič za to nedáš ;)
pozri ten odstavec 4 a)
skylark
09.09.14,19:46
Ďakujem, teraz už viem, že bolo jednoduchšie im to naozaj oznámiť, ale nevedel som, že to musím urobiť, ak som si istý, že povinnosť platiť odovdy mi nevznikla.

Ide mi skôr o to, či majú právo teraz žiadať poistenie za obdobie, v ktorom som už v skutočnosti preukázateľne nepodnikal. Samozrejme, že hneď ako sa ozvali im takéto potvrdenie bolo doručené.
skylark
09.09.14,19:53
Zo stránky Sociálnej poisťovne:

Povinnosti
Aké povinnosti všeobecne musí samostatne zárobkovo činná osoba plniť voči Sociálnej poisťovni a v akých lehotách.
Samostatne zárobkovo činná osoba je povinná:
- prihlásiť sa na nemocenské poistenie a dôchodkové poistenie najneskôr do ôsmich dní od vzniku týchto poistení a odhlásiť sa z týchto poistení do ôsmich dní od ich zániku,
----------------------------------------------------------------
Čiže povinnosť prihlásiť sa mi nevznikla, ani odhlásiť, keďže som prihlásený ešte nebol... hmmm, som z toho jeleň...
Katy a R
09.09.14,20:06
prečítaj si zákon ...
ak ich presvedčíš, že platí odst 4 a) spomenutého § - tak to máš OK.
... veru, mal si tam nabehnúť (veď určite kvôli tým odvodom si ukončoval činnosť)
JAJA11
10.09.14,05:56
no mne sa nezdá, že by mali nárok na doplatenie poistného a nie som si ani istá, že to bolo potrebné nahlásiť... ja by som na základe listu z SP poslala vysvetlenie, aby im bolo jasné, prečo nevzniklo poistenie a tým by som to považovala za vyriešené.... zdá sa mi scestné, aby som musela oznamovať, že mi nevznikla povinnosť byť poistená..... Iné by to bolo, ak by som živnosť zrušila až 1 až. 2 . júla, čím by mi povinnosť poistiť sa vznikla a následne by som poistenie nezrušila......
v tomto prípade to nemá žiadnu logiku a podľa mňa zo zákona nevyplýva povinnosť toto nahlasovať...... vždy je tam písané len o zániku poistenia, v tomto prípade poistenie nevzniklo, takže ani nemohlo zaniknúť..... vidím, že mnohí ľudia brali na škole logické výrazy a logiku za nepodstatnú...... tým pádom vzniká chaos v zákonoch a v ich vysvetľovaní si..... ak by sme však prísne dodržiavali logiku, tak by pracovníci SP nemohli na základe listu s vysvetlením situácie, požadovať ďalej neuhradené poistné......
skylark
10.09.14,06:49
Takže som tam bol a platí to, čo som tam našiel teraz na stránke soc p.

--------------------------
SZČO, ktorá nevykonáva činnosť na základe oprávnenia, zaniklo povinné poistenie v období do 30. júna 2014 dňom skončenia registrácie na daňovom úrade a od 1. júla 2014 jej zaniká odo dňa, od ktorého podľa čestného vyhlásenia nevykonáva túto činnosť, najskôr odo dňa doručenia tohto vyhlásenia Sociálnej poisťovni.
------------------------------
Vysvetlenie: socke je jedno kedy ukončím SZČO. Odteraz (predtým to tak nebolo) im treba oznamovať že mi nevzniká žiadna povinnosť a pre nich je toto smerodajné. Darmo, že máte potvrdenie z DÚ, oni to neberú do úvahy.

Takže poučenie pre ostatých: všetko hláste socke lebo dopadnete ako ja.
JAJA11
10.09.14,08:23
tak tu platí tá okrídlená veta "na Slovensku je to tak".... zobrať čo najviac peňazí drobným ľuďom a tí hore majú aspoň čo rozkrádať...... z tohto princípu by mi vychádzalo, že ak sa niekto takýto neprihlási na poistenie (lebo nevedel, že sa má prihlásiť), tak by nemal platiť odvody...... vtedy by to bolo spravodlivé.... :-( rovnaký prístup k takýmto ľuďom..... lebo ak si vie SP zistiť, že ten človek je registrovaný na DÚ, tak si vie zistiť aj to, že zrušil registráciu...... takže je to naozaj len okrádanie slušných ľudí.... :-(
ja by som toto znenie zákona brala v prípade, že nemusím zrušiť registráciu, ale ak nemám príjem, tak len oznámim SP, že momentálne príjem nemám a neplatím odvody a keď budem mať znovu príjem, tak začnem platiť a oznámim to......
inak SP má relevantné informácie a týmto okráda ľudí......
tento problém by najlepšie vyriešil systém, aký je v ZP, každý zaplatí z toho čo zarobí a nešpekulovalo sa......
Katy a R
10.09.14,12:21
samozrejme, že najjednoduchšie to bolo vtedy oznámiť! - táto tvoja otázka je užitočná pre viacerých.
ale dakedy treba bojovať aj s veternými mlynmi (ja napr so ZP) - aspoň skúsiť ! (doplnila som odpoveď)