janiely
09.09.14,21:18
Ahojte, skúsení, viete poradiť? Ako by sme sa mali prispôsobiť ich kultúre, aby sme nevyvolali zbytočné problémy?

-Najmä obliekanie (počula som, že do jedálne len oblečení, dlhé nohavice a pod., čo najviac zahalené ženy...)
-Správanie na verejnosti (držanie za ruky zakázané, atď...)

Neviem či to striktne platí aj v rámci dovolenkového rezortu, ale viem, že mimo neho na verejnosti treba pravidlá o to viac rešpektovať.

Ďakujem.


Včera sme sa vrátili z dovolenky z Egypta, všetko super, žiadne konzervatívne oblečenie sa nevyžadovalo, ženy chodili len v priesvitných šatkách s plavkami do reštaurácie. Ja som si dala vždy riadne šaty (pre svoj lepší pocit). Nemala som pocit, žeby ma ich kultúra obmedzovala. Bolo tam všetko super. Od jedla, cez more, príjemný personál, aj pekné a čisté ubytovanie. Dovolenka vyšla! :)
avalik
09.09.14,19:23
alaya1
09.09.14,19:26
spravaj sa tak, ako je v arabskom svete vyzadujuce. Muzi dlhe nohavice, zeny dlha sukna a zakryte ramena. Aj v rezortoch je to vhodne. samozrejme nuda opalocvanie je nepripustne
janiely
09.09.14,19:30
to som si už načítala dosť :) .. viem o tom správaní, obliekaní.... chcela som konkrétne skúsenosti ľudí, ktorí tam boli... či v rezortoch je to oveľa voľnejšie,.... a mimo rezortu to už samozrejme treba rešpektovať. Ď...
Peggynka
09.09.14,19:34
https://www.mzv.sk/servlet/content?MT=/App/WCM/main.nsf/vw_ByID/ID_DD6F67735A1B6F80C12576350033486B_SK&OpenDocument=Y&LANG=SK&MENU=staty_sveta&TG=BlankMaster&URL=/App/WCM/karta_statov.nsf/%28vw_ByID%29/ID_A6BEFB8700317B25C125707A003FAFCD
A čo sa týka postoja domácich (bola som teraz v Tunisku),mali sme delegáta Tunisana,ktorý perfektne hovoril česky,dal cenné info.V tomto smere je Tunisko liberálnejšie a žiadne problémy mimo rezortov nie sú.Iné by to bolo ale pri návšteve vnútrozemia,tam je to prísnejšie.Pre zaujímavosť; na pláž prišli 3 mladé dievčatá-Tunisanky,dve mali dvojdielne plavky a jedna bola "zakuklená" v tom habite.Dostalo sa mi vysvetlenia,že o tom,kedy dievča musí do habitu,rozhoduje otec,spravidla je to s príchodom prvého menzesu.Ale pripomenul,že v Egypte by takéto dievčatá v dvojdielnych plavkách nemohli :D
avalik
09.09.14,19:36
no slusnost kaze aj u nas do restauracie vstupovat obleceni a nie v plavkach, ci? ... okrem toho naco vypisovat, ked v tych clankoch je to prehladne napisane - a na zaklade skusenosti cestovatelov
janiely
09.09.14,19:56
jasne ze v plavkach nie, ale ked si dam kratku suknnu a tricko aby to zase nebolo nevkusne vzhladom na ich pomery. ptorebujem vediet ci si mm ist kupit dlhu suknu a pod. ved sa len potrebujem realne informovat, zakladne informacie mam! a vela som toho aj citala na nete, ale su to len vseobecne informacie o ich kulture, nie realne skusenosti dovolenkarov.
avalik
09.09.14,20:55
no ked sa vo vseobecnych informaciach pise, ze sukna minimalne pod kolena, tak aku radu chces? .... a tie vseobecne informacie asi ako vznikli? predsa na zaklade skusenosti cestovatelov/dovolenkarov .... to ked ti tu niekto napise, ze kludne si chod v kratuckej suknicke, tak sa toho budes drzat? ok, nedodrziavaj zvyklosti v danej krajine, ale potom sa nestazuj, ked budes mat nejake problemy
lujza.j
09.09.14,21:02
už sa nečudujem tejto téme......a "problému" ....
http://www.porada.sk/t246859-dajte-rychle-tipy-na-dovolenku-pri-mori.html
janiely
09.09.14,21:15
ja vážne nechápem čo dostávam stále takéto komentáre typu "irónia" .... čo robím zle sakra - že sa pýtam? že nie som skúsená a že hľadám reálne skúsenosti ľudí? ... to vám už naozaj všetkým všetko vadí? ... kedysi fóra boli na inej úrovni ako dnes.... len aby ste sa aj vy nedostlai do situácie, že budete potrebovať pomoc ...
janiely
09.09.14,21:19
jasne ze vseobecne informacie su tendencne ... ale tie si viem zistit aj sama, preto tu pisem so zaujmom zistit realne skusenosti ludi, vsetky tie informacie som si uz vopred nacitala na internete, o nic nove som sa momentalne nedozvedela .... naozaj uz neviem ako inak to napisat, zaujimaju ma realne skusenosti ludi ...
felix1
09.09.14,22:35
Chapem domacich ze im vadi europanka v plavkach mimo plaz, preto povazujem za samozrejme neprovokovat ich, alebo nechodit do ich krajiny ak s tym mam problem. Preco ale nie su schopni akceptovat ze nam vadi zana oblecena v burke na navsteve, alebo zijuca u nas ? :)
lubko6394
10.09.14,05:09
Však Ty si rady nevšímaš ale chceš aby Ti niekto napísal že si tam môžeš obliecť minisukňu. Lenže to Ti nikto kto v arabských krajinách bol nenapíše. Jednoducho výberom krajiny musím prispôsobiť môj šatník a nemeditovať nad tým. Najmä ak chcem liezť medzi domorodcov sám. Samozrejme že kdesi môže existovať velkovýkrmňa/rezort kde môžeš ísť aj hore bez, lenže spoliehať sa na to že sa medzi zamestnancami nenájde ktosi ktorému to prepne veľmi rozumné nie je. Konieckoncov tú minisukňu mať v kufri môžeš a ak uvidíš priamo na mieste že je to akceptované tak ju aj Ty budeš môcť použiť, ale rozhodne by som v tom neradil byť priekopníčkou. Však si vyber v Chorvátsku nudarezort a nerieš Egypt.
SERVIS
10.09.14,05:40
ja som si nevšimla že by sme sa my európania mali obliekať do dlhých sukien, nohavíc atď... všade všetci išli naľahko, či do jedálne alebo do mesta a v rezorte sa české devy opaľovali hore bez a nikto im nič nepovedal..
Peggynka
10.09.14,05:44
V Egypte? Ja som odmietla Egypt,čítala som na stránke MZV 2. stupeň bezpečnosti,tak som súhlasila s Tuniskom.
janiely
10.09.14,07:59
ja nehľadám nuda pláže, to ste odkiaľ našli, že sa tam idem vyvaľovať..... preboha .... som dosť konzervatívny typ, ani minisukne nemám, mám len klasické po kolená. ... "z komára somára" ... no nevadí. Zaujímalo ma, či je striktné nosiť dlhé sukne (podľa skúseností) alebo mi stačí krátka, bože môj..... Jasné, že sa prispôsobím kultúre a budem všímať aj aktuálnu situáciu v rezorte. Do mesta sa nechystáme, to nemusím, iba na výlety na ostrovy. To je všetko.
janiely
10.09.14,08:01
konečne zaujímavá odpoveď, aj keď sa to egypta úplne netýka, ale ďakujem za info :) rada sa dozviem aj o iných krajinách....
janiely
10.09.14,08:03
SERVIS - ďakujem za adekvátnu odpoveď. Uvidím situáciu na mieste.

Peggynka - ide hlavne o Sinajský polostroj, hranice s Líbiou. ALe v egypte aj tak sú stále nepokoje, niekedy viac, niekedy menej, vždy je to tam také "búrkové" ...
lubko6394
10.09.14,08:15
Striktné ? Ako to kto berie. Pre istotu ber rifle, mikinu a niečo na zakrytie hlavy ( megašatka ) a prispôsob sa momentálnej situácii. Aj tak stále ostáva problém že ak budeš stretávať pohodových tak sa neudeje nič, ale stačí 1 ortodoxný a problém je na svete. Jeden ortodox ma naháňal keď videl fajčiť na Chrámovej hore - pribehol a furt No smoking. Vysvetlil som mu že nefajčím a poletoval dookola aby našiel špaka, lebo dym videl na vlastné oči. Holt pokrok, tá ciga bola elektronická a bola vo vrecku košele... Lenže ak by ju našiel tak na mňa zavolá čiernych pandúrov a ťahám preč pod hlavňami samopalov. Takže nikdy nevieš čo môžeš vyvolať.
Peggynka
10.09.14,08:23
Ja som odmietla aj Djerbu v Tunisku,kvôli blízkosti hraníc s Líbyou .
912
10.09.14,08:36
My sme boli v Egypte teraz na prelome júl/august a manžela hneď prvý deň pri vstupe do jedálne čašník vyhodil, že pokiaľ si nedá nohavice minimálne pod kolená, že do jedálne nesmie. Na upresnenie - manžel nosí bežecké "kraťasenky", tak sa tomu ani nečudujem :-). Od tohto "incidentu" sme nosili v plážovej taške vždy dlhšie veci a pred jedálňou sa prezliekal. V rámci rezortu sme chodili v podstate vždy v plavkách, pri vstupe do hotelových častí sme na seba (vrátane môjho manžela) hodili "zavinovačky". Sranda bola, že chlap v tričku a v sukni - zavinovačke im v jedálni nevadil.
janiely
10.09.14,08:37
jasné, to je pravda, nie je človek ako človek,...samozrejme pribalím aj dlhé veci, a zariadim sa podľa situácie. Inak s tou tvojou skúsenosťou sa mi to stalo aj tu na SVK, som sedela na zastávke MHD a prišiel ku mne starý dedo, že ma videl fajčiť, že mam ukázať ruky (som nefajčiar), som myslela že ma tam zbije :) strašne zle som sa cítila, ako po mne kričal, že sa tam nesmie fajčiť na zastávke.... a to som bola doma na slovensku :)
janiely
10.09.14,08:53
Ďakujem veľmi pekne za objektívne info :) aspoň vieme, čo baliť :))
alaya1
10.09.14,08:59
Nezabudni pribalit vacsi pocet spodnych gaticiek, faraon ciha za kazdym rohom :)
janiely
10.09.14,09:16
ďakujem za snahu o iróniu, takmer sa podarila..... uvedomujem si aj zdravotné riziká spojené s pobytom v Egypte,ako aj v inej krajine, kde náš organizmus nie je rezistentný na tamojšie baktérie,...
Peggynka
10.09.14,09:22
Oni majú svoje lieky,ktoré zaberajú.My sme prežili bez problémov,ale treba dodržať základné zásady-voda len balená,žiadne nalievané limo s ľadom,žiadna zmrzlina.Dcéra skučala prvý deň,že zmrzlinu chce,dala som jej vybrať,či chce prvý deň na dovolenke a potom ju celú presedí na WC alebo posledný deň a presedí let na WC :D.Nedala si :)
alaya1
10.09.14,09:25
aka ironia? ved to bola rada..a pravda.....citaj v pozitivnom naladeni, hned sa ti odpovede budu zdat bezne.
janiely
10.09.14,09:25
Peggynka áno to viem, majú na to svoje lieky, ktoré zaberajú ako jediné :) tiež som čítala že mnoho ľudí ani nemalo nič, treba len s rozumom, nekombinovať teplé a studené, tiež ako vravíš nepiť nebalenú vodu a pod. :)

alaya1 - naozaj nemám pozitívnu náladu na čítanie, kvôli skúsenostiam s tunajším fórom......
lubko6394
10.09.14,09:28
Nooo, takže skúsenosti máš, takže šťastnú dovolenku.
lujza.j
10.09.14,09:29
alaya...načo gaťky...šak leto dá sa aj s holou frndou:D
Peggynka
10.09.14,09:34
Lui,teba ani nepustia do krajiny arabáči,aby si tam nezavádzala novú módu namiesto tých kukiel :)
janiely
10.09.14,09:34
skúsenosti získam tam, .. momentálne mám len informácie ...
alaya1
10.09.14,10:00
lujza- ved potom ani faraon nepride, ked nepojdes papat, lebo ta bez bombarderov nepustia do jedalne :) janiely- ved ak sa ti toto forum nepaci, je vela inych aj cestovatelskych :)
lujza.j
10.09.14,10:16
moje decko bez gatí..,že dlhšie....že ju tlačia:)baby,ale ved bez gatí v lete..... to párada. obávam sa, že tieto krajiny a kopec dalších neuvidím aj ked maroko...ma láka:)bojkám sa letu...
alaya1
10.09.14,10:22
ved mozes aj pesi :)
lujza.j
10.09.14,10:44
na vandrovku:D
alaya1
10.09.14,11:11
:)
Mr.40
13.09.14,15:07
bol som v Maroku, v Egypte som bol 4x, v Tunisku 5x, v rezortoch som chodil v kraťasoch a v tielku aj do jedálne, aj po meste a aj na fakultatívnych výletoch, partnerka mala sukňu nad kolená, držiavali sme sa za ruky a nikde to "domáci" nijako neriešili
janiely
16.09.14,12:04
ďakujem veľmi pekne za odpoveď, za vašu skúsenosť.. :)
Peter z Bratislavy
27.09.14,11:14
Priamo v egyptských hotel. rezortoch sa bežne v areáli a na plaži chodí v plavkách, ale do reštaurácie sa vyžaduje určité oblečenie pre ženy stačí aj šatka-zavinovačka a pre mužov kratke nohavice a v hoteloch kat.5* aj dlhé nohavice. Komu sa nechce cez deň obliekať, tak sa dá najesť cez obed aj v plážových reštauráciách v plavkach.
Na pláži, či pri bazéne je vidno bežne aj ženy hore bez.

Ak idete mimo hotel (do mesta Hurghada, či Naama bay), tak postačuje naše bežné letné oblečenie. Tu sú už miestni na europskych turistov a hlavne turistky) zvyknutí. Vo vnútrozemí sa však treba obliecť "konzervatívnejšie".
Už sme boli v Eygpte 12x, takže ho máme trochu odskúšaný