laborcode
10.09.14,08:04
Dobry den, moja mama predava dom, ktory vlastni spolu s bratrancom, ktory je dlhodobo v zahranici. Mama ma plnu moc na predaj domu od bratranca. Kupujuci poziadali u hypoteku a banka navrhla postup: navrh na vklad, prechod prav na noveho majitela, a ten vytvori zalozne pravo, az potom banka poukaze peniaze mame a bratrancovi. (Normalne to je, ze sa podpise zalozna zmluva, potom sa da navrh na vklad. Zaloznu zmluvu nemozme vytvorit bez podpisu bratranca, ktory je v zahranici a splnomocnenie vraj nestaci.) Zda sa mi to ako velke riziko. Pls, poradte, ako v zmluve ochranit fakt, ze ak novy majitel nevytvori zalozne pravo, nehnutelnost sa vrati predavajucemu? Je to vobec mozne ochranit zmluvne?
Dakujem.
ivka70
10.09.14,06:10
Normalne je v takomto pripade, ze sa podpise Zmluva o buducej zmluve a na zaklade tej povodny majitel povoli zalozne pravo.
trevize
10.09.14,06:22
Nesiel by som do toho takymto sposobom. Podla mna sa da na plnu moc podpisat aj zalozna zmluva. Avsak bratranec musi overit podpis na tlacive, ktore doda hypotekarna banka.
laborcode
10.09.14,06:48
Banka udajne tento postup odmietla, iked aj mne sa zda za najmenej rizikovy pre predajcu. Bratranec moze aj zaloznu zmluvu podpisat u notara v zahranici. Myslite si, ze by kataster mohol vziat vlastnictvo nehnutelnosti spat, ak sa v zmluve uvedie, ze ak sa nevytvori zalozne pravo a banka nepoukaze peniaze, nehnutelnost zostava majetkom predavajuceho? (mamy a bratranca) Umoznuje to vobec zakon?