EvkaKovacova
10.09.14,09:05
Syn ide študovať na VŠ a ja mu chcem kúpiť na narodky niečo ako diktafón, proste niečo, čo mu pomôže kvalitne nahrávať prednášky a pod. Aby si to potom mohol doma púšťať, a tak sa učiť. Viete mi v tom poradiť? ...ale také niečo, aby potom aj počul tú nahrávku, nie ako napr. z mobilu kde je počuť hlavne šum a pod.
Chobot
10.09.14,07:23
Ešte uveď, do akého finančného limitu by to malo byť. Maximálnu sumu, ktorú si ochotná na to minúť.
alaya1
10.09.14,07:24
upozornim, ze pri nahravani je potrebny suhlas prednasajuceho!!.
EvkaKovacova
10.09.14,07:24
napr. tak do 100 €
Richard
10.09.14,07:27
Ak by som mal odporučiť dobrý diktafón, ja som si po preštudovaní recenzií a počúvaní testov kúpil Zoom H1 http://www.muziker.sk/studio-podium/digitalne-rekordery/vreckove-digitalne-rekordery/p/16139-zoom-H1-V2

Kvalitnejší mobil ti však poslúži rovnako. Rozdiel je v tom kde ho umiestniš. Ak ho bude mať v lavici tak budeš počuť okolie možno výraznejšie ako prednášajúceho. Ak ho položí prednášajúcemu na stôl tak ho bude počuť dostačujúco.

Ak má diktafón mikrofón, ktorý zachytáva okolie, tak sa bude správať podobne ako mobil.
Ak má mikrofón, ktorý zachytáva len blízke okolie, tak potom musí byť blízko pri prednášajúcom a okolie nebude veľmi počuť. Predpokladám však, že ho nemôže na prednášajúceho "zavesiť".
Väčšina diktafónov je robená tak aby zachytávala aj okolie, podobne ako mobil...

Otázkou je však či má význam nahrávať také kvantum prednášok. Najlepšie je robiť kvalitné poznámky. Nahrávku si viem predstaviť ako užitočnú len v prípade nejasností.

Osobne by som teda odporučil spočiatku nahrávať na mobil a až neskôr investoval do diktafónu - keď to bude mať pre neho význam. Ale to je samozrejme na Vás a Vašich individuálnych preferenciách.
EvkaKovacova
10.09.14,07:29
ano, to mi je jasné.
Chobot
10.09.14,08:08
Ako už napísal Richard, dôležité je, ako ďaleko bude od prednášajúceho. Ak to bude nahrávať v strede prednáškovej sály, tak zachytí všetky zvuky okolo neho a hlas prednášajúceho bude v pozadí - či to nahrá s diktafónom alebo na mobil. Ak by sedel v prvom rade, tak je jedno, či to nahrá mobilom alebo diktafónom - bude to počuteľné, pokiaľ ten mobil nebude nahrávať v príliš nízkej kvalite zvuku.

Ak b y chcel mať dobrý zvuk aj pri väčšej vzdialenosti od prednášajúceho, tak by trebalo použiť diktafón so smerovým mikrofónom. Problém je, že sú drahšie, ako si uviedla cenový limit (preto som sa pýtal na ten limit), napr. tieto:

http://www.pricemania.sk/katalog/diktafony/sony-icd-sx733-5763855/

http://www.smart.sk/sony-dig-diktafon-icd-sx1000-cerny-16gb-usb-msd/

Ak len školu začína, tak nech vyskúša najprv mobil pri sedení v prvom rade. Uvidí, či to bude pre neho praktické potom si prehrávať celú prednášku. Možno zistí, že je to strata času učiť sa z nahratej prednášky. Potom by kúpa diktafónu boli zbytočne vyhodené peniaze. Ak mu to bude vyhovovať, stačí kúpiť diktafón aj v polke semestra.
EvkaKovacova
10.09.14,09:57
ďakujem za rady !
kuravesele
11.09.14,13:28
žiadny , však má ruky nech si to zapíše :)