alušik
21.04.06,09:37
Poprosím Vás, poraďáci - firma dostala faktúru za prenájom auta - osobného kategória M1. V zákone o dph čítam:

(7) Platiteľ nemôže odpočítať daň pri
a) kúpe a nájme osobného automobilu...

Myslím si dobre, že ide o nájom všeobecne, takže v tomto prípade nemôžem odpočítať dph?
Keby išlo o nákladné a úžitkové vozidlá, tam by nárok na odpočet bol. Je tak?
Tweety
21.04.06,07:39
Poprosím Vás, poraďáci - firma dostala faktúru za prenájom auta - osobného kategória M1. V zákone o dph čítam:

(7) Platiteľ nemôže odpočítať daň pri
a) kúpe a nájme osobného automobilu...

Myslím si dobre, že ide o nájom všeobecne, takže v tomto prípade nemôžem odpočítať dph?
Keby išlo o nákladné a úžitkové vozidlá, tam by nárok na odpočet bol. Je tak?
Správne,nemôžeš ,u osobného kategórie M1 nie je možnosť odpočtu.:cool:
alušik
21.04.06,07:47
Majka, ja som len začala uvažovať, či tým niekto nechcel povedať o leasingu...
Ale je tam nájom vo všeobecnosti a žiadna odvolávka. Tak teda ďakujem za potvrdenie.;)
sarmantna
24.05.06,04:50
Milí poraďáci, prosím Vás o radu. Naša spoločnosť, sme plátca DPH, vlastníme osobný automobil, ktorý sme doteraz využívali v spoločnosti, od mája 2006 chceme automobil prenajať zamestnancovi. Moja otázka je, či máme vystaviť prenájom s DPH alebo bez. Pri nákupe osobného automobilu sme si DPH nenárokovali. Prosím Vás, kto viete, odpíšte mi, potrebujem to súrne. Ďakujem.
Milan Benka
24.05.06,05:01
Keby ste mu tento automobil predali, spadalo by to pod § 42, a teda bolo by to oslobodené.

Vo Vašom prípade sa však jedná o dodanie služby ( nájom), čo podľa môjho názoru je predmetom dane v zmysle § 2 odst1 písm.b.

Teda fakturoval by som s DPH
sarmantna
24.05.06,05:31
Ďakujem Vám obom.
ALBO
24.05.06,08:14
Milí poraďáci, prosím Vás o radu. Naša spoločnosť, sme plátca DPH, vlastníme osobný automobil, ktorý sme doteraz využívali v spoločnosti, od mája 2006 chceme automobil prenajať zamestnancovi. Moja otázka je, či máme vystaviť prenájom s DPH alebo bez. Pri nákupe osobného automobilu sme si DPH nenárokovali. Prosím Vás, kto viete, odpíšte mi, potrebujem to súrne. Ďakujem.

Skúste pozrieť § 9/2. Podľa neho ak zamestnamcovi požičiate osobné auto, tak daň na výstupe neodvádzate (vylučovacou metótodou)
ALBO
24.05.06,12:34
Skúste pozrieť § 9/2. Podľa neho ak zamestnamcovi požičiate osobné auto, tak daň na výstupe neodvádzate (vylučovacou metótodou)

Reakcia SS vysvetlenie:
V § 9/2 (podobne v 8/3) sa píše , že prenájom HM zamestnancovi sa považuje za protihodnotu vtedy ak si pri jeho obstaraní uplatnil daň na vstupe čiastočne alebo koeficientom.Vylučovacou metódou mi z toho vyplýva, že ak si nič neuplatnil (čo je pri osobnom aute splnené) tak daň na výstupe z prenájmu zamestnanca uplatniť nemusí ( na čo ine by tam ten odsek bol, i keď výklady k týmto dvom § su rôzne).
No a ak to neni dodanie za protihodnotu, potom to neni ani predmetom DPH § 2/1