tron999
10.09.14,09:21
Dobrý deň. Dali sme si žiadosť o nájomný mestský byt. Byt sme dostali. Zložili sme finančnú zábezpeku cca 400 eur. Chceme odísť. Byt je v nepoškodenom stave a platili sme včas všetko, čo sme mali (nájomné, elektrika, voda...). Vrátia nám zábezpeku? Keď existuje, tak mi prosím poraďte konkrétny paragraf, aby som nestrácal čas s nejakou agilnou pani na úrade, ktorá by mi chcela tvrdiť, že sa zábezpeka vrátiť nemusí. Ďakujem. Ivan
alaya1
10.09.14,07:24
Vsetko ma byt v zmluve!.
ivka70
10.09.14,07:26
Prestuduj si zmluvu najma informaciu o dlzke najmu a vypovednej dobe.
ak vypovedate najom podla zmluvy a odovzdate byt v stave podla zmluvy, zabezpeku vam vratia.
tron999
10.09.14,07:39
1. Zmluvné strany sa dohodli na zložení peňažnej zábezpeky, ktorá slúži na zabezpečenie prípadných pohľadávok prenajímateľa voči nájomcovi z dôvodu nesplatenia nájomného alebo úhrad za plnenia poskytované s užívaním bytu a príslušenstva, z dôvodu spôsobenej škody na byte alebo jeho zariadení alebo v súvislosti s inými pohľadávkami súvisiacimi s užívaním bytu.

2. Peňažná zábezpeka je dohodnutá vo výške 388,92 EUR a zo strany nájomcu bola zložená pred uzavretím tejto zmluvy. Na základe písomnej výzvy prenajímateľa je nájomca povinný v lehote jedného mesiaca odo dňa jej doručenia doplniť peňažnú zábezpeku do pôvodne dohodnutej výšky, ak prenajímateľ preukázateľne použije peňažnú zábezpeku alebo jej časť na úhradu svojich splatných pohľadávok voči nájomcovi s bodom 1.

3. Po skončení nájomného pomeru je prenajímateľ povinný vrátiť nájomcovi nevyčerpanú časť peňažnej zábezpeky najneskôr v lehote jedného mesiaca odo dňa, keď nájomca vypratal byt a vysporiadal s prenajímateľom nároky súvisiace s nájomným pomerom.

Z toho mi vychádza, že nám vrátia plnú sumu.
alaya1
10.09.14,07:52
ak z nej nic nepouzili, ako sa pise vratia do mesiaca.
sosak
10.09.14,08:27
Ja by som doporučoval, aby ste išli na úrad s dokladmi o platbách za nájomné a energie - elektrina a plyn za jednotlivé mesiace a tak dokladovali vrátenie finančnej zábezpeky. Tak nebudete strácať zbytočne čas.
evuš
10.09.14,09:19
Pokiaľ ide o mestský nájomný byt, a nebolo z finančnej zábezpeky čerpané z dôvodu neplatenia, bude finančná zábezpeka vrátená v plnej výške podľa zmluvy !!!
tron999
11.09.14,05:00
Áno, tiež som to tak pochopil. Ale jeden nikdy nevie. Hlavne nie na Slovensku.
tron999
11.09.14,05:07
To je dobrý nápad a ja by som to rovno poslal doručene, nech sa to "nestratí".
tron999
11.09.14,05:08
Tak to je dobrá správa. Uvidíme, aká bude prax, nakoľko toto bude moja prvá skúsenosť s podobnými vecami.
panamaus
11.09.14,05:16
To bude fungovať
Prehadzoval som úver BD zo starého správcu na seba
vinkulovaná suma (to je detto ako tvoja zábezpeka) bola u starého správcu veriteľom odvinkulovaná / starým správcom poslaná na nový účet BD / tam znovu veriteľom zavinkulovaná
jslancik
11.09.14,05:19
a povedz jeden dôvod, prečo by nemali/nemuseli? Prečo máš o tom pochybnosti? Že jediná istota sú dane a smrť? V zmluve to máš uvedené, tak pokoj.
Dobrá otázka by bola, KEDY ti ju vrátia. Píše sa tam o "vysporiadaní nárokov súvisiacich s nájomným pomerom". To môže byť po zaslaní vyúčtovania za energie, teda cca v polovici budúceho roka.
tron999
11.09.14,05:26
Asi tak - dane a smrť. Je to proste obyčajná skepsa z toho, ako to u nás funguje.
panamaus
11.09.14,05:30
Ale veď sa dá dohodnúť napr.
- ceny energií v takej jednotkovej cene ako bola predošlý rok
- spotreba podľa meračov
a dá vysporiadať za pár týždňov
jslancik
11.09.14,05:34
to by sa dalo (možno) dohodnúť so súkromným prenajímateľom, nie "mestom".
fortunka
11.09.14,05:45
Tak a na co sa teraz pytas, ked to tam je jasne napisane? ;) Samozrejme, ze ti ju vratia a nemusis vobec diskutovat o tom. Ak nemate dlhy a to nemate... ;)
fortunka
11.09.14,05:47
Nemusis stresovat a vymyslat si tu nudzove scenare, nic sa nestane a zabezpeku vam vratia... je to uplne bezna vec.
fortunka
11.09.14,05:48
U nas sa to riesilo hned, zabezpeka sa vratila.. a vyuctovanie za energie prislo az potom a to som vyplatila. Vobec ziadny problem nebol...
jslancik
11.09.14,05:58
a keby si nechcela vyplatiť? keby si si povedala, že to bolo inak, alebo hľadala výhovorky? Je pochopiteľné, že sa prenajímatelia "poisťujú". Dokonca aj v zmluve to majú. Stačí, že sa nájde jeden problémový, ktorý nechce vyplatiť, a hneď je systémové riešenie...
fortunka
11.09.14,06:05
ked som nechcela vyplatit, elbo zhodou nahod som reklamovala toto vyuctovanie, hned som mala doma papier od exekutora. A to myslim, fakt ze hned... nie ako u inych institucii, ze cakaju rok-dva-sto... Je tam napisane v zmluve, ze do mesiaca to vratia, tak neviem.. nestresovala by som. My sme mali zabezpeku 3000EUR a ani ma nenapadlo robit taketo stresy.
panamaus
11.09.14,06:30
šag ked máš tú špéci tlačiarnyčku tak 3000 je : malina:D
fortunka
11.09.14,07:45
nemam, my sme si na zabezpeku museli pozicat v tej dobe :) neviem ako by mi asi vypapierovai, ze za nieco mi stihali zabezpeku a nedaju mi ju spat... to by ma zaujimalo aj v tomto pripade. Byt pridu obhliadnut a prevezmu ho bez vyhrad, ak nie odstranit si vadu mozete. Pri preberani sa odpisuju aj merace. Elektrina nic, ta sa neriesi s mestom. Najomne je uhradene, v najme su aj energie, cize sa caka na zuctovanie a to sa robi v urcitom termine ale nebude sa urcite na to cakat, cize nebude na co stiahnut. Nie je za co stiahnut, nie je preco stresovat :)