sniderova
10.09.14,09:29
Pisem za svoju maminu, lebo by som jej chcela pomoct ako najviac sa da. Dostala deti mojej sestry do starostlivosti predbeznym opatrenim (2,5 a 3 roky) nakolko ich rodicia odisli nevedno kam.
Tym padom sa o ne stara a nemoze ani pracovat. Ako by mala postupovat a na ake davky ma narok?
Dakujem za odpoved!
ivka70
10.09.14,07:31
A to jej na UPSVaR nevysvetlili?

Minimalne by mala mat narok na pridavky na deti a s tym mladsim aj na rodicovsky prisevok do jeho 3 rokov.
sniderova
10.09.14,09:06
No ano, ale vyzivovat dve deti z 250 eur, ked naklady na byvanie su v takejto vyske? A niektori zamestnanci ani nemaju sajnu o tom, za akych podmienok moze byt poskytnuta ta ktora davka.
Vraj nema narok na davku v hmotnej nudzi, kedze ma "prijem" 250e. A tieto ak maju byt pouzite na deti, tak z coho ma zit ona ako clovek?
ivka70
10.09.14,09:21
Na to , zial, nie je zakonne riesenie, jedine dat deti do detskeho domova.
Nesplnaju totiz spolu podmienky na davky v hmotnej nudzi.
Mama moze ziadat vyzivne od rodicov, ale ak sa nevie, kde su .... vymahanie bude tazke. ale nech sa ide poradit na UPSVaR ohladom vyzivneho ... mozno by sa dalo posunut vyzivne aj na starych rodicov otca ....
sosak
10.09.14,09:24
Životné minimum je spoločensky uznaná minimálna hranica príjmov fyzickej osoby, pod ktorou nastáva stav hmotnej núdze.
http://www.epi.sk/366/Zivotne-minimum_52307.aspx
Životné minimum jednej dospelej osoby a dve nezaopatrené deti je 378,93 €. Keďže má 250 €, je v hmotnej núdzi a môže si požiadať o dávky : http://www.upsvar.sk/rk/odbor-socialnych-veci-a-rodiny/oddelenie-pomoci-v-hmotnej-nudzi.html?page_id=281056
sniderova
10.09.14,09:36
Dakujem velmi pekne za odpoved, popozeram na strankach, co a ako dalej. Potrebovali sme hlavne usmernit :)
A co sa tyka detskeho domova, tak na to clovek nema srdce, kedze pomahame, ako sa da, samozrejme im nic nechyba. Len stat by sa tiez mal postarat aj o taketo pripady.
Vyzivne od rodicov, toto sa bude riesit sudnou cestou...
veronikasad
10.09.14,09:42
Dávka v hmotnej núdzi je podstatne nižšia ako životné minimum.
veronikasad
10.09.14,09:44
Tých 250€ je aký príjem ?
AdrianaA
10.09.14,10:12
určite by som riešila najprv rodičovský príspevok. Zároveň treba posúdiť zdravotný stav detí. Ak aspoň jedno má zdravotné problémy, treba požiadať o predĺžený rodičovský príspevok - ten môže mama poberať až do 6tich rokov dieťaťa a obnovuje sa každý rok tuším. Treba to začať vybavovať v predstihu aspoň 3 mesiace pred dovŕšením treoch rokov dieťaťa. Tých 250,- EUR je príjem začo ?
AdrianaA
10.09.14,10:19
Ešte by som doplnila, že neviem presne ako je to s tou predbežnou opaterou. Moji rodičia majú tiež vnučku ( bratovu dcéru ) v náhradnej starostlivosti. Po ukončení súdu mali nárok len na prídavky a nakoľko dedo pracoval, tak aj na bonus. Súdom bolo určené výživné od oboch rodičov. Ak neplatili, tak im kurátorka poradila exekútora a to zabralo. Tak ma napadlo, že deti majú určite nejakého kurátora. Skúste sa poradiť aj sním. V čase skončenia súdu mala vnučka takmer 6 rokov.
ivka70
11.09.14,08:30
To, ze mozu poziadat este neznamena, ze nejaky doplatok v hmotnej nudzi dostanu, kedze prijem asi prekracuje davky v hnotnej nudzi pre dospelu osobu, 2 deti + prispevok na byvanie.

Vyskami zivotneho minima sa len urcuje hranica, od ktorej sa da poziadat. Realna vyska davok je dana inym predpisom,.
Preto im aj povedali, ze pri prijme 250 EUR nemaju narok na davky.
sosak
11.09.14,08:39
Posudzuje sa individuálne...
ivka70
11.09.14,08:43
Vyska prispevku je dana zakonom ... individualne sa mozu posudzovat jednorazove prispevky od miestnej samospravy, tie zakonne nie.