djtamira
10.09.14,10:27
Jedná sa mi o to či je možné predávať vzdelávacie CD, ktoré nahrádza zdĺhavé študovanie v knihách návodov na použitie. Je nevyhnutné moje vzdelávacie CD posielať do Ameriky či Anglicka vývojárom, ktorí držia licencie na predaj softwérov, alebo je možné šíriť moje vedomosti a zručnosti medzi ostatných. Samozrejme že nechcem predávať daný softwér, ani neponúkam možnosť na inštaláciu, čo by mohlo byť klasifikované ako pirátsvo.
misoft
10.09.14,09:00
SW je pod licenciou, t.z. všetko k nemu spadá pod licenciu. Teda i návod. Pokiaľ si vypracoval vlastný návod, nemôžeš ho prezentovať ako svoj - pretože si musel použiť podklady od tvorcu (program, manuál) na základe ktorých si to vypracoval.
V tvojom prípade sa skús spojiť s vývojárom, ktorý ti môže udeliť licenciu pre tento spôsob manuálu. Video manuál tak bude mať logo vývojára a k tomu budeš aj ty uvedený ako tvorca video návodu (so SK lokáciou).
Aby bolo jasné - SONY VEGAS nie je tvoj produkt, tvoj produkt bude len návod s použitím pôvodného návodu a SW.
Richard
10.09.14,09:40
Nie som právnik, z toho čo viem:
V prvom rade si pozri licenčné podmienky tzv. EULA pre softvér SONY VEGAS. Ak by požadovali na používanie softvéru pri vzdelávaní nejaké extra ďalšie licencie, budú to tam mať uvedené.

Niekde sa na to dá uplatniť aj Fair Use pravidlo, kde sa to považuje ako zapracovaný obsah a kde pridaná hodnota produktu je v inštruktáži a vzdelávaní.

Microsoft má napr. uvedené, že na vzdelávacie účely môžeš používať zábery na softvér.
pbrezovsky
01.12.14,14:05
Ak si vlastnorucne vytvoril manual - teda si ho len nahrubo neskopiroval a neprelozil, tak je to uz tvoje dielo, a teda mas na neho licenciu. ale presne detaily si este over s pravnikom.

dnes exituje vela vydavatelstiev ktore predavaju rozne skolenia a knihy o roznych software-och, napr. Grada Publishing..

a hlavne tam musis dat disclaimer, kde uvedies autora jednotlivych znaciek - Sony, Sonz Vegas, ...

ale na toto ti uz porada.sk nestaci, tu uz potrebujes pravnika ktory ti s tym pomoze a budes mat zarucene ze to mas po pravnej stranke OK.