liluska1506
10.09.14,10:58
potrebovala by som poradiť najlepšie od niekoho kto robi správcovstvo v bytovom dome, prisla mi faktura na vodu a ja to potrebujem rozrátať na byty ale neviem ako vedel by mi niekto poradiť?
Chobot
10.09.14,09:12
TEraz rozpočítavaš faktúru na byty? To je faktúra za spotrebu vody za rok 2013?

Ty si správca?
evuš
10.09.14,09:22
Treba doplniť informácie....zvyčajne sa voda rozpočítava podľa osôb, ktoré v bytoch bývajú /pokiaľ nie sú namontované vodomery jednotlivo/.... určite viac minie 5 členná domácnosť ako jedna osoba v byte
sito
13.09.14,19:48
liluska1506, si tu pomerne nová, takže vitaj na porade. Predpokladám, že číslo 1506 nie je rok tvojich narodenín, či?

Takto začína tvoj prvý príspevok na porade.

„som správca bytového domu ...“

A takto znie posledný, zatiaľ posledný.

„potrebovala by som poradiť najlepšie od niekoho kto robi správcovstvo v bytovom dome, prisla mi faktura na vodu a ja to potrebujem rozrátať na byty ale neviem ako vedel by mi niekto poradiť?“

Povedal by som, že znalosti so správou bytového domu máš tak zo stredoveku. Ale nič si s toho nerob, každý prišiel na svet nahý. Učiť sa, učiť sa, učiť sa!

liluska a porada všetko vylúska, samozrejme, že sa pri tom nesmie zabudnúť na vlastníkov bytov, spoluvlastníkov domu, ktorý spravuješ. Oni rozhodujú, nie ty, správca.

Názov témy: Rozrátanie vody. V bytovom dome sa voda odoberá od dodávateľa vody, vodárni, ktorý si meria jej odobraté množstvo a požaduje od domu jeho vlastníka, spoluvlastníkov za ňu uhradiť náklady spojené s dodávkou vody do domu. V dome? Už na rôzne účely sa používa, pitie, osobnú hygienu, umývanie, atď.

Spomenie jeden kuriozný prípad z doby keď 1 m3 vody stál šesťdesiat halierov. Chlapík z paneláku staval rodinný dom. Kupoval lacné jablkové víno a v paneláku z neho robil kalvados. Ako? Jednoducho, upravil si tlakový hrniec, postavil na sporák, spravil chladič a čakal kým mu nakvapká. Riziko, ale čo všetko ľudia nerisknú, že?

A rozrátanie v tej dobe? Jednoduché, náklady sa vydelili súčtom osôb prihlásených na trvalý pobyt v byte, výsledok krát počet osôb v jednotlivých bytoch, podiel v Kčs na jednotlivé byty. Súčet za byty sa musel rovnať požadovaným nákladom od dodávateľa vody.

Aký to bol spôsob? Na ... No, ak niekto otvoril kohútik, páky neboli ešte, tak vodu si užíval len on, ale peniaze sa sypali z každého bytu, z každého vrecka za každého člena domácnosti, trvalé prihláseného na miestnom úrade. Jasné boli aj úľavy, vojenčina, pobyt žiaka na internáte, zamestnanie s týždenným pobytom mimo mesta, obce, polovičná úľava, samozrejme, že vlastníkovi domu bytovému družstvu, mestu, obce bolo treba doložiť potvrdenie, až potom úľava. Neskôr v roku 1996 vlastník domu OSBD dal svojím členom, nájomníkom bytov istú dôveru a umožnil nahlasovať na konci roku počet osôb bývajúcich v byte počas roku. Ak bol niekto mesiac v nemocnici a v byte boli dve osoby ich počet osobomesiacov nebol 24, ale 23, teda mal byt úľavu 4,16 %, no tie percentá uhradili ostatní bývajúci cez cenu za jeden osobomesiac, ktorá sa tým zvýšila, že?

Dnes, keď sú bytové družstvá bez bytov no poväčšine sú správcovia svojich bývalých domov a cena za 1m3 je v prepočte 6 000 – 7 500 halierov, niekde aj viac, že podľa zákona a zmluvy o výkone správy, ktorá musí byť v súlade so zákonom, sa postupuje.

Čo je teda v zákone? Zákonite by to malo byť aj v zmluve o výkone správy.

Byt, čo je to byt?

Bytom sa na účely tohto zákona rozumie miestnosť alebo súbor miestností, ktoré sú rozhodnutím stavebného úradu trvalo určené na bývanie a môžu na tento účel slúžiť ako samostatné bytové jednotky.

Je to časť nehnuteľnosti, bytového domu, ktorá slúži konkrétnemu vlastníkovi na bývanie. Ten priestor, byt v dome je jeho osobné vlastníctvo, majetok. Taktiež sú jeho majetkom všetky hnuteľné veci, ktoré si do bytu nasťahuje, donesie a ktoré môže z bytu kedykoľvek bez súhlasu spoluvlastníkov vyhodiť. Či vlastník, každý, chce alebo nechce, má v byte veci, zariadenia, ktoré neslúžia len jemu, ale aj ostatným spoluvlastníkom domu. Tieto veci sú zo zákona spoločnými zariadeniami.

Spoločnými zariadeniami domu sa na účely tohto zákona rozumejú zariadenia, ktoré sú určené na spoločné užívanie a slúžia výlučne tomuto domu, a to aj v prípade, ak sú umiestnené mimo domu.

Na tieto spoločné veci si spoluvlastníci tvoria spoločný fond prevádzky údržby a opráv.

Vlastníci bytov a nebytových priestorov v dome sú povinní v súlade so zmluvou o spoločenstve alebo so zmluvou o výkone správy poukazovať preddavky mesačne vopred do fondu prevádzky, údržby a opráv, a to od prvého dňa mesiaca nasledujúceho po vklade vlastníckeho práva do katastra nehnuteľností. Výšku preddavku do fondu prevádzky, údržby a opráv určia vlastníci bytov a nebytových priestorov v dome spravidla vždy na jeden rok vopred tak, aby sa pokryli predpokladané náklady na prevádzku, údržbu a opravy spoločných častí domu, spoločných zariadení domu, spoločných nebytových priestorov, príslušenstva a priľahlého pozemku, ako aj výdavky na obnovu, modernizáciu a rekonštrukciu domu. Vlastníci bytov a nebytových priestorov v dome vykonávajú úhrady do fondu prevádzky, údržby a opráv podľa veľkosti spoluvlastníckeho podielu; ak je súčasťou bytu balkón, lodžia alebo terasa, pre účely tvorby fondu prevádzky, údržby a opráv domu sa zarátava do veľkosti spoluvlastníckeho podielu 25 % z podlahovej plochy balkóna, lodžie alebo terasy. Pri určení preddavkov do fondu prevádzky, údržby a opráv sú vlastníci bytov a nebytových priestorov v dome povinní zohľadniť mieru využívania spoločných častí domu a spoločných zariadení domu vlastníkmi nebytových priestorov a garáží v dome.

Z toho fondu sa zo zákona uhrádzajú tieto veci.

Z fondu prevádzky, údržby a opráv sa financujú výdavky spojené s nákladmi na prevádzku, údržbu a opravy spoločných častí domu, spoločných zariadení domu, spoločných nebytových priestorov, príslušenstva a priľahlého pozemku, ako aj výdavky na obnovu, modernizáciu a rekonštrukciu domu. Z fondu prevádzky, údržby a opráv sa financujú aj opravy balkónov a lodžií.

Každému vlastníkovi bytu v dome zo zákona vyplýva povinnosť umožniť vstup do jeho bytu a umožniť vykonať v jeho byte v zákone uvedené činnosti.

Vlastník bytu alebo nebytového priestoru v dome je povinný umožniť na požiadanie na nevyhnutný čas a v nevyhnutnej miere vstup do bytu alebo nebytové-ho priestoru zástupcovi spoločenstva, správcovi a osobe oprávnenej vykonávať opravu a údržbu za účelom vykonania obhliadky alebo opravy, ak opravu nezabezpečí sám alebo ak ide o opravu spoločných častí domu alebo spoločných zariadení domu prístupných z jeho bytu alebo montáž a údržbu zariadení na meranie spotreby tepla a vody v byte a nebytovom priestore a odpočet nameraných hodnôt; ak vlastník bytu alebo nebytového priestoru neumožní na požiadanie vstup do bytu, zodpovedá za škody vzniknuté takýmto konaním.

Ak si všetci vlastníci bytov v dome splnili svoj povinnosť a umožnili vo svojich bytoch namontovať merače tepla, vodomery teplej vody a studenej vody financované z fondu prevádzky opráv a údržby, správa domu je ich povinná, ich využívanie vlastníkmi bytov v dome použiť pri rozpočítaní nákladov za merané služby na jednotlivé byty.

Úhrady za plnenia sú vlastníci bytov a nebytových priestorov v dome povinní mesačne vopred uhrádzať na účet domu v banke. Pri rozúčtovaní úhrad za plnenia sa zohľadňuje miera využívania spoločných častí domu a spoločných zariadení domu vlastníkmi bytov alebo nebytových priestorov v dome.

Hodnoty namerané na meracích zariadeniach v bytoch nahrádzajú pri rozpočítaní nákladov za teplo na vykurovanie m2, pri teplej vode a vode nahradzujú osobomesiace. Teda pri rozpočítavaní nákladov za tieto služby je povinný správca postupovať podľa zákona.

Spôsob rozpočítania nákladov za studenú vodu nasledovný. Z hodnoť zaznamenaných na vodomeroch vo všetkých bytoch sa vypočítajú za obdobie od 1.1. do 31.12. xxxx spotreby vody. Súčtom spotrieb sa vydelia náklady domu za vodu v uvedenom období. Výsledok, náklad na 1 m3 sa vynásobí počtom spotreby m3 v každom byte, tým je vypočítaný každému bytu podiel na úhrade spoločných nákladov za vodu. Súčet všetkých úhrad sa musí rovnať 100 % fakturovaných nákladov dodávateľom vody do domu, jeho bytov.

Ak predsa niektorý vlastník, prípadne niektorí odmietnu umožniť namontovať vodomery vo svojich bytoch. Postup pri rozrátaní nákladov za vodu si určia, schvália vlastníci v súlade so zákonom.

Pri teplej vode to určuje zákon, vyhláška.

Ak sa preukáže, že konečný spotrebiteľ ovplyvnil určené meradlo na meranie množstva teplej úžitkovej vody alebo určené meradlo na meranie množstva teplej úžitkovej vody nespĺňa podmienky určeného meradla, alebo odmietol umožniť vykonať jeho odčítanie, určí sa tomuto konečnému spotrebiteľovi náhradný indikovaný údaj vo výške trojnásobku priemernej hodnoty indikovaných údajov určených meradiel na meranie teplej úžitkovej vody na byt a nebytový priestor v objekte rozpočítavania.

Zvyčajne si vlastníci tento spôsob dohodnú detailnejšie, priemer m3 prepočítajú na osobu v dome a ten krát počet osôb v byte, krát tri. Takto napočítaná spotreba sa pripočíta k súčtu nameraných spotrieb v bytoch a až potom sa delia náklady za vodu, klasickým spôsobom ako by mali vodomery všetci vlastníci. Na rozpočítavanie studenej vody nie je žiadna vyhláška, ale nič nebráni vlastníkom si zobrať za príklad uvedený spôsob vo vyhláške na rozpočítanie nákladov za teplú vodu, že? Pri takto napočítanom jeho podielu z úhrady nákladov domu na jeho byt s radosťou pobeží za správcom domu, nech si teda idú do jeho bytu tie vodomery namontovať, keď už na ne musel prispievať do fondu prevádzky údržby a opráv a má ich zaplatené. Len netreba zabudnúť na to, že z fondu dostane len toľko, koľko všetci ostatní pri hromadnej montáži, výmene vodomerov. Ak sú náklady vyššie, rozdiel nech si doplatí zo svojho vačku, ten spôsobil on nesplnením si svojej povinnosti, že?

liluska, dám ti radu. Keď nevieš, skoč sa opýtať na poradu, tu vždy dostaneš radu. Niekedy aj so štipkou humoru, pripadne s hrsťou irónie. Ale, toho si nevšímaj, čo potrebuješ si prečítaj, ak pochopíš? Potom pochopíš aj ten humor ... :);)
liluska1506
13.11.14,10:13
Ďakujem, ja robím správu asi 3 mesiace a stále sa nejako nerozumiem do toho ale pomohol si mi a veľmi..
liluska1506
13.11.14,10:14
nie nie ...to nerobím teraz ...ja si len zisťujem vopred informácie lebo to prvý krát budem robiť na buduci rok a chcem byť pripravená
axeco
13.11.14,13:35
Neskutocne ukecane, z jednoduchej otazky si urobil roman a nezabudol liluske povysenecky, arogantne "pripomenut", ze je tu nova
sito
13.11.14,14:09
liluska, potešil ma tvoj komentár, nejak tak som to tušil, že dlho nie si. Ale ako vidíš, môžeš tu naraziť na kdekoho, aj takých, ktorý rád je proti, aj dobrému, mínuskuje, teda hodnotí. Ako to admin zhodnotí? Kedykoľvek, aj cez ss sa opýtaj, rady nedávam, ale názor mám.
sito
13.11.14,15:31
Mizne to tu ako v Bermudskom trojuholníku ... kde ... :);)
nunenko
13.11.14,17:04
Pekné a dobré poučné čítanie.
...ale tak ako neexistuje vyhlášk na rozpočítanie nákladu na dodávku SV, neexistuje ani na ´dodávku T(Ú)V, len nákladu týkajúceho sa tepla, nie vody suroviny.
nunenko
13.11.14,17:14
píšeš magoriny, ale ďaľšia absurdita pripočítať daďovú vodu...NEMÁM SLOV.
k teplej, či studenej vode?
sito
13.11.14,18:07
Správne, nunenko, správne, nedaj sa!

V 182 je toto.

"Spoločnými zariadeniami domu sa na účely tohto zákona rozumejú zariadenia, ktoré sú určené na spoločné užívanie a slúžia výlučne tomuto domu, a to aj v prípade, ak sú umiestnené mimo domu."

"Prevádzkou sa na účely tohto zákona rozumejú činnosti a prostriedky potrebné na pravidelné udržiavanie spoločných častí domu, spoločných zariadení domu, príslušenstva a priľahlého pozemku v stave spôsobilom na ich riadne užívanie; za prevádzku sa považujú aj povinné revízie technických zariadení podľa osobitného predpisu."

"Vlastník bytu v dome je povinný umožniť na požiadanie montáž a údržbu zariadení na meranie spotreby tepla a vody v byte a nebytovom priestore a odpočet nameraných hodnôt; ak vlastník bytu alebo nebytového priestoru neumožní na požiadanie vstup do bytu, zodpovedá za škody vzniknuté takýmto konaním."

--- Teplá sú dve, na vykurovanie a na výrobu teplej vody. Na vykurovanie? Podľa m2, určených meradiel, alebo PRT. Na výrobu teplej vody podľa červených vodomerov. Na vodu podľa modrých vodomerov. ---

"Pri rozúčtovaní úhrad za plnenia sa zohľadňuje miera využívania spoločných zariadení domu vlastníkmi bytov v dome."

--- Pri teple na vykurovanie 60 : 40 %, alebo inak.

Pri teplej vode 10 % podľa počtu bytov rovným dielom na byt. Ostatné podľa červených vodomerov. alebo inak.

Pri studenej nie je nič, musia si vlastníci dohodnúť ako im vyhovuje.

To, že tie zariadenia na meranie tepla a vody sú v bytoch neznamená, že sú mimo domu, tiež, že nie sú spoločné, či? Sú prevádzkou domu. A náklady na prevádzku domu sa hradia z FONDU PREVÁDZKY, ÚDRŽBY a OPRÁV, že?

Dažďová voda padá na strechu a strecha je nad každým bytom, nad niektorými priamo, teda podľa podlahovej plochy bytov. Asi tak, že? Či inak by malo byť? ---
nunenko
13.11.14,18:41
liluška, veď ty robíš správcu, mala by si nám radiť ty. Na Slopensku je to tak, že každý môže robiť správcu, aj absolvent PŠ (pomocnej školy). A aj to tak vyzerá.
sito
13.11.14,19:03
Že Ťa huba nebolí. Vieš Ty ako sa to dievča k tomu dostalo? Ja nie! Ale, zamyslela sa nad mojim názorom, príspevkom a to bol môj úmysel. Keď bude chcieť a musieť, tak sa naučí. Ak jej nebudú chcieť v dome rozumieť, môžu, budú bez správy domu. Ale, to už potom asi nebude dom, že?
nunenko
13.11.14,19:28
dievčatko malo pár problémov
- nejaký blb sa neodhlásil od odberu elektriny, jeho problém, on by mal uhánať, aby sa prepísala
- potom mala problém s ex neplatičkou
- potom majiteľovi bytovky prišlo uhradiť daň z nehnuteľnosti
- potom mala prvého kliešťa
- potom jej na tlačiatni svietilo neake cervené svetielko
- na firemný učet jej prisla suma z financného riaditeľstva Slovenskej republiky, --žeby odmena pre ňu?
- potom jej prisla mi faktura na vodu a potrebuje ju rozrátať, vodu či faktúru na byty--zaplať ju z tej odmeny z finančného
- DPH cez víkend je ďalší problém
mohla by aspoň selfnúť fotečku blondinka
sito
13.11.14,20:40
Anička, :);)

Vodu, ktorú dom odoberie aj odtečie kanalizáciou, teoreticky. Keď niekto má podiel 10 m2 na spotrebe domu, tak aj 10 m2, že do kanalizácie pustil, okrem tej, čo vypil.

Je pravda, že voda zo strechy sa tiež dostane do kanalizácie z domu. Ale, je domu účtovaná ako samostatná položka. Tu im dodávateľ vody nedodal, ale ak má vo vlastníctve aj kanalizáciu, peniaze idú tiež jemu.

Prečo by mal ten kto spotrebuje, má väčší podiel na spotrebe vody v dome, by mal uhrádzať aj väčší podiel za dažďovú vodu, však z vrchu padá na celý dom rovnako, či nie?

Inak, ak anička miešaš v dome všetko dokopy, kto to potom pochopí, aspoň ty?
nunenko
13.11.14,21:38
annahor (Dnes 22:21) ŇUŇĚŇKO ty si o rozpočítavaní SV nepočul ani teoreticky PS Dažďovej vody bolo pre 69 bytov asi za 300 evri SV asi za 6500 takže ak by som tých 300 € pustil cez - OM (1,5€/OM) tak za byt by bolo od 1,5 do 6 € - podlahu tak za byt by bolo od 3,3 do 6 € - SV tak za byt by bolo od (( 0,6 2byty)) 1,4 do 9 € Teda pre NEMÁM SLOV je to v realite rozdiel pre 1zbové byty a 3 izbové byty 2 až 3 eurá za rok !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Rozumieš ŇUŇĚŇKO ?? rozdiel 2-3 € /byt/rok
sito (Dnes 22:40) Anička,
príspevok zmizol. dazdová voda ho odplavila
300€ za odvedenie dažďovej vody môže platiť aj napr. 8 rovnako veľkých bytov
Spotrebu vody môže mať aj nula niekto.
Teda za zrážkovú vodu zaplatí O€.
pri mojej spotrebe SV tak 2,2m3 mesiac vychádza stočné pre SV okolo 30€, za rok ale sused má spotrebu trojnásobnú.
niekto zaplatí 0€
ja 60€ 30+30
sused 180 (90+90)
A či ide o jedno dve €? To nie sú peniaze? Choď si od suseda pýtať či ti ich dá len tak
Cudzie peniaze sa ti annahor ľahko rozpočítavajú, cól sem. cól tam, či máš mieru od buka, do buka?
Annahor, uvádzaš 6500€ pre 69 bytov, predpokladám, že zhruba polovica je za "stočné", teda 3 250€.
Povrchová voda stála 300€.
Navýšenie to predstavuje (3 250 + 300)/3250 = +9,2%
Málo:?
Tvoj argument, že rozdiel je malý, ako keby sa rozpočítalo tak ako sa malo stojí na vode.
Pretože jednoizbový byt tretinovej rozlohy s nadpriemernou spotrebou a neobývaný štvorizbový byt s nulovou spotrebou vody
jednoizbový mal zaplatiť takk 1,5€, ale zaplatil 10€.
štvorizbový mal zaplatiť 4,5 a nezaplatil nič
2anycka
13.11.14,21:58
Sitko.

Prečo si to po sebe neprečítaš.

čo je to za LOGICKÚ blbosť
" podiel 10 m2 na spotrebe domu "

- podiel je bezrozmerné číslo / %
- spotreba je vnejakých jednotkách
- spotreba vody je v kubíkoch = m3
- v m2 (štvorcových) sa udáva plocha
sito
13.11.14,22:17
No vydíš druháanyčka,

2anycka (Včera 23:58) Sitko.

Prečo si to po sebe neprečítaš.

čo je to za LOGICKÚ blbosť
" podiel 10 m2 na spotrebe domu "

- podiel je bezrozmerné číslo / %
- spotreba je vnejakých jednotkách
- spotreba vody je v kubíkoch = m3
- v m2 (štvorcových) sa udáva plocha

V bytovom dome ide hlavne o eura, výsledok, kto koľko eur a kto koľko percent z eur domu.

Keď dom má spotrebu 100 m3, a byt má 10 m3, tak podiel má 10 % zo sto.

Ak má dom uhradiť 1 000 €, tak za 10 m3 príde bytu uhradiť 100 €, to je 10 % zo sto. Úplne nelogické pre Teba. A čo kury, hladia z topánok?
nunenko
13.11.14,23:10
2anycka, sito si to po sebe prečíta oveľa lepšie ako hocikto iný. Píše rozumne, veľa a trefne, niekedy sarkasticky, ale to je sitovské.
Mňa na porade fascinuje, že prevažne baby, "správcovia" považujú za jediné a správne ako robia oni.
Bolo by to aj smiešne, ale tui ide o peniaze-cudzie, nie ich a taksa aj stavajú k tomu. Keby jej šef dal odmeny kolegynine, a boli by menšie asi by kurie oči aj plakali, no isto by neboli spokojné.
Z cudzieho krv netečie.
vyhláška č. 397/2003 Z. z.
§6
(5) Množstvo vôd z povrchového odtoku odvádzaných
do verejnej kanalizácie sa vypočíta súčinom daných plôch
nehnuteľností a im prislúchajúcich odtokových súčiniteľov podľa druhu povrchu plôch zaradených v kategóriách A až C a priemerom dlhodobých zrážkových úhrnov pre danú lokalitu podja údajov, ktoré poskytuje právnická osoba zabezpečujúca hydrologickú a meteorologickú službu. 2)
(6) Spôsob výpočtu množstva vôd z povrchového odtoku z nehnuteľnosti odvádzaných do verejnej kanalizácie je uvedený v prílohe č. 2
http://www.pvpsas.sk/nastiahnutie/subory/397_2003.pdf
axeco
14.11.14,09:50
SITO : Tebe by som nezveril spravovat ani chliev pre prasce
sito
14.11.14,13:28
Takto, sito ...

Anička, kamilová, či kamilková, kamilky pomôžu aj takej svini ako je Kamil, Mil.., tu ťa majú ako všemožníka, ale rady, ako by si mal z nočníka. :);)
PASKOV
14.11.14,17:53
Správa bytového domu vyžaduje solidní odborné znalosti.

Amatérské experimenty jsou nezodpovědné, neboť se spravuje značný cizí majetek.
sito
14.11.14,19:02
... tak - tak ...
liluska1506
18.11.14,10:42
nikto neprišiel na svet učený ja sa stále učím. Keď tu máš dávať na moje otázky hlúpe komentáre tak to radšej ani nekomentuj.
branislavp
04.01.15,16:23
správne liluska, ale sa naparuje niekto...... Držím Ti palce.
bond07
21.01.15,17:52
a vy nemate vodomery ? Pokial ich mate tak ten rozdiel sa rozratuva podla bytu a poctu osob alebo su nejake unikove koeficienty