sabinka02
10.09.14,11:49
Dobrý deň, vedeli by ste mi niekto prosím poradiť?
SZČO, neplatca DPH, učtujúci v JU.
doteraz som mu robila peňažný denník, kde neučtoval o DPH.
po 3 mesiacoch podnikania požiadal o dobrovolnu registraciu k DPH.
ako mám teraz postupovať?

- mám začať viesť nový peňažný denník, kde je vyčíslovaná aj DPH a preniesť sumáre z peňažného denníka, kde sa o DPH neučtuje?

- pri najbližšom daň. priznaní k DPH môžem odpočítať na vstupe DPH z doterajších nákladov? - teda z tovaru len z toho, ktorý realne ešte nepredal? DPH na výstupe je len od momentu, od kedy bude platcom DPH.

- ak urobí inventúru, koľko tovaru má na sklade, kde evidoval vstupnú cenu s DPH, stačí mi prepočítať percentuálne akú DPH si môže dodatočne uplatniť?
stačí urobiť nejakú excel.tabulku, kde si vyčíslim DPH z ostatných nákladov + sumár DPH z hodnoty tovaru na sklade a to si uplatniť v daň. priznaní.

ďakujem za rady:)
veronikasad
10.09.14,09:52
robíš peňažný denník ručne ? Ak ano, čím skôr uvažuj o nejakom účtovnom SW, lebo robiť evidenciu DPH a kontrolný výkaz ručne si už vôbec neviem predstaviť.
veronikasad
10.09.14,09:54
V prvom DP DPH si môžeš uplatniť odpočet DPH zo zásob na základe podrobnej inventúry ku dňu registrácie za platitela DPH.
sabinka02
10.09.14,10:51
Ano,rucne. Aky soft.pouzivate vy?
veronikasad
10.09.14,11:25
ALFA+ od Krosu
JAJA11
10.09.14,11:29
ja používam ALFA + od firmy Kros a som spokojná :-)
na začiatok sa dá stiahnuť demo verzia a skúsiť si v nej účtovať... licencia sa potom dá dokúpiť dodatočne a o údaje neprídeš :-)
sabinka02
10.09.14,12:20
Takze konecne stavy na sklade ku dnu registracie ocenim vaz.arit.priemerom a uplatnim si DPH z tejto sumy? A ako je to s kontrol.vykazom?ved ked sa uz cosi predalo,ja neviem aku sumu z doterajsich nakupov v hotovosti a na fakturu si uplatnujem. Viete mi poradit s tymto?
veronikasad
10.09.14,12:23
Odpočet DPH pri registrácii je zo skutočných cien na faktúre. V inventúre treba uviesť aj číslo faktúry. Na odpočet máš v DP samostatný riadok, neuvádza sa do kontrolného výkazu.
sabinka02
10.09.14,12:44
Aha. S tym som sa este nestretla.velmi pekne dwkujem
sabinka02
10.09.14,18:57
takže DPH ktorú si odpočíta z nákupov pred registráciou uvádzam do riadku 29-odpočítanie dane pri registrácii?
a v prípade, že nie je možné urobiť inventúru s tým, že ku každej položke bude uvedená obstarávacia faktúra ale všetky obstarávacie faktúry/nákupy v hotovosti boli obstarávane s DPH- nemôžem to vyčísliť z celkovej sumy zásob ku dnu registrácie? neviem, či mi bude vedieť poskytnúť takýto výstup. SZČO má veľa malých položiek - klince....
sabinka02
20.09.14,18:38
Dobrý deň Veronika,
mohla by som Vás poprosiť o radu?
SZČO sa stáva dobrovoľným platcom DPH k 19.9.2014 - bude si uplatnovať odpočet DPH z nakupených zásob, ktoré má ku dňu registrácie na sklade. v peňažnom denníku mám teda 19.9.2014 urobiť ID:
- VOZD zasoby mínus hodnota DPH
- VNZD DPH plus hodnota uplatňovanej DPH?
ďakujem