Vivi
10.09.14,12:17
Dievcina,ktora ma 19 rokov, pracovala v roku 2013 na dohodu o BPS (uz mala vtedy 18). Problem nastal,ze mala taketo dohody dve a podpisala cestne vyhlasenie na uplatnenie odvodovej ulavy obidvom zamestnavatelom. Cize u druheho teda nemala na odvodovu ulavu narok,lenze ona to nevedela (viem,neznalost zakona neospravedlnuje), a zamestnavatel ju na to neupozornil (tiez viem,ze to nie je jeho povinnost).Druhemu zamestnavatelovi prisla kontrola zo socialnej poistovne a samozrejme problem vyskocil a majitel ziada dievcinu o doplatenie poistneho. Neviete prosim,ma na to narok? Dievcina je studentka a nema to z coho uhradit a byvaly zamestnavatel sa jej vyhraza exekuciou....

Druhy problem je,ze zamestnavatel jej vykazal odvody za tri mesiace,ona tam pracovala 8 mesiacov,pricom placu jej daval do ruky a nedosahovala ani vysku hodinovej minimalnej mzdy a uz vobec nekorespondovala s vyplatnou paskou (realna mzda bola vyssia).lenze samozrejme nema na to ziadny dokaz. Je mozne v tomto nieco podniknut?
JAJA11
10.09.14,10:24
je to zbytočná komplikácia, ktorá vzniká z neznalosti zákona..... smutné je, že SP na kontrolu príde, pretože si veľmi ľahko zistí, že niekto podpísal 2 x takéto prehlásenie..... ale nebolo by serióznejšie upozorniť zamestnávateľa, ktorý je druhý v poradí, že na tohto človeka nie je možné uzavrieť takúto dohodu? veď systém už pri registráciii vie zistiť, že tento študent podpísal vyhlásenie inému zamestnávateľovi....
lenže kde by potom poisťovňa zháňala peniaze, treba pokutovať a to čo sa najľahšie nájde.......
Vivi
10.09.14,10:31
ano,suhlasim.Prave v tom je problem,ze tie deti,co si zozenu nejaku brigadu,sa zvycajne vobec nevyznaju do papierovej prace okolo a podpisu hocico,co im zamestnavatel predlozi.otazka je,ci socialka vie priebezne flexibilne reagovat,kedze student ma pravo podpisat kazdy mesiac cestne vyhlasenie niekomu inemu a prejavi sa to az pri zaslani vykazu a reg.listu-ale uz po jeho zaslani podla mna SP vie vyhodnotit,ze urcite rodne cislo uplatnilo odvodovu ulavu duplicitne....neviete mi poradit riesenie,co teraz s tym?
JAJA11
10.09.14,10:37
registrácia sa robí okamžite, takže SP v systéme okamžite by mohla zistiť, že uvedený zamestnanec je registrovaný už u iného zamestnávateľa na študentskú brigádu.... problém by mohol vzniknúť iba ak by študent podpísal takéto dohody v jeden deň, v krátkom časovom rozmedzí.... ale pochybujem, že sa takéto niečo môže stať.....
za systém v SP sa zaplatili veľké peniaze, tak by mal slúžiť ľuďom a pomáhať im, aby nevznikali chyby z nedorozumenia a neznalosti zákonov mladých ľudí..... hlavne, keď sa to dá zachytiť hneď na začiatku.....
ale tomuto štátu ide predovšetkým o vybratie pokút... nie o obyčajných ľudí.....
my sme teraz mali vo firme brigádnikov a niektorým mladým to zapálilo aj po 3 dňoch, že nám podpísali prehlásenie a už majú podpísané aj inde..... a to sa ich kolegyňa každého spýtala 3 x, či to nemajú podpísané aj niekde inde.... zvyčajne to boli roznášači letákov a podobne......
mkatka
10.09.14,10:51
Mali sme aj my podobný prípad. Musela som opraviť RLFO prihlásenie a následne podať opravné MV a doplatiť poistné. Samozrejme zamestnancovi tak vznikol nedoplatok na odvodoch do SP a súčasne preplatok dane. Ten rozdiel teda musí zamestnávateľovi vrátiť.
Vo vašom prípade ide iba o 3 mesiace. Určite do nie je vysoká suma.
A keď jej vtedy nevadilo, že ju platí na ruku ...... tak teraz už čo s tým?
Vivi
10.09.14,11:04
to sa snazim vyriesit,co teraz s tym,lebo dievca ziadaju,aby to doplatilo-len nema z coho,kedze studuje...nie je to zase tak vela,len ide o princip - ona urobila chybu,to akceptujem,nemala to podpisovat,nevedela to....to nezmenime,uz sa stalo....len aj zamestnavatel si prilepsil,do ruky jej daval menej na hodinu,ako mal,vykazal sem tam odvod zo zakladu maleho - nastastie,lebo by ten doplatok vysiel vyssi - cize mohol by byt taky fer a nechat to tak,lenze nie....a to,ze ju pripravil o preplatok na dani vyplacanim mzdy "na cierno" ho evidentne netrapi....(vyhlasenie k dani nepodpisovala).Minimalna mzda bola vlani 2€ na hodinu,ona dostavala v hotovosti,a aj ked odpocitam dan - ktora teda nebola realne odvedena - aj tak to bolo menej.... omnoho menej....
JAJA11
10.09.14,11:38
čo je to menej ako mal? teraz vychádza minimálna hodinová mzda cca 2,023 EUR.... ak dostávala na hodinu menej ako je táto suma, tak by som asi zamestnávateľa upozornila, že už si to zohľadnil vo vyplatených peniazoch .....
JAJA11
10.09.14,11:41
najhoršie na tom je to, že štát vymyslel totálne nepraktický komplikovaný systém, ktorý ide proti študentom...... a komplikuje život mzdovým účtovníkom..... kedy už konečne budeme mať vo vláde rozmýšľajúcich ľudí? ale to by tam museli byť ľudia z praxe ....