katarina158
10.09.14,12:56
Priatelia, ďakujem za vašu pomoc a mám ešte túto otázku:

V zákone o rodine 36/2005 som našla vetu, ktorá ma zneistila:
" Vzdialenejší príbuzní majú vyživovaciu povinnosť, len ak ju nemôžu plniť bližší príbuzní."
Je v par. 69 - za výrokom týkajúcim sa potomkov a predkov.

Citujem zákon:
Vyživovacia povinnosť medzi ostatnými príbuznými
§ 68
Predkovia a potomkovia majú vzájomnú vyživovaciu povinnosť iba v prípade, ak to nevyhnutne potrebujú.
§ 69
(1) Ak potomkovia nemôžu svoju vyživovaciu povinnosť plniť, prechádza táto povinnosť na predkov. Vzdialenejší príbuzní majú vyživovaciu povinnosť, len ak ju nemôžu plniť bližší príbuzní.
(2) V prípade, že súd určí výživné pre maloleté dieťa, ustanovenie § 63 sa použije primerane.
§ 70
Každý z príbuzných na rovnakom stupni plní vyživovaciu povinnosť v takom rozsahu, aký zodpovedá pomeru jeho schopností, možností a majetkových pomerov k schopnostiam, možnostiam a k majetkovým pomerom ostatných príbuzných.

Toľko zákon.

Rozumiem tomu tak, že par. 69 sa týka len príbuzných vo zvislej línii a netýka sa "bočných" línií . Napr. bratov, sestier ( strýkov, tiet, neterí, synovcov, bratrancov, sesterníc, .. )
Mýlim sa ?
/ Prosím, napíšte, že sa nemýlim :-) /

Poznáte nejaký podobný judikát zo súčasnosti?

Ďakujem !
veronikasad
10.09.14,11:44
Katka, môžeš byť konkrétnejšia na čo sa pýtaš ?
katarina158
10.09.14,11:50
Hrozi mi, ze budem musiet dospelej sestre prispievat ?
Sestra nepracuje a zjavne ani nechce. Je zdrava a ma zdrave skolopovinne dieta. Teraz sa snazi vydupat vyzivne od exmanzela. Uz podala navrh na sud, pojednavanie este nemali. Podla mna aj inych, aj tohoto fora - nema sancu ho ziskat.
Myslim, ze potom budu narade davky v hmotnej nudzi. Mylim sa ?
Mária27
10.09.14,12:22
Výživné sa netýka príbuzných v pobočnom rade, teda ani súrodencov. U nás je to tak.
misoft
10.09.14,14:54
Nehrozí to! Tam sa vraví jasne - potomkov a predkov, nie súrodencov..... v priamom rade.....
katarina158
10.09.14,16:22
Dakujem !
Znama ma trocha zneistila, ale myslela som si tiez tak.
V nasom pripade by to bola do neba volajuca nehoraznost.
Dcerky mojej sestry je mi luto a premyslam, ze ako jej pomoct.
Ale to by bola uz ina tema.

Ozaj, Maria, neviete: V ktorej krajine mozno vyzivne od surodenca vysudit ? Zaujalo ma to .. / ked mi to nehrozi :-) /
Mária27
10.09.14,16:45
katarina158
11.09.14,08:45
dakujem, pozrela som si to, zaujimave ..
Skoro mam chut povedat "zlate Slovensko" ... ale napada mi hned 100 domacich absurdit .. necham si tu chut zajst.