Replasťačka
10.09.14,15:17
Prosím Vás, keď s.r.o. do dnešného dňa ( 10.9.2014 ) neschválila UZ a schváli ju na VZ 18.9.2014, a do 5 dní oznámi túto skutočnosť na DÚ, bude to v súlade so zákonom?
Spoločník a konateľ v jednej osobe bol dlhodobo v zahraničí.
Podľa ObchZ., § 40 ods. 1 štatutárny orgán má povinnosť predložiť účt.závierku valnému zhromaždeniu na schválenie do 6 mesiacov po uplynutí účtovného obdobia, t.j. do 30.6.
Dočítala som sa, že termín, dokedy sa má ÚZ schváliť, nie je stanovený.
Vie mi niekto poradiť ?
KloferHladny
10.09.14,16:00
1. Zákon o účtovníctve ukladá povinnosť zostaviť ÚZ do 6 mesiacov po uplynutí ÚO
2. Obchodný zákonník ukladá povinnosť predložiť na schválenie UZ do 6 mesiacov po uplynutí ÚO
3. Orgány s.r.o. (konateľ ale napr. aj spoločník) sú povinné zvolať valné zhromaždenie minimálne jedenkrát ročne. Na riadnom VZ by sa o.i. mala schváliť-neschváliť ÚZ
4. Ak sa ÚZ neschváli ani do troch mesiacov od predloženia (t.z. max. do 9 mesiacov od ukončenia ÚO, potom sa do zbierky listín ukladá neschválená ÚZ v termíne do ďalších 30 dní (teda cca 10 mesiacov od ukončenia ÚO)

Čo to v preklade znamená ?
K 31.12. skončilo ÚO, podľa zákona o dani z príjmov - § 49 - sa zostavená ÚZ predkladá spolu s daňovým priznaním v lehote do 3 mesiacov od ukončenia ÚO, v osobitných prípadoch v lehote do 6 mesiacov, v ešte osobitnejších prípadoch v lehote do 9 mesiacov od ukončenia ÚO (§ 49 odst 2., 3. ZDP). Nech teda ÚZ je zostavená 31.03. a je podaná spolu s DPPO.
Zostavenú ÚZ predkladá konateľ na schválenie Valnému zhromaždeniu. Konateľ ju predložil 30.06. (v termíne do 6 mesiacov podľa Obch. zákonníka) a zvolal Valné zhromaždenie na 30.09. VZ schváli predloženú ÚZ 30.09.. Oznámenie o schválení je potom nutné podať do 05.10. Žiadny termín nie je v tomto prípade zmeškaný.
kirka
11.09.14,09:18
a teda aj o neschválení UZ treba odoslať oznámenie? aj keď neschválenú UZ sme odoslali spolu s DP za rok 2013, takže v registri UZ už je evidovaná.
KloferHladny
11.09.14,10:38
Povinnosť uložiť neschválenú UZ máte splnenú. Odoslanie o neschválení podľa mňa nie je potrebné zasielať. Dôvod neschválenia ? Bavíme sa o tom, že UZ bola predložená na prejednanie Valnému zhromaždeniu a to ju neschválilo ? Potom si to vysvetľujem tak, že sa otvára účtovníctvo minulého obdobia (boli zistené závažné nedostatky).
kirka
11.09.14,11:25
ide o jednoosobovú sro, takže schválenie či neschválenie ÚZ by malo byť naozaj len formalitou, ale konateľ to ani po iné roky neschvaľoval, aj keď žiadne nedostatky sa zatiaľ nezistili. Tak zisťujem, či i napriek tomu je to v poriadku.
Ešte by som si chcela overiť: ak sa zistí chyba v niektorom účt.období, pri neschválenej UZ sa otvoria účt.knihy, opravím chybu a podám DDP za daný rok. A pri schválenej UZ sa zistená chyba opraví v aktuálnom účt.roku cez ID pomocou úctu 428 a DDP sa už nemusí podávať?
Replasťačka
12.09.14,10:24
Ďakujem veľmi pekne.
apo
12.09.14,11:07
Konečne mám v tom jasno.
Text zákona: mám povinnosť do 3 mesiacov.
Skutočnosť: povinnosť som splnil ani som o tom nevedel, lebo podanie DP a výkazov odišlo cez Portál FS.

Prečo v zákone neuviedli povinnosť ak uzávierka nebola podaná elektronicky. No čo už načo by sme mali právnikov.