agileProgrammer
10.09.14,18:06
Dobrý deň prajem, v prvom rade by som chcel povedať, že som hľadal v témach ale nenašiel som odpoveď na moje otázky.

Pred pár rokmi som založil živnosť a teraz by som chcel začať podnikať na internete ako programátor. Chcel by som sa venovať programovaniu v rôznych jazykoch, tvorbe dizajnov (grafický návrh aj prevedenie do formy kódu) prípadne aj reklamnej a propagačnej činnosti. Do toho by asi spadal aj predaj môjho hotového software ktorý by som si časom vytvoril. Zároveň by som určite aj upravoval už existujúce riešenia na základe žiadosti klienta. Prípadne aj nejaká dodatočná činnosť ktorá je na tento spôsob práce naviazaná a na ktorú som zabudol.
Programovať plánujem vo viacerých jazykoch ako PHP, Ruby, JavaScript, HTML / Jade, CSS / SASS a tak ďalej. Inak povedané využívať programovanie aj na strane klienta (webový prehliadač) aj na strane serveru.

Chcel by som sa spýtať čo potrebujem aby som takúto činnosť mohol vykonávať legálne. V témach som videl niečo, že živnosť pre programovanie ani nepotrebujem a môžem to vykonávať na základe autorského zákona. Je to pravda? Ak áno platí to pre všetko čo by som mohol potrebovať pre činnosti spojené s tým čomu sa chcem venovať a čo som opísal vyššie? Ako by to vyzeralo v prípade, že by som potreboval vystaviť faktúru za činnosti ktoré by som vykonal?
Ak sa nedá takto legálne pracovať na vyššie spomenuté alebo sa to neoplatí tak by som asi potreboval rozšíriť činnosti v mojej aktuálnej živnosti. Chcel by som sa spýtať čo všetko by som potreboval k takémuto rozšíreniu živnosti. Potrebujem nejaké osvedčenie, že túto prácu viem vykonávať alebo niečo?
Hľadal som to už aj na internete predtým a vyzeralo to tak, že činnosti ktoré by som chcel vykonávať (viď druhý odsek tohto článku) spadajú do kategórie tzv voľných živnosti na ktoré nepotrebujem žiadne osvedčenie. Je tomu tak?

Posledná vec ktorú by som sa chcel spýtať v prípade rozšírenia živnosti je ktoré činnosti by som potreboval aby som mohol plnohodnotne a legálne vykonávať prácu na ktorú sa chcem zamerať (viď druhý odsek tohto článku) prípadne aj nejaká dodatočná činnosť ktorá je na tento spôsob práce naviazaná a na ktorú som zabudol. Hľadal som to už na internete ale moc ďaleko som sa nedostal. Našiel som nejaký zoznam voľných činností ale mi to pripadalo ako keby viac činností pokrývalo rovnaké zameranie. Ktoré potrebujem?

Chcel by som to mať všetko správne na prvý krát aby som mohol pokojne pracovať a nemusel neskôr znova rozširovať zameranie živnosti. Zároveň chcem mať to čo potrebujem a nie zbytočné veci navyše pretože peňazí tiež nemám práve na rozhadzovanie pretože sa mi v aktuálnom podnikaní moc nedarí. Na internete som videl rôzne informácie a síce, že každá tá voľná činnosť stojí buď 3 eurá, 5 eur a videl som aj 15 eur. Koľko to teda vlastne stojí?

Vopred sa ospravedlňujem za trocha dlhší článok. Dúfam, že Vás to neodradí od čítania. Prosím poraďte mi spraviť to na prvý krát všetko správne. Vopred ďakujem za každú pomoc.
Economic
11.09.14,06:20
Píšeš, že živnosť už máš. Zrejme v toľkých riadkoch mi uniklo, na aké predmety podnikania už máš. Určite by si mal mať maloobchod a veľkoobchod, počítačové služby, služby súvisiace s počítačovým spracovaním údajov. Sú pod 23 uvedené v zozname voľných predmetov. Voľné predmety sú á 5.- Eur. Viazané 15.- Eur. Oplatí sa živnostenský vybavovať elektronicky (prostredníctvom niekoho kto ZEP má, predpokladám, že ho zrejme nemáš) sa správne poplatky neplatia žiadne. Len poplatok za takúto službu si účtujeme, čo tieto služby poskytujeme.
agileProgrammer
11.09.14,10:11
Ďakujem za odpoveď. Áno živnosť mám už niekoľko rokov ale nemá s týmto nič spoločné (je zameraná na elektrotechnické služby). Aktuálne zameranie mi nevyhovuje a preto to chcem komplet zmeniť (staré pravdepodobne nechám predpokladám, že uškodiť nemôžu tak ani nevidím dôvod prečo ich rušiť). Programovanie, dizajn, reklama a tieto technológie ma bavia a mám v tejto oblasti aj celkom dobré vedomosti nadobudnuté prevažne cez internet.

Z toho zoznamu sa to berie tak, že vyberiem napríklad 23.1 a 23.2 a poplatok bude 10 euro a môžem vykonávať všetko čo je v pod kategóriách týchto dvoch kategórií alebo si musím vybrať až z tých konečných pod kategórií a tak zaplatiť 5 euro za každú z nich?

Oprávnenie teda nepotrebujem žiadne? Všetko sú to voľné činnosti?

Ešte by ma zaujímalo čo je ZEP? Nejako mi to uniklo. Myslíte "zaručený elektronický podpis"? Môžem ho nejako získať aj ja? Malo by to vôbec význam v mojej situácií (neviem aké sú podmienky/poplatky pre vystavenie a podobne). Našiel som nejaké info o tom na nbusr.sk ale ako ho získať som tam nevidel len popis čo to je a ako to funguje.
Economic
11.09.14,10:18
Ak budeš predmety rozširovať žiadaj si len tie 23.1 a 23.2. Tie obsahujú v sebe všetky tie, ktoré sú v pravo rozpísané.
ZEP je zaručený elektronický podpis. Neoplatí sa ti ho vybavovať pre jedno použitie. Tie staré predmety rušiť nemusíš. Ak budeš rozširovať iba o dva predmety, fakt ti ZEP netreba, a 10.- Eur za oba predmety zaplatíš aj na úrade v pokladni. Nič iné ti k tomu netreba.
agileProgrammer
11.09.14,13:39
Ďakujem za spresnenie. Je to potom trocha divné, že by si niekto vyberal len tie samostatne pod kategórie keď môže priamo celú kategóriu a má tam viac voľnosti a ešte aj lacnejšie.

Činností o ktoré to budem rozširovať bude pravdepodobne viac ako len tie 2. To ešte musím zistiť ktoré všetky budem potrebovať ale keď odporúčate aj maloobchod a veľkoobchod tak minimálne o tieto. Musím to ešte poriadne prezrieť a spraviť si komplet zoznam činností ktoré teda budem žiadať. Chcem to mať naraz všetko z krku a nie tam o pol roka znova bežať.

Ešte by som sa chcel spýtať jednu vec. Oplatí sa mi čakať na začiatok nového roku alebo je to jedno?
agileProgrammer
17.09.14,14:53
Tak som na to pozeral a vybral som tieto. Myslím, že by mi to malo stačiť a nemal by som mať ani nič navyše. Ak to vidíte inak tak ma prosím opravte. Do konca tohto mesiaca sa rozhodnem či to založím a začnem podnikať teraz začiatkom mesiaca alebo až začiatkom nového roka.

Zoznam kde som rozhodnutý, že to budem potrebovať:
19.1 Kúpa tovaru na účely jeho predaja konečnému spotrebiteľovi (maloobchod) alebo iným prevádzkovateľom živnosti (veľkoobchod)
23.1 Počítačové služby
23.2 Služby súvisiace s počítačovým spracovaním údajov
31.5 Reklamné a marketingové služby

U tohto si nie som úplne istý (pre tie pod kategórie čo som vypísal):
23.3 Vydavateľská činnosť
23.3.4 Vydávanie manuálov pracovných činností
23.3.5 Nakladanie s výsledkami duševnej tvorivej činnosti so súhlasom autora

Pozeral som aj na internete čo ľudia odporúčajú a našiel som navyše tieto:
Poskytovanie software - predaj hotových programov na základe zmluvy s autorom
Sprostredkovanie obchodu, výroby a služieb v rozsahu voľných živností
Obchodná činnosť v rozsahu voľných živností - maloobchod, veľkoobchod
Prenájom hnuteľných vecí v rozsahu voľných živností

Bolo by fajn ak by mi tieto činnosti aj dovoľovali v budúcnosti niekoho zamestnať aby pracoval pre mňa alebo spoluprácu s iným človekom aj keď zatiaľ to nie je priorita. Viete mi ešte teda prosím poradiť s finálnym výberom? Rád by som túto otázku uzatvoril ako vybavenú ale nechem to robiť keď v tom nemám ešte úplne jasno.
Economic
17.09.14,16:05
poskytovanie softwaru je v počítačových službách (duplicita), sprostredkovanie môžeš dať. Obchodná činnosť je detto ako maloobchod a veľkoobchod. Prenájom si môžeš tiež dať.
agileProgrammer
18.09.14,12:32
Dobre, ďakujem za vašu pomoc.