hanulka23
11.09.14,10:06
Obec vlastní pomerne veľké množstvo parciel, ktoré je potrebné mať v majetku každú samostatne aj s ocenením. V súčasnosti sú všetky pozemky obce zaradené v majetku jednou sumou. Pri predaji pozemkov nastáva problém, že v akej sume vyradiť pozemky. Pozemky mám dať do poriadku a zaradiť ich po parcelách, avšak tu nastáva problém, akou cenou ohodnotiť jednotlivé parcely. Ide o vinice, ornú pôdu, záhrady, zastavené plochy a nádvoria, ostatné plochy. Môžem ich oceniť podľa cien v prílohe č. 1 a prílohe č. 2 zákona č. 582/2004 Z. z. v znení zákona č. 465/2008 Z. z. o miestnych daniach? Tu však napr. nie je cena za vinice. Vopred ďakujem za akúkoľvek radu.
fortunka
11.09.14,09:19
Nemal by to oceniť znalec?
hanulka23
11.09.14,12:11
audítorka mi povedala, že je zbytočné dávať peniaze za ocenenie znalcom. Ale zatiaľ som sa nedozvedela, že ako tie jednotlivé pozemky teda mám oceniť, ak nerátam ten spomínaný zákon, ale tam sa o viniciach nič nehovorí
fortunka
11.09.14,17:14
no len aby potom celkovo tie sumy sedeli.. podla mna znalec by to najlepsie ocenil a ceny by boli realne. Ale takto neviem... a nemozes vinice ohodnotit cenou ornej pody/zahrady? Ved v podstate je to to iste a aj tak ak to ma sediet na tu jednotnu cenu, tak sa budu tie ceny asi upravovat..
felix1
11.09.14,18:06
Zoberie na seba zodpovednost auditorka aj za nespravne ocenenie? Usetris peniaze obci, ale vdaku za to necakaj necakaj.
Ada9
12.09.14,07:44
neviem si predstaviť ako chcete zapracovať do účtovníctva ocenenie pozemkov od znalca, tie pozemky predsa nejakú účtovnú cenu majú aj keď v sumáre. Ja by som postupovala, tak, že by som najskôr rozčlenila pozemky podľa druhu..orná pôda, zastav.plochy... rozčlenila na parcely a ocenila podľa cien hodnoty pozemkov v zákone o miestnych daniach, vinice sú určite tiež niekde podobne ocenené. Rozdiel, ktorý by vznikol v celkovej cene ocenených pozemkov by som účtovala ako inventarizačný rozdiel. Hodnota pozemku od znalca by ma zaujímala skôr pri predaji pozemku.