pama
21.04.06,12:00
Pekný deň, veľmi by som Vás prosila o radu na tento problém.
V roku 2004 sme dali znalcom oceniť šijacie stroje , na ktoré sme nemali doklad nadobudnutia, lebo ich mal majiteľ v súkromnom majetku a zaradili sme ich do účtovníctva. Nakoľko ich hodnota bola do 30000.- -odpísali sme ich . Pred mesiacom sme mali daňovú kontrolu a tá nám ich vyňala z nákladov nakoľko v roku 2004 fyzická osoba nemohla oceňovať majetok reprodukčným ocenením. Novelou zákona už v roku 2005, 2006 je to možné a ja by som potrebovala vedieť
či by som mohla tieto stroje odpísať v roku 2006-t.j., že by som ich v roku 2005 vyradila z účtovníctva a v roku 2006 opäť zaradila ,upravila ocenenie a odpísala?
Tie stroje vyrábajú mesačne 10000-cové zisky a dali prácu 8 ľuďom. Vopred srdečne ďakujem za odpovede.
pama
KEJKA
21.04.06,13:51
aspoň psuniem.... ale ja by som to vyhodila tiež.
Do nákladov môže ísť len preukázateľný výdavok. V PU, ak sa aj ocení reprodukčnou cenou, tak sa účtuje 022/082, t.j. nidy sa tá cena neprejaví v nákladoch. A som presvedčená, že takýto postup platí aj pre JU.
ayya
21.04.06,14:50
Tiez posuvam... ale aj sa chcem k tomu vyjadrit ;) lebo ked pocujem alebo citam "zaradenie do majetku podnikatela" tak sa mi jezia vsetky vlasy na hlave... v sukromnom sektore robim uz od roka 1990 a furt bol v tom bordel.
Aj zakonodarcovia aj daniari z roka na rok menili nazor. Podobna vec sa stala kamaratovi - vyhodili mu odpisy za nejaky stroj, (hoci podla jedinej publikacie, ktora vtedy bola k dispozicii, v uvode mala napisane, ze je to zavazny vyklad ministerstva, aj sme s tou publikaciou lietali pre info aj na danak, aj na ministerstva) to mozne bolo... Ale dodatocne po 2 rokoch si to rozmysleli a vyhadzovali to z uznatelnych nakladov.:(

Odvtedy sa kazdemu pokusam radit, aby to nerobili. Da sa ten problem riesit inak a pritom sa neporusuje ziaden zakon.

V pripade pravnickej osoby nie je problem. Spolocnik preda ten konkretny majetok založenej pravnickej osobe - ale pretoze je z pohladu zakona "osobou zavislou" - podlozi sa ten predaj uradnym odhadom. Pravnicka osoba mu uhradi cenu, ked bude mat dostatok prostriedkov. A je po probleme - predaj sukromneho majetku, ktory dovtedy nebol pouzivany na podnikanie nepodieha dani a nikto nemoze spochybnit ani cenu ... a pravnicka osoba si majetok moze kupit nielen od mojho bratranca, od mojho suseda... ale aj odo mna, ak som sucasne aj spolocnik tej sro - nic to na veci nemeni ...


V pripade fyzickej osoby preda ten majetok "fyzickej osobe - podnikatelovi" jeho manzelka - zase podlozene uradnym odhadom a pripadne sa moze prilozit aj manzelov suhlas, lebo manzelka predava cast ich majetku ktory bol dovtedy ich spoluvlastnictvom. Tak vznikne podnikatelovi zavazok voci manzelke - nepodnikatelke. Uhradi jej cenu za ten majetok a pohoda ... Z pravneho hladiska - fyzicka osoba podnikatel je niekto iny ako fyzicka osoba - manzel.


Opravila som - vysvetlenie v dalsom prispevku ...

Viem, ze teraz je uz pre teba neskoro... ale mozno sa to bude hodit niekomu inemu... preto to sem pisem ...
Ale ak ma niekto iny nazor... uvitam pripadnu dalsiu debatu
ayya
21.04.06,15:21
Dostala som telefonicky (vdaka za tu rychlost ;) ) hlasku, ze manzelia si medzi sebou nemozu predavat majetok z bezpodieloveho vlastnictva, ale ... nedosli sme k ziadnemu zaveru, co sa tyka toho oddelenia majetku v podnikani (aj ked podnika iba manzel) Darovat si mozu darovacou listinou, ale to by asi problem neriesilo ...
V konecnom dosledku ak nemaju manzelia zrusene bezpodielove vlastnictvo tak aj podnikatelsky majetok manzela patri z jednej polovice aj manzelke....

Preto opravujem predchadzajuci prispevok - to je oriesok na vyriesenie pre pravnikov, ospravedlnujem sa ...:o ale to, co som napisala pre pravnicke osoby - to plati :)
KEJKA
21.04.06,16:34
súhlasím aj po oprave, ale predať to môže manželovi aj sused (na papieri).
Súhlasila som, lebo ide o princíp....ako riešiť problém.
ayya
21.04.06,17:54
samozrejme, ze na papieri... hoci kupno-predajna zmluva sa podla platnych predpisov moze uzatvorit aj ustne, ale kvoli moznosti preukazat to pred danovym uradom treba samozrejme spisat na papieri
:)
pama
24.04.06,07:37
Moc Vám ďakujem Lida a Ayya za radu ,ste super.
Do budúcna sa radšej takýmto účtovným prípadom
ak budem môcť s najväčšou radosťou vyhnem.
Prajem Vám krásny jarný deň.
pama