Peter140590
11.09.14,18:09
Dobrý deň, prosím súrne o radu a pomoc. Sused chce po stene domu, ktorá je súčasťou nášho dvora, viesť odpadovú rúru v dĺžke 20 m. Nám to ohrozí estetický vzhľad dvora, znehodnotí cenu pozemku a bojíme sa aj následkov zamrznutia tejto odpadovej rúry v zime. Chceme sa so susedom dohodnúť a hľadáme alternatívu iného riešenia odpadu. On tvrdí, že iná alternatíva neexistuje iba ak bude kopať na našom pozemku a zakope túto rúru do zeme a zničí nám dlhoročne pestovaný živý plot, ktorý bude musieť pri kopaní odstrániť. Ďakujem za odpoveď.
alltracboy
12.09.14,07:05
pokial to vedie na svojom dome a cez svoj pozemok tak kde je problem? Ved vy tam mate zivy plot takze ruru vidiet nebudete. Kanalizacna rura nezamrzne.. toho sa nebojte. A aj keby zamrzla, tak jemu nepojde zachod a nie vam.
jajko50
12.09.14,07:16
Pravdaže existuje aj iná alternatíva. Nech si ju zvedie na svoj pozemok, dvor a kope u seba v dlžke 20m. Ono je ale ľahšie tak ako píšeš. - je to len o pohodlnosti a o chote.
Chobot
12.09.14,07:43
A čo konkrétne od nás očakávaš? V čom presne chceš poradiť? Či m to povoliť alebo nie? Tak to ti ťažko poradíme. Nevidíme situáciu, nevieme, ako to vyzerá teraz a ako by tá stena vyzerala po realizácii projektu.

Keby som bol na tvojom mieste, tak by som zohľadnil najmä:
- koľko by zasahovala tá rúra na tvoj pozemok? - ak stena jeho domu je na hranici tvojho pozemku, tak by rúra zasahovala cca tých 15-20 cm. Čo máš ty pri tej jeho stene? Bude ti tá rúra brániť v pohybe popri stene? (napr. ak tam je cesta a chodíš tade autom do dvora).

- nakoľko to esteticky ovplyvní tvoj dvor? - Ak prvý bod nie je veľký problém, tak druhý sa dá vyriešiť. Napr. vyhotoviť na tú rúru nejaký kryt, alebo nejaký tunel, ktorý by sa zvonku pekne upravil (natrel farbou, alebo omietol).

- tiež je dôležité, v akej výške bude tá kanalizačná rúra. Pri zemi? 2 metre vysoko? Podobný problém bol na porade diskutovaný ohľadne ríny:

presah ríny na vedlajší pozemok

Zamrznutia by som sa ani ja neobával. Za prvé - v odpadovom kanáli nie je stále voda - len tadiaľ pretečie, za tú chvíľu nezamrzne. A ak by s mu to upchalo - je to jeho problém.

Dobré by bolo, keby si tú jeho stenu odfotil a taktiež aj pohľad na tvoj dvor pri tej stene. Potom bude ľahšie poradiť
arizona
12.09.14,08:04
Bolo by dobre pridat foto,lebo mi to nevidime,ako to vyzera...Akoze ina alternativa neexistuje? Sused nemoze kopat,ci tahat potrubie vez svoj pozemok? Ak mas tuje posadene na svojom pozemku,nie si povinny ich vykopavat,sused nech sa zariadi inak. Skor si myslim, ze sused si nechce pospatit svoj dvor,ako to, ze nema inu moznost.
alltracboy
12.09.14,09:48
pochybujem ze sused taha kanal schvalne na druhu stranu domu aby ju mohol dat stenu. Pravdepodobne ma zachod na tej strane. Tiez tak mam kanal, akurat zakopany. Medzi domom a plotom je cca 50cm mozno menej a dalo sa to zakopat.
lapejko
12.09.14,20:01
nechápem, prečo si všetci myslíte, že kanál nezamrzne, spláchnutie síce zletí po rúre rýchlo, ale celodenné oplachovanie riadu po troške pri - 18°C perfektne zmrazí odpad aj v polmetrovej h´bke, len pred dvomi rokmi mala ST. Ľubovňa a okolie celú zimu veľké problémy s vodou a veľké množstvo domácností aj so zamrznutým odpadom, dokonca zamrzli aj ČOV-ky, to že tento rok nebola zima je dosť klamné.
Živý plot sa dá pekne vykopať aj so zeminou, za dva-tri dni sa mu nič nestane, potom ho posadiť naspäť na miesto výkopu, v máji to ani nebude poznať.
Taserda
14.09.14,03:14
Môže sa to aj zakriť popinavou rastlinou. Pripadne mu pomôž kopať na jeho pozemku ako píšeš o inej alternatíve.
Martin1310
14.09.14,19:27
Pokial jeho dom nieje presne na hranici pozemku tak mu v tom asi nezabrániš.Pochybujem že argument z estetikou by mal neviem akú váhu.Keby si videl aký hnusný múr mám ja od suseda, hned by som ho vymenil za krajší, hoci aj z rúrou. Ale inak je to pekná blbosť takáto kanalizácia, malo by sa to zabaliť do polistirénu a omietnuť. Tiež by nebolo od veci popod rúlu natiahnuť vykurovacie káble.
Chobot
15.09.14,09:05
Ten polystyrén ako obal na rúru je dobrý nápad.