PERFEKTDK
12.09.14,08:32
Potrebovala by som poradiť ohľadom prenosu daňovej povinnosti. Robíme faktúru tovaru podľa §69 ods.12 písm.g/do kapitoly 72 Spoločného colného sadzobníka v súhrnnej hodnote nad 5 000,- Eur v rámci Slovenska, k tomuto fakturujeme aj montáž toho tovaru, všetko v jednej faktúre. /Jedná sa o montáž trapézového plechu/ Potrebovali by sme vedieť či aj táto montáž patrí k cene a všetko je bez DPH a zas druhá firma nám tvrdí, že keď to je spolu s montážou, že to ide všetko s DPH aj tovar, že tá služba je súčasťou toho tovaru, a že sa na to nevzťahuje §69 ods.12 písm.g/? Nakoľko mi nakupujeme tento tovar bez DPH, a niektoré montážne práce nám fakturujú s DPH, ostatné sú naši zamestnanci.Vie niekto poradiť čo je správne, nakoľko pri našich otázkach na finančné riaditeľstvo sme nedostali konkrétnu odpoveď a nevieme to nikde nájsť a dosť súrne to potrebujeme. Ďakujem.
Mishok
12.09.14,07:10
O dodanie tovaru podľa §69 ods.12 písm.g pôjde vtedy, ak tovar po inštalácii nestratil svoj charakter a naopak o poskytnutie služby (bez prenosu daňovej povinnosti) by sa jednalo v tom prípade, ak by služby súvisiace s montážou tovaru
zmenili jeho povahu (napríklad by sa tovar prispôsobil špecifickým požiadavkám odberateľa), alebo cena za služby prevýšila cenu samotného tovaru a pod.
PERFEKTDK
12.09.14,07:47
Keď tovar nezmenil svoju povahu, je normálne namontovaný v pôvodnom stave, tak ako to mám fakturovať? Tovar bez DPH a montáž s DPH? Prosím, o konkrétnu odpoveď, akosi som sa v tom stratila, a podľa doterajších odpovedí, čo sme dostali, to každý robí inak. Ďakujem veľmi pekne za ochotu odpovedať.
Mishok
12.09.14,08:21
Čím viac-krát to čítam tým viac som presvedčený o tom že ide dodanie služby (bez prenosu DPH) a tie plechy sú spotrebný materiál kt ste použili pri montáži.
BTW: čo si objednal zákazník? inštaláciu plechov? alebo plechy?
PERFEKTDK
12.09.14,08:28
Ďakujem za odpoveď, zákazník si objednal aj plechy, aj inštaláciu. Ak správne chápem Vašu odpoveď fakturácia na všetko mala byť s DPH? Čiže v tom prípade, nám sa takéto zákazky neoplatia robiť, nakoľko my ten tovar nakúpime bez DPH a všetko budeme fakturovať s DPH? prosím ešte o odpoveď a vopred ďakujem.
Mishok
12.09.14,08:39
1. Osobne by som to riskol s prenosom DPH ak cena za tovar je oveľa vačšia ako za montáž.
2. Možno by ste mohli ešte rozdeliť obchodný prípad na 2.
Zvlášť predaj tovaru a zvlášť stavebné práce.
3. Ak zákazník chcel napr. plot alebo strechu alebo neviem... každopádne toto by boli stavebné práce bez prenosu DPH.
Viem ze to nieje konkrétna odpoveď ANO/NIE ale tiež nepoznám konkrétne dokumenty a charakter dodania. (a pri prípadnej obhajobe sa s vami daňováci budú naťahovať práve na slovíčkach.)
PERFEKTDK
12.09.14,08:47
Ďakujem veľmi pekne za odpoveď.
Mishok
12.09.14,08:58
Mimochodom ak sa Vám chce polemizovať a prípadne pri kontrole potom vedieť si obhájiť svoje stanovisko k výkladu DPH tak Vám prikladám rozhodnutie súdneho dvora v podobnej veci :) (doplnené v odpovedi)