sipox
12.09.14,09:04
Dobrý deň,

chcel by som požiadať o radu ohľadom nasledovného:

Spoločnosť zaoberajúca sa finančným sprostredkovaním má uzatvorenú zmluvu o spolupráci s FO. Tejto sú mesačne vyplácané provízie. Avšak v prípade, že je tejto spoločnosti doručený exekučný príkaz, provízie sú krátené a časť je zasielaná v zmysle plnenia exekučného príkazu.
Avšak, táto FO je zároveň aj majiteľom s.r.o., čiže je aj PO.
V prípade, že nám vystaví faktúru ako PO, sme povinný nepreplatiť túto FA, resp. krátiť jej úhradu v zmysle splnenia exek. príkazu?
Alebo sa v tomto prípade povinnosť krátenia na toto nevzťahuje? Osobne si myslím, že toto je už iný (obchodný) vzťah medzi dvoma PO a jediné čo môžem urobiť je poskytnúť exekútorovi súčinnosť tým, že mu poskytnem účet, na ktorý je faktúra pre PO uhrádzaná. Ale ja ako odberateľ som povinný faktúru uhradiť...

Stretol sa s týmto už niekto prosím? Resp. vie niekto poradiť?


ĎAKUJEM
avalik
12.09.14,07:11
FO a PO sú dve rozdielne osoby, exekúcia nie je na PO ale na FO.

Tebe v tomto prípade môže byť jedno kto je majiteľom sro. Exekútor ak chce uplatní exekúciu aj na obchodný podiel spoločníka v sro.
sipox
12.09.14,07:30
A opačný prípad, ak by bol FO-B a fakturoval by nám za dodanie určitých služieb (netýkajúcich sa finančného sprostredkovania) a zároveň je u nás zaregistrovaný ako finančný agent ale v danom mesiaci nemá žiadne provízie, čiže nie je možné mu nič krátiť, tak mu máme krátiť úhradu spomínanej FA?
avalik
12.09.14,08:08
postupujete podľa toho čo vám poslal exekútor - odporúčam nazrieť do Exekučného poriadku a ujasniť si aký príjem, resp. pohľadávka podlieha exekúcii ... vždy len vo vzťahu k platbám danej FO
sipox
12.09.14,08:11
OK, ďakujem
sipox
12.09.14,08:49
Pátral som a dopátral som sa k nasledovnému:

Zákon č. 233/1995 Z. z. o súdnych exekútoroch a exekučnej činnosti (Exekučný poriadok) v platnom znení (ďalej len „EP“) v § 66 a nasl. Stanovuje, že exekúcia zrážkami sa môže vykonať buď zo mzdy povinného (ktorý je fyzickou osobou) alebo z iného príjmu uvedeného v § 89 ods. 1 EP: „Ustanovenia o exekúcii zrážkami zo mzdy sa použijú aj na exekúciu zrážkami z pracovnej odmeny členov družstiev a z príjmov, ktoré povinnému nahrádzajú odmenu za prácu, najmä z odmeny vyplývajúcej z dohody o vykonaní práce, z náhrady príjmu pri dočasnej pracovnej neschopnosti zamestnanca, dávok sociálneho poistenia a z dôchodkov starobného dôchodkového sporenia.“
Spoločným menovateľom príjmov, z ktorých je možné vykonať exekúciu zrážkami je, že to musia byť príjmy, ktoré sú odmenou za prácu alebo nahrádzajú povinnému prácu. V procese výkonu exekúcie zrážkami zo mzdy vystupuje takisto platiteľ mzdy ako osoba poskytujúca povinnému mzdu/iný príjem, osoba, pre ktorú povinný prácu vykonáva.
Živnosť je druhovo odlišným typom činnosti. V zmysle § 2 zákona č. 455/1991 Zb. o živnostenskom podnikaní (živnostenský zákon) „Živnosťou je sústavná činnosť prevádzkovaná samostatne, vo vlastnom mene, na vlastnú zodpovednosť, za účelom dosiahnutia zisku a za podmienok ustanovených týmto zákonom.“
Nejde teda o závislú prácu, ale o druh podnikania. Z toho vyplýva, že nemôže byť v exekučnom konaní postihnutá zrážkami zo mzdy a iných príjmov. Pokiaľ je povinný živnostníkom a má príjmy zo živnostenského podnikania, exekútor ich môže postihnúť inými spôsobmi vykonávania exekúcie, ktoré má k dispozícii – prikázaním pohľadávky z účtu v banke, prikázaním inej pohľadávky, predajom hnuteľných vecí, predajom nehnuteľnosti atď.

Na jednej strane nejde o závislú prácu ale o druh podnikania, na strane druhej môže exekútor príjmy postihnúť iným spôsobom - prikázaním inej pohľadávky....
avalik
13.09.14,07:20
no prave preto musis citat co ti pise exekutor a porovnat to so zakonom