Marian Timar
12.09.14,12:46
chcel by som vedieť či existuje zákon ktorý obmedzuje sp., ktoré vymáhaju pohladávky, teda do akej výšky môžu žiadať splátky, čo ak ich je viac (myslím splátok)? čo ak po spočítani všetkých splátok neostane ani životné minimum? poprípade to presahuje celý príjem? je to možné zákonne napadnúť? znížit splátky? alebo je to čisto vec ako si to s nimi človek dohodne a majú právo od dlžníka žiadať aj viac ako ma príjem?
avalik
12.09.14,11:04
V prvom rade, je potrebné rozmýšľať či na splátky pôžičky mám, ešte pred požičaním si peňazí. Je v tvojom záujme čím skôr uhradiť svoj dlh ešte pred začiatkom exekúcie - po jej začatí sa dlh navyšuje o súdne poplatky a ďalšie trovy exekúcie. Až potom je regulovaný rozsah zrážok - ale len zo mzdy a dôchodkov.
Exekúcia z iných príjmov nie je regulovaná.

Študuj: 268/2006 Z. z.Nariadenie vlády Slovenskej republiky o rozsahu zrážok zo mzdy pri výkone rozhodnutia http://www.zakonypreludi.sk/zz/2006-268

Doplnenie:
Najvyššia splátka je taká akú si sa zmluvne zaviazal splatiť - čiže je to súčet mesačných súm. V prípade nedodržania zmluvných podmienok sa ti môže stať, že si všetky spoločnosti uplatnia nárok na vyplatenie celého dlhu naraz a teda to môže byť aj súčet všetkých dlhov. Všetko máš uvedené v zmluvách s jednotlivými spoločnosťami, ktoré ti poskytli financie.
Marian Timar
12.09.14,11:25
ďakujem za odporúčanie, že mam vopred rozmýšlať než si požičiam :-D, ale o to mi nešlo, potrebujem vedieť či spoločnosti, ktoré sa venujú vymáhaniu dlhov (teda nie exekútori a začaté exekúcie) sú akýmsi spôsobom regulované/limitované? Aká môže byt najvyššia splátka? Alebo súčet splátok ak ich má šlovek viacej?!
avalik
12.09.14,11:32
doplnila som odpoveď
draik
12.09.14,11:38
Splátky pôžičiek určuje úverová zmluva resp. dohoda. To, že má dlžník viac takýchto pôžičiek a teda jeho splátky sú dohromady vysoké, je jeho problém.
Ak nedôjde k dohode alebo dlžník prestane platiť, tak to môže vyústiť do exekúcie, pri ktorej už sú upravené zrážky, ale exekúcia v konečnom dôsledku z dôvodu vysokých trov vymáhanú sumu navýši.
Chobot
12.09.14,12:48
Jednoduchá odpoveď - v tomto nie sú regulované. Koľko si dlžník naberie dlhov, toľko musí splatiť. Bohužiaľ pre dlžníka, chválaboho pre veriteľa.

Vieš si predstaviť tú masu podvodníkov, ktorí by si nabrali miliónové úvery, keby veritelia mohli od nich vymáhať dlh len napr. do výšky príjmu?
Jakubec
15.09.14,15:09
Pokial ste niekomu nezaplatil splatnu pohladavku, je iba na jeho dobrej voli uzavriet s Vami dohodu o jej splateni formou splatok a v takejto dohode sa Vy sam zaviazete na termine a vyske jednotlivych splatok. Ziaden zakon nenuti veritela, aby s neplaticom dohodol splatkovy kalendar a nelimituje vysku jednotlivych splatok pri pripadnej dohode veritela s neplaticom. Pokial k dohode o splatkovom kalendari nedojde, tak samozrejme veritelovi zostavaju jeho prava vyplyvajuce z vlastnictva nezaplatenej splatnej pohladavky: vacsinou je to pravo cez sudy sa domahat zaplatenia pohladavky spolu s urokmi z omeskania a trovami vymahania pohladavky. Pokial je pohladavka zabezpecena napr. rucenim tretou osobou alebo zaloznymi pravami, mohol by si veritel uplatnit i prava z rucenia alebo zalohu. Ak nemozete zaplatit splatne pohladavky ani plnit ponukane splatkove kalendare, porozmyslajte i nad predajom svojho prebytocneho majetku a z vytazku zaplatit svoje zavazky, vyjde to lacnejsie ako ked namiesto Vas bude predavat Vas majetok exekutor.
blaškova
24.11.14,22:40
Ak neplníte splátky na základe úverovej zmluvy môže to síce vyústiť to exekúcie, ale najprv musí veriteľ podať žalobu na súd, aby si uplatnil voči Vám pohľadávku, ak súd rozhodne a určí sumu, ktorú máte veriteľovi uhradiť a Vy to nesplníte v stanovenej lehote, vtedy prichádza na rad exekútor