vikuš
12.09.14,15:01
Dobrý deň chcela by som sa spýtať ohľadom nájomného za pôdu - máme zmluvu na 5 rokov a spolu za všetky roky je to viac ako 5000,- nemôžeme ani jednu platbu zaplatiť v hotovosti? Už sme jedným nájomcom takto zaplatili ak by som im poslala splátku poštovou poukážkou bolo by to správne?
Mishok
12.09.14,14:09
Ak je jeden z vás právnicka osoba alebo fyzická osoba-podnikateľ tak nemôžete.
(Sume je stanovená na jeden právny vzťah)
Poštovou poukážkou samozrejme môže bez limitu.

Pripájam Vám obsiahlejsi článok:

http://www.podnikam.webnoviny.sk/uctovnictvo/uctovnictvo/obmedzenie-platieb-hotovosti-caste-otazky-priklady/33030
vikuš
12.09.14,15:39
Ďakujem veľmi pekne a ak suma spolu za 5 rokov nepresahuje 5000,- je možná platba v hotovosti, že.
Mishok
12.09.14,15:54
na casovom ropati nezalezi... iba na sume.
Ak mate napr zmluvu na dobu neurcitu tak neviete ci ta sume prekroci hranicu a preto by ste mali robit kazdu platbu bezhotovostne
vikuš
13.09.14,15:00
Ešte by som sa spýtala inak - nájomné za jeden rok je 1600,- eur a nájomná zmluva je uzatvorená na 5 rokov nemôžeme zaplatiť jednu splátku teda jeden rok v hotovosti a ostatné na účet, alebo poštovou poukážkou?
Mishok
13.09.14,15:17
Nie. Hodnota zmluvného vzťahu presahuje 5000€ takze žiadna zo splátok nemôže byt platená v hotovosti.

Jedinou výnimkou by boli platby pred 1.1.2013 (kedy začal platiť zakon o obmedzení platieb v hotovosti)
Platby do 31.12.2012 sú bez obmedzenia.
Platby po tomto dátume bezhotovostne ak zmluvný vzťah je na viac ako 5000€, a nezáleží na súčte týchto platieb (preto sa môže stať ze budete napr. povinná zaplatiť poslednú 200€ splátku v 2013 bezhotovostne hoc ste do konca roka 2012 takúto povinnosť nemali)

Platby cez postu sú ok
vikuš
13.09.14,15:22
Ďakujem Vám, pretože konatelia takto vyplatili ročné nájomné v hotovosti a ja sa pokúsim s nimi dohodnúť, že by sme to zrealizovali poštovou poukážkou - sú to starší ľudia, účet isto nemajú.

Ešte som zadala jednu otázku ohľadom pôžičky od spoločníka na tú by ste mi nevedeli poradiť.

Ešte raz ďakujem.