nataliaja
12.09.14,17:37
Dobrý deň,

chcela by som sa informovať o nasledovnej veci: Podľa zákona o spotrebiteľskom úvere, je jednou z náležitostí zmluvy jej písomná forma. V tejto súvislosti by som chcela zistiť, či je akceptovateľné považovať "sms" za písomnú formu. Komentáre k zákonu som čítala, čiže tie poučkové veci poznám, skôr by som chcela vedieť, či niekto čiernenabielom nevidel nejaké stanovisko alebo vyjadrenie príp. rozhodnutie súdu.

Ďakujem
misoft
12.09.14,17:07
http://www.krivak.sk/sk/legal-news.php?article=199
Avšak zákon č. 129/2010 Z. z. o spotrebiteľských úverov a iných úveroch a pôžičkách pre spotrebiteľov, jednoznačne stanovuje, že zmluva o spotrebiteľskom úvere musí mať písomnú formu. Ak zmluva o spotrebiteľskom úvere nebude vyhotovená v písomnej forme, tak je táto zmluva pre nedostatok formy neplatná.
zlatyca
12.09.14,18:52
To, že do SMS píšeš písmenká, nie je písomná forma
nedá sa z nej napríklad urobiť overená kópia / ale hlavne dá sa meniť text aspoň na jednej strane
draik
12.09.14,20:58
Zákon o spotrebiteľských úveroch obsahuje x výnimiek, keď sa úver nepovažuje za spotrebiteľský. Ide aj o úvery splatné do troch mesiacov, ktoré firmy poskytujú prostredníctvom sms.
Na začiatok je preto potrebné zistiť, ako je to vo Vašom prípade.
ivka70
13.09.14,14:24
Hlavne nevieš dokázať, ze pisateľ SMS je osoba, ktorej sa zmluva týka.
nataliaja
14.09.14,08:50
Ano ja zdielam Vase nazory, no poznate nejake konkretne komentare alebo rozhodnutia, kde je to takto odovodnene?

Dakujem
nataliaja
14.09.14,08:51
Dakujem a prosim ta a tuto skutocnost si odkial vzcital?
nataliaja
14.09.14,08:52
Dakujem, no toto plati potom aj o emaily nie? Tie jeho obsah moze jedna strana menit a neda sa z neho vyhotovit pisomna kopia, no predsa sa povazuje za pisomnu formu...
draik
14.09.14,09:46
Je vhodné si prečítať nielen komentár k zákonu, ale aj samotný zákon, v tomto konkrétnom prípade §1 ods. 3.
nataliaja
14.09.14,09:56
No ja som ho praveze citala aj zakon aj Feketeho komentar, no nic konkretne o zmluvach cez sms som nenasla
ivka70
14.09.14,13:04
Každopádne v prípade akéhokoľvek sporu by bolo dokazovanie na tvojej strane ..
nataliaja
15.09.14,08:11
Dakujem za ochotu, ale ja som sa pytala na konkretne veci, nie teoreticke...
Ing. Ľubomír Janoška
15.09.14,14:27
Podľa dostupných judikátov sa za písomnú formu zmluvy považuje listinná forma, opatrená fyzickými podpismi zmluvných strán; pritom sa výnimočne akceptujú aj podpisy na lsitinách poslané faxom (podľa ďalších okolností, ktoré vylúčia falzifikáciu podpisu).
Ing. Ľubomír Janoška
15.09.14,14:28
Nie, zmluva uzavretá mailom sa nepovažuje za písomnú formu.
nataliaja
15.09.14,15:10
A § 40 OZ je co potom?
draik
15.09.14,16:00
Ak nejde o spotrebiteľský úver, zmluva nemusí mať písomnú forku. Ako som uviedol, zákon ustanovuje, ktorý úver sa nepovažuje za spotrebiteľský.
bodliak
15.09.14,16:47
e-mail je možné podpísať zaručeným elektronickým podpisom a označiť časovou značkou. SMSku nie.
luja5
15.09.14,17:55
Podľa rozhodnutia jedného krajského súdu z konca roka 2013 (citujem, mnou podčiarknuté) "...v žiadnom prípade nemožno text SMS správy považovať za písomný uznávací prejav..." =

= http://otvorenesudy.sk/decrees/794293/document.

V danom prípade išlo síce o inú vec, ale podstata bola obdobná - právny úkon musel byť zo zákona urobený písomne. Pokiaľ hľadáš stanovisko Najvyššieho súdu SR, osobne nepredpokladám, že by sa už niekto až na NS SR súdil kvôli uznaniu SMS ako písomnej formy právneho úkonu podľa § 40 Obč. zákonníka.
Btw. – aj zákon o spotrebiteľských úveroch, v paragrafe o náležitostiach zmluvy o úvere, rozlišuje medzi úkonom vykonaným písomne a úkonom vykonaným formou SMS, ktorú definuje ako krátku textovú správu.
luja5
16.09.14,07:15
@Nataliaja: V súdnom rozhodnutí, na ktorý som vo svojej odpovedi pripojila linkový odkaz, sa tiež uvádza „...aj keby súd zisťoval, kto bol evidovaný ako majiteľ mobilného telefónu, je nezistiteľné, kto v skutočnosti SMS odosielal...".
Ing. Ľubomír Janoška
16.09.14,07:43
"A § 40 OZ je co potom?"
SMS nezaručuje ani zachytenie obsahu právneho úkonu ani určenie osoby - dve z dvoch podmienok sú nesplnené.
clen
16.09.14,08:35
ak sa niekto môže dostať k tvojmu mobilu, môže sa dostať aj k tvojmu elektronickemu podpisu, k občianskemu.... ani pri elektronickom podpise nemoze byt druha strana 100 percentne ista, kto podpis urobil a povazuje sa to za pisomnu formu.... Zachovanie pisomnej formy je dost diskutabilna tema a nazory sa lisia len "detailami", tazko jednoznacne odpovedat.
nataliaja
16.09.14,11:03
Ja dokola hovorim len a len o zmluve o spotrebitelskom uvere!
nataliaja
16.09.14,11:30
Pomohlo mi to dakujem. No ide o odosielatela PO, podnikajucu vo sfere poskytovania spotrebitelskych uverov a tieto veci maju zautomatizovane, cize zmena textu tak nepripada do uvahy.