vladcahexagramu
14.09.14,08:39
Sme manželia, ale majiteľka pozemku som ja. Pozemok som dostala darovacou zmluvou ešte pred svadbou, stavebnik chce byt aj môj manžel, kôli zápisu domu na katastri po kalaudácii na obidvoch. Pani na stavebnom úrade nám povedala ze manžel nemôže byť stavebníkom inak ako keď mu pozemok prenajmem, prípadne zriadim vecne bremeno na katastri. Viete mi poradit co mam spravit?
buchač
14.09.14,06:42
Nechcem sa nejak vysmievať, ale na ráno vcelku solídne vtipná otázka....;)
vladcahexagramu
14.09.14,06:45
čo je na tom vtipneho? :-)
buchač
14.09.14,06:53
Darovanie pozemku asi neprichádza do úvahy....či ?
vladcahexagramu
14.09.14,06:55
nie neprichádza
buchač
14.09.14,07:04
buchač (Dnes 09:42) Nechcem sa nejak vysmievať, ale na ráno vcelku solídne vtipná otázka....
vladcahexagramu (Dnes 09:45) čo je na tom vtipneho? :-)
buchač (Dnes 09:53) Darovanie pozemku asi neprichádza do úvahy....či ?
vladcahexagramu (Dnes 09:55) nie neprichádza
Tak sorry, ale to nie je už vtipné.
To je na plač....
Mne je osobne jedno, že aké pohnútky tam sú, kvôli ktorým sa neprichádza v úvahu darovanie.
Ale stavať na cudzom pozemku (manžel) to nie je také pravé orechové.
Postavený dom bude aj tak v BSM, takže v prípade nezhôd a rozvodu by mal manžel aj tak nárok na polovicu domu...
Peggynka
14.09.14,07:10
Darca nemá rád manžela,zakázal :D
buchač
14.09.14,07:49
Svokra darovala manželke záhradu svojho času.

Myslela si zároveň, že nám bude diktovať do kšeftu. Veľmi rýchlo som ju z toho vyviedol a dal do obrazu reálneho života...;)
pepa78
14.09.14,07:54
Na žiadosť os tavebné povolenie treba uviesť oboch a stavebnému úradu doložiť prehlásenie, že súhlasiš so stavbou domu na tvojej parcele...my sme to tak riešili kvôli tomu, že sme sa ponáhlali a po kolaudácii, bol dom zapísaný na oboch manželov a pozemok ostal na maželku...to teraz vyriešime darovacou zmluvou aby aj pozemok bol 1/2 manželkin a 1/2 môj...do BSM ten pozemok už nedostanete
Mária27
14.09.14,10:11
Podľa nášho zákona nie je vylúčená stavba na cudzom pozemku.
V záujme predídenia sporov by si mu mohla zriadiť vecné bremeno ako právo využívať pozemok do času spoločného vlastníctva stavby.

§ 38 stavebného zákona

Ak nemá navrhovateľ k pozemku vlastnícke alebo iné právo, možno bez súhlasu vlastníka územné rozhodnutie o umiestnení stavby alebo rozhodnutie o využití územia vydať len vtedy, ak možno na navrhovaný účel pozemok vyvlastniť.
command
14.09.14,16:22
Treba spisat zmluvu o budecej zmluve o zriadeni vecneho bremena, nam to takto na SU zobrali bez problem. teda ona pani na SU nam to takto nakazala