účtovník 007
21.04.06,12:57
Chcela by som zabrániť úniku tepla cez okná a znížiť tak náklady na vykurovanie. V jednom časopise som čítala o možnosti výmeny starých skiel za izolačné dvojsklá. Ďalej tam písali, že nie je treba hneď meniť staršie okná za plastové, podmienkou takéhoto zásahu sú drevené okná v dobrom stave. U mňa by bola takáto výmena možná. Má niekto s takouto výmenou skúsenosť? A aké boli výsledky?
Ďakujem vopred všetkým.
Elena Navrátilová
21.04.06,11:06
Chcela by som zabrániť úniku tepla cez okná a znížiť tak náklady na vykurovanie. V jednom časopise som čítala o možnosti výmeny starých skiel za izolačné dvojsklá. Ďalej tam písali, že nie je treba hneď meniť staršie okná za plastové, podmienkou takéhoto zásahu sú drevené okná v dobrom stave. U mňa by bola takáto výmena možná. Má niekto s takouto výmenou skúsenosť? A aké boli výsledky?
Ďakujem vopred všetkým.
Ja som tiež minulý rok zvažovala tento krok, konzultovala som to s ľuďmi pracovne rôzne orientovanými, nakoniec som usúdila, že z toho bude len klasická výmena, v mojom prípade plastové okná-nové. Bývam v panelovom dome a z hľadiska údžby, ceny, mi to vyšlo takto. Akákoľvek repasácia je len na určitý čas a o pomerne krátku dobu zistíš, že tie okná treba vymeniť. Staré okno je poznačené časom, opotrebované. Ľudia menili izoláciu, tesnenie. Vydržalo im to zhruba 3-5 rokov a nakoniec usúdili, že okná je aj tak najlepšie vymeniť. Je to individuálne podľa orientácie okna. Rozhodnúť sa musí každý podľa svojich možností. Ber to len ako môj názor. Samozrejme bola som aj vo firme čo robila kompletnú repasáciu okna. Tiež ma to na začiatku oslovilo. Ale ja nie som taká bohatá aby som si kupovala lacné veci ma v tomto prípade presvedčilo. Prosím ber to len ako môj názor.
EPk
21.04.06,11:59
Moji rodičia majú drevené okná a pred rokom si dali namontovať vonkajšie žalúzie priesvitné. V zime zistili, že rozdiel je 4 st. a sú snimi maximálne spokojní. Prestali sa rosiť a je cez ne dosť vidno, aj keď sú zatiahnuté
Chobot
21.04.06,12:00
Moji rodičia tiež zvažovali v rodinnom dome vymeniť na oknách len sklá. Cenovo to vyšlo asi o polovicu lacnejšie ako vymeniť celé okná.

Tepelné úniky však nie sú len cez sklenú tabuľu, aj keď tam sú najväčšie, ale aj cez rámy a spoje so stenou. Preto nakoniec usúdili, že keď už investovať, tak radšej celé okná. Je to potom investícia na dlhé roky a nie je taká obrovská, aby sa nedala finančne zvládnuť.

Takže tiež by som bol za kompletnú výmenu okien. My sme ich menili pred 3 rokmi a sme spokojní, citeľne sa nám oteplilo v byte.

Ale ak si si vedomá, že máte dobré rámy okien, dobre doliehajú, nejavia známky opotrebenia a kovanie je tiež v poriadku, nevylučujem aj možnosť výmeny skiel.

Pre porovnanie som si pozrel cenník výmeny skiel tu: http://www.slovrekla.sk/index.php?cennik=1. Dvojkrídlové okno s rozmerni 1500x1800 mm vychádza na 6800 sk. porovnal som to s aktuálnou ponukou (v bytovom dome chceme meniť všetky okná v spoločných pirestoroch) na plastové okno rovnakých rozmerov, ktoré vychádza na 12000 sk. Zaujímavé je, že sklo na balkónové dvere 2300x800 mm stojí 6200 sk, pričom v našej ponuke sú komplet dvere za 7700 sk.

Všetky ceny sú s DPH.
Hlinkovx
21.04.06,12:29
Bobo..vymeň celé okná..nedávaj si robiť len takú prerábku...je to o ničom...
viem o čom hovorím, naproti nás sídli firma, ktorá to vykonáva...tiež som nad tým uvažovala...ale je to zbytočné vyhodenie peňazí a aj tak ti to nič nevyrieši...iba trošku vzhľad a sklá.....keď som videla..ako to robia..a a skúsila som si to predstaviť na tie naše skoro 50 ročné rámy ..hneď ma to prešlo:D:D
daj si riadne plastové- nešetri na tom.....a máš pokoj...

a navyše..dosť ľudí sa tam vrátilo do tej firmy späť, že to nesplnilo ich očakávania
účtovník 007
21.04.06,12:48
Ďakujem za všetky odpovede.
Budem musieť ešte chvíľu šporiť korunky, aby boli plastové okná.
Ja som to brala ako schodnejšie rešenie v prípade, že nemám dostatok finančných prostriedkov. Ale ako vidím a čítam, nové bude predsa nové.
Ešte raz ďakujem.
Chobot
21.04.06,18:21
Ďakujem za všetky odpovede.
Budem musieť ešte chvíľu šporiť korunky, aby boli plastové okná.
Ja som to brala ako schodnejšie rešenie v prípade, že nemám dostatok finančných prostriedkov. Ale ako vidím a čítam, nové bude predsa nové.
Ešte raz ďakujem.

Niektoré firmy ponúkajú okná aj na splátky buď bezúročné alebo s nízkym úrokom (určite nie ako úver u HomeKredit alebo Pohotovosť, alebo iné nebankové úvery).