Zuzi C.
14.09.14,12:31
Vrátené vymazané zadanie (pozn. moderátora):


Dobrý deň. Veľmi by nám pomohlo, keby nám prispel niekto kto rozumie právu svojim názorom. Pred niekoľkými rokmi sme si vylosovali mestský byt - garsónku. Na mesto sme mali podanú žiadosť o väčší byt ak by sa nejaký uvoľnil, lebo trom nám bolo tesno, tá garsónka bola ozaj maličká. V r. 2009 nám bol zo strany mesta ponúknutý 2-izbový byt - telefonicky nám to oznámila úradníčka - s podmienkou, že vyplatíme vraj dlh po rodine, ktorá tu bývala predtým (bola to mnohopočetná rodina, ktorá si byt v paneláku neodkúpila a neplatila nájomné). Teda záujemcov vraj bolo viac, ale tým že my sme sľúbili, že dlh vyplatíme (najprv úradníčka vravela že to bude okolo 2.500 €, neskôr volala že je to skoro 5.000 €), byt ponúklo mesto nám (úradníčka nám ešte telefonicky vravela, že samozrejme s možnosťou odkúpenia). Rodičia nám požičali peniaze, ktoré sme vložili na účet mesta a jediný doklad o tom, že sme platili nejaký dlh, je pokladničný doklad z banky. Ten som si stihla prefotiť kým sme ho odovzdali mestu. V nájomnej zmluve nie je žiadna zmienka o dlhu, o odkúpení, nevieme na aký účel boli naše peniaze použité. Byt sme počas tých 4 rokov postupne prerobili - v rámci fin. možností, nakoľko sa nám medzitým narodilo ďalšie dieťa, ale situácia sa obrátila, keď sme sa informovali u tej úradníčky ohľadom odkúpenia bytu (chceli sme normálne zobrať HÚ a byt kúpiť za trhovú cenu). Vyskočila na nás, že čo nás to napadlo, byt vraj nie je možné odkúpiť! Pritom ona sama mi túto informáciu poskytla ešte na začiatku. Tak sme si povedali, že sem už nič neinvestujeme (dokopy sme brali úver 5.000 €, aby sme byt prerobili aby vyzeral akotak k svetu - bol predtým v dezolátnom stave, chýbala podlaha na niektorých miestiach, dvere rozbité, steny, kúpeľňa atď. atď. Veď sme si vraveli, investujme, veď to bude raz naše). Omyl. Takže momentálne je situácia taká, že chceme odtiaľto odísť. Moja otázka znie: máme nejakú šancu, že by nám mesto vrátilo peniaze, ktoré sme použili na splatenie dlhu? Veď to môžme urobiť teraz aj my, že prestaneme platiť nájomné a nejaký hlupák sa zase nájde čo to zaplatí. I keď pochybujem. Ved kto by išiel do podnájmu bez možnosti odkúpenia a pred tým zaplatil 5.000 eur. Úradníčka nás na začiatku zle informovala a my sme tomu prispôsobili naše správanie - začali sme sa tu správať naozaj ako vo svojom. Kto nám teraz vráti tie peniaze? Veď keby sme vedeli, že sa byt nedá odkúpiť, učite by sme neplatili žiaden dlh, nešli by sme sem, veď aj na to sme si museli od rodičov požičať a nerátam úvery na prerábky. VEĽKÉ ĎAKUJEM všetkým čo nám pomôžu svojimi radami.
Mária27
14.09.14,11:15
Obce dávajú takú podmienku práve pri bytoch, ktoré má obec povinnosť previesť do vlastníctva, teda postavené do roku 1998. Otázkou je, aký dôvod obec uvádza. Požiadali ste už o prevod?
Ak peniaze nevrátia, môže ísť o bezdôvodné obohatenie. Určite sa nájdu aj svedkovia, že prevod bytu sľúbili.

§ 29a zákona 182/1993
(1) Obec je povinná s nájomcom bytu uzavrieť zmluvu o prevode vlastníctva bytu do dvoch rokov odo dňa, keď nájomca požiada o prevod vlastníctva bytu podľa tohto zákona v dome, v ktorom požiada o prevod vlastníctva najmenej 50% nájomcov bytov. Túto povinnosť obec nemá, ak nájomcom bytu je právnická osoba, ak ide o byt v rodinnom dome alebo ak ide o byt, na ktorý sa nevzťahovala povinnosť previesť vlastníctvo bytu podľa § 29 ods. 3 a vlastníctvo tohto bytu prešlo na obec podľa osobitného predpisu. 24e).
(3) Ustanovenia odsekov 1 a 2 sa nevzťahujú na byty a ateliéry v domoch postavených po 1. júni 1998 z rozpočtu obce alebo z prostriedkov Štátneho fondu rozvoja bývania; 35) na zistenie ceny bytu a ateliéru v uvedenom dome sa nepoužijú ustanovenia § 18 a 18b.
Zuzi C.
14.09.14,11:32
No my sme zo začiatku to odkúpenie neriešili, lebo neboli na to financie, ale úradníčka vravela: "máte možnosť získať od mesta 2-izbový byt s podmienkou vyplatenia dlhu po predošlej rodine s možnosťou odkúpenia v budúcnosti". Všetko sme prispôsobili jej slovám, ale dnes je situácia úplne iná, byt patrí mestu, mesto vraj uvažuje že byt predá v obchodnej súťaži. Nás teraz viac zaujíma otázka, či existuje možnosť, že by nám mesto tie peniaze vrátilo, asi by som sa mala obrátiť na nejakého advokáta, naozaj nevieme ako máme postupovať...
Zuzi C.
14.09.14,11:35
Zabudla som napísať, že úradníčka nám zhruba dva mesiace dozadu volala a pýtala sa, či máme záujem presťahovať sa späť do mestskej bytovky odkiaľ sme vlastne odišli z tej garsónky, čo nám prišlo už ako drzosť, že my tu vyplatíme nejakú sekeru a po štyroch rokoch máme ísť ako idioti naspäť? tú komunikáciu mám uloženú aj v maili... ako niečo mi tu je naozaj podozrivé.
Peggynka
14.09.14,11:41
Zabudla som napísať, že úradníčka nám zhruba dva mesiace dozadu volala a pýtala sa, či máme záujem presťahovať sa späť do mestskej bytovky odkiaľ sme vlastne odišli z tej garsónky, čo nám prišlo už ako drzosť, že my tu vyplatíme nejakú sekeru a po štyroch rokoch máme ísť ako idioti naspäť? tú komunikáciu mám uloženú aj v maili... ako niečo mi tu je naozaj podozrivé.
Najprv si over,na aký účet si poslala peniaze;či to bol vôbec účet mesta.U nás mesto rekonštruovalo slobodáreň za peniaze z fondov EÚ a v nájomných zmluvách mali uvedené,že si to budú môcť odkúpiť po 30-tich rokoch.
Ing. Ľubomír Janoška
14.09.14,11:49
Pred zaplatením "dlhu" ste mali popdísať s Mestom dohodu o budúcej kúpnej zmluve a Mesto malo zverejniť zámer priameho predaja nehnuteľnosti podľa zákona 138/1991 o majetku obcí. Ak sa tak nestalo, tak treba hľadať dôkazy aspoň v mailoch, ale s rizikom, že Mesto vyhlási preukázané kroky za neplatné, pretože prekračovali kompetenciu úradníčky.

PS1 - Mesto bolo povinné zverejniť podľa zákona 211/2000 zmluvu, ktorou od Vás prevzalo platbu vo výške niekoľko tisíc €, to by Vám mohlo pomôcť, keď sa budete snažiť dostať ich späť.

PS2 - Mesto nemôže predať byť v súťaži, ak máte platnú nájomnú zmluvu (teda môže, ale aj s Vami ako nájomníkmi).
Zuzi C.
14.09.14,11:50
Na doklade je názov účtu mestský podnik služieb, teraz som to kontrolovala, to by malo byť v poriadku. Chceme mesto požiadať o vrátenie tej čiastky čo sme vyplatili, lenže nevieme ako by sme to právne zdôvodnili a ani nevieme, či existuje nejaká možnosť. Ja som to tu len tak laicky všetko popísala, aby ste si urobili aký taký prehľad.
Peggynka
14.09.14,11:53
Pred zaplatením "dlhu" ste mali popdísať s Mestom dohodu o budúcej kúpnej zmluve a Mesto malo zverejniť zámer priameho predaja nehnuteľnosti podľa zákona 138/1991 o majetku obcí. Ak sa tak nestalo, tak treba hľadať dôkazy aspoň v mailoch, ale s rizikom, že Mesto vyhlási preukázané kroky za neplatné, pretože prekračovali kompetenciu úradníčky.

PS1 - Mesto bolo povinné zverejniť podľa zákona 211/2000 zmluvu, ktorou od Vás prevzalo platbu vo výške niekoľko tisíc €, to by Vám mohlo pomôcť, keď sa budete snažiť dostať ich späť.

PS2 - Mesto nemôže predať byť v súťaži, ak máte platnú nájomnú zmluvu (teda môže, ale aj s Vami ako nájomníkmi).
Ak bude mať dôkazy,nemôže podať na ňu trestné oznámenie?
Zuzi C.
14.09.14,11:55
Každé tri roky musíme napísať žiadosť o predĺženie nájomnej zmluvy aj s odôvednením, teraz končí platnosť zmluvy v novembri. Minulý mesiac nám osobne úradníčka povedala, že sa máme pripraviť na alternatívu, že nám mesto ponúkne pravdepodobne náhradné bývanie a nakoľko potrebujú peniaze, mesto predá byt v obchonej súťaži. Preto nám asi telefonovala, či nemáme záujem odísť späť do tej mestskej bytovky, asi naozaj nám zmluvu nepredĺžia (našťastie máme náhradné bývanie už zabezepečené ak by niečo). Ale prečo sme museli teda na tých pár rokov zaplatiť nehoráznu sumu?
buchač
14.09.14,11:58
Na doklade je názov účtu mestský podnik služieb, teraz som to kontrolovala, to by malo byť v poriadku. Chceme mesto požiadať o vrátenie tej čiastky čo sme vyplatili, lenže nevieme ako by sme to právne zdôvodnili a ani nevieme, či existuje nejaká možnosť. Ja som to tu len tak laicky všetko popísala, aby ste si urobili aký taký prehľad.

Čítam tak a aj onak...

Nebolo by od veci podumať nad konverzáciou s nadriadeným danej úraníčky....alebo dokonca priamo s primátorom mesta.
Možno vyjdu na povrch všeliaké skutočnosti...a na koniec sa budete čudovať, čo všetko je možné.

Lebo ide aj o to, že bytová mafia skúša všetky možné triky...
Zuzi C.
14.09.14,11:58
My nemáme dôkazy o tom, že nám to povedala, ona mi do očí tvrdí, že nie. Ja viem z vlastných zdrojov, že je si vedomá, že pustila takú informáciu, ale že teraz sú iné podmienky a ona sa bojí o miesto, lebo vie, že niečo také povedať nemala. Lenže dokázať sa to nedá, jedine tak, že by sme našli tých ostatných záujemcov, ktorým tiež takto ponúkala ten byt a že či im povedala o tej možnosti odkúpenia. Prisahám, že keby sme to vedeli ako to dopadne, nešli by sme do toho a nerobili by sme si zbytočné dlhy s rodičmi a úvermi kvôli tomuto bytu.
Zuzi C.
14.09.14,12:00
Písala som mail na sekretariát primátora, chceli sme sa objednať na stretnutie a prejednať to s ním. Samozrejme že sa nám nik neozval, až na druhý mail odpovedali, že až po dovolenkách a aj tak nič. Tak som priamo jemu napísala do vlastných rúk list a hádajte kto mi odpísal - tá úradnička, ktorá je poverená riešiť s nami tieto veci.
Mária27
14.09.14,12:05
Takže máte nájomnú zmluvu na dobu určitú, preto nemáte nárok na prevod bytu do vlastníctva.
Napriek tomu, že obec nemusí, mohla by vám previesť byt (aj najprv dať tú zmluvu na dobu neurčitú). Pozri sa na web, aké majú podmienky schválené vo VZN. Mohla by si sa aj obrátiť na polancov (najmä opozičných starostovi :) ), možno to musia oni schváliť. A vôbec, vie o tom starosta? Najskôr choď za ním.

Požiadajte ich o vrátenie peňazí s tým, že to budete vymáhať ako bezdôvodné obohatenie.

§ 16
Osobitné ustanovenia o prevode vlastníctva bytu a nebytového priestoru v dome
(1) Byt, ktorého nájomcom je fyzická osoba, môže vlastník domu (§ 5 ods. 5) previesť do vlastníctva len tomuto nájomcovi, ak nie je nájom bytu dohodnutý na určitý čas.
Peggynka
14.09.14,12:08
Takže máte nájomnú zmluvu na dobu určitú, preto nemáte nárok na prevod bytu do vlastníctva.
Napriek tomu, že obec nemusí, mohla by vám previesť byt (aj najprv dať tú zmluvu na dobu neurčitú). Pozri sa na web, aké majú podmienky schválené vo VZN. Mohla by si sa aj obrátiť na polancov (najmä opozičných starostovi :) ), možno to musia oni schváliť. A vôbec, vie o tom starosta? Najskôr choď za ním.

Požiadajte ich o vrátenie peňazí s tým, že to budete vymáhať ako bezdôvodné obohatenie.

§ 16
Osobitné ustanovenia o prevode vlastníctva bytu a nebytového priestoru v dome
(1) Byt, ktorého nájomcom je fyzická osoba, môže vlastník domu (§ 5 ods. 5) previesť do vlastníctva len tomuto nájomcovi, ak nie je nájom bytu dohodnutý na určitý čas.
Tá pracovníčka ich vlastne uviedla do omylu :D
Zuzi C.
14.09.14,12:10
to ma nenapadlo a to vyzerá ako dobrý nápad...idú voľby, máme dvoch silných kandidátov, každý chce byť teraz silno nápomocný občanovi, len neviem či by som skôr nemala ísť najprv za týmto terajším primátorom a ak nepochodím, tak by som skúsila jeho protikandidáta :-)
buchač
14.09.14,12:12
Tá pracovníčka ich vlastne uviedla do omylu :D

Ja by som inak povedal.
Slušná forma výrazu ..." ojesexovala " ... :rolleyes:
Peggynka
14.09.14,12:19
to ma nenapadlo a to vyzerá ako dobrý nápad...idú voľby, máme dvoch silných kandidátov, každý chce byť teraz silno nápomocný občanovi, len neviem či by som skôr nemala ísť najprv za týmto terajším primátorom a ak nepochodím, tak by som skúsila jeho protikandidáta :-)
Vyskúšaj všetko,aj hlavného kontrolóra mesta,pokiaľ sú tam "normálne" pomery.
Zuzi C.
14.09.14,12:25
Ďakujem všetkých veľmi pekne za odpovede, všetko mi pomohlo. Skúsime teda ísť osobne za primátorom a uvidíme. Len škoda že nemám nejaký dôkaz alebo záchytný bod s ktorým by sme mohli argumentovať, lebo jediné mi ostáva vyhovárať sa len na tú úradníčku, čo je nič moc...
arizona
14.09.14,12:27
Písala som mail na sekretariát primátora, chceli sme sa objednať na stretnutie a prejednať to s ním. Samozrejme že sa nám nik neozval, až na druhý mail odpovedali, že až po dovolenkách a aj tak nič. Tak som priamo jemu napísala do vlastných rúk list a hádajte kto mi odpísal - tá úradnička, ktorá je poverená riešiť s nami tieto veci.
Tak toto hovori za vsetko...asi ruka ruku myje ...
Peggynka
14.09.14,13:50
Ďakujem všetkých veľmi pekne za odpovede, všetko mi pomohlo. Skúsime teda ísť osobne za primátorom a uvidíme. Len škoda že nemám nejaký dôkaz alebo záchytný bod s ktorým by sme mohli argumentovať, lebo jediné mi ostáva vyhovárať sa len na tú úradníčku, čo je nič moc...
Takto nejako mala vyzerať vaša nájomná zmluva,vrátane protokolu u prevzatí bytu(popísaný stav):http://www.zmluvy.spacince.sk/data/att/1328_priloha.pdf
Zuzi C.
14.09.14,13:58
No podobnú zmluvu máme aj my, len tam úplne chýba tá zmienka o tom, že sme niečo zaplatili, my sme vlastne ten dlh zaplatili len na základe toho čo nám povedala úradníčka, nemáme žiaden podklad k tomu.
Peggynka
14.09.14,14:04
No podobnú zmluvu máme aj my, len tam úplne chýba tá zmienka o tom, že sme niečo zaplatili, my sme vlastne ten dlh zaplatili len na základe toho čo nám povedala úradníčka, nemáme žiaden podklad k tomu.
Pošli doporučene na MU žiadosť o vysvetlenie,na aký účel si dňa xy vyplácala sumu xy € na účet mesta č. účtu atď. a na akom základe.Uvidíš,čo sa stane.
Ing. Ľubomír Janoška
14.09.14,16:10
Písala som mail na sekretariát primátora, chceli sme sa objednať na stretnutie a prejednať to s ním. Samozrejme že sa nám nik neozval, až na druhý mail odpovedali, že až po dovolenkách a aj tak nič. Tak som priamo jemu napísala do vlastných rúk list a hádajte kto mi odpísal - tá úradnička, ktorá je poverená riešiť s nami tieto veci.
Napíšte hlavnému kontrolórovi a pre istotu zaangažujte aj niektorého poslanca MsZ, aby vo veci interpeloval primátora.
Zuzi C.
14.09.14,16:13
Vrátený vymazaný príspevok:

Môžem aj toto vyskúšať. Ak mi napíšu nejaké z ich strany rozumné vysvetlenie, tak asi aj tak zvážim advokáta, my chceme skrátka tie peniaze naspäť, alebo aspoň ich časť. Veď kto to kedy videl ísť do podnájmu na dobu určitú a zaplatiť toľké peniaze. Ach jaj. Naša blbosť, mali sme si to hneď na začiatku pýtať písomne. Ale boli sme v tom, že slovo úradníka má nejakú váhu.
Peggynka
14.09.14,17:36
Môžem aj toto vyskúšať. Ak mi napíšu nejaké z ich strany rozumné vysvetlenie, tak asi aj tak zvážim advokáta, my chceme skrátka tie peniaze naspäť, alebo aspoň ich časť. Veď kto to kedy videl ísť do podnájmu na dobu určitú a zaplatiť toľké peniaze. Ach jaj. Naša blbosť, mali sme si to hneď na začiatku pýtať písomne. Ale boli sme v tom, že slovo úradníka má nejakú váhu.
Ak tie peniaze išli na účet,nie je problém to dohľadať.
Zuzi C.
14.09.14,18:11
rozmyslam, ze napisem hlavnemu kontrolorovi, aby mi odpovedal ako boli rozuctovane tie peniaze, z akeho dovodu sme to vlastne museli zaplatit a pripadne aj nejake kopie alebo vypisy alebo nieco na co mame narok k nahliadnutiu nech posle