Peter 18
14.09.14,12:40
Plánujem založiť sro, aby som mohol predávať "virtuálny tovar/služby"(ako príklad uvádzam, že niekto na mojej web stránke kúpi napríklad softvér, obrázok, hudbu a pod, proste čisto iba nehmotný tovar, ktorý bude "doručený" cez internet). Klientela bude z drvivej väčšiny zo zahraničia a to fyzické osoby a plánujem zaviesť platenie cez paypal(prípadne Skrill, Google wallet atď.).
Moje otázky sú:
1. je v mojom prípade lepšie založiť sro ako platca dph alebo neplatca? Aké by boli v tomto prípade výhody/nevyhody?
2. Je to v poriadku ak moja klientela bude platiť cez paypal? Je to v poriadku pre "daňové záležitosti". To potom len vytlačím výpis z paypal účtu a to dám svojmu budúcemu účtovníkovi? Nemám ani predstavu ako to funguje.
Ďakujem za rady.
smelkoroman
15.09.14,18:13
Ola :)
Tááák:
1) Ak si založís s.r.o. tak si neplatca dph. ak by si sa chcel stat platca tak to je zložitý proces - nie veľmi, ale je.

Tebe sa však stačí stať platcom iba pre zahraničie podľa § 7 to je proces do 10 dní.

No či sa stať alebo nestať platcom musíš vedieť sám podľa tovaru ktorý chceš predávať a to na porade zrejme neprezradíš tak sa poraď s účtovníkom.

2) ku všetkýmpeniazom , ktoré ti prišli a je jedno ako musíš mať vytavené faktúry . a je to v poriadku ked ti budú platit cez pay pal, len k výpisu aj tie faktúry musíš vytlačiť a odovzdať účtovníkovi.

A jedná rada - nehladaj uctovnika - hierarchicky sa to delí 1) fakturanti - tí, ktorí vystavujú faktúry,
2)účtovníci - aj účtujú a podávajú priznania
3) ekonómovia - vedia pradiť aj ohľadom úverov, bánk, odpisovania majetkov, a nastavia top procesy
4) Daňpvý poradcovia a audítory

V tvojom prípade pri obchode so zahraničím nájdi ekonóma - sú mnoho krát aj poistený pre zodpovednosť za škodu a v styku so zahraničím ti len pomôže tne človek viac ako účtovníčka - tie majú iba účtovné kurzy a trednú školu / sorry no pravda/