Melany54
14.09.14,16:16
Pozdravujem vás poraďáci,
mojej známej ste tu veľmi pomohli , preto by som Vás poprosila o Vašu pomoc a názory. Som na materskej, predtým so mala živnosť (ktorá mi už zanikla). Mojou záľubou je kaderníctvo. Dopúšťam sa niečoho nezákonného, alebo nemožného, keď ku mne niekto príde že potrebuje urobiť vlasy, alebo češem svadobné účesy - veď napokon ľudia mi platia samy. Môže ma niekto nahlásiť ? Pýtam sa preto, lebo jedna zákazníčka nebola spokojná a hned vykrikovala že ma udá. Nemám pokojné spanie.

Dakujem za všetky odpovede.
ivka70
14.09.14,14:20
Nuž, podnikas bez živnosti, bez odvodov, platenia dani - áno, je to nezákonne.
Melany54
14.09.14,14:29
Nooo, tak toto mariadne zaskočilo :/ :/ To stačí, ked ona pojde napríklad na políciu, alebo napíše na Daňový úrad ? Ako mi može ublížiť ?
Zita5
14.09.14,15:01
Musí mať dôkaz ....napríklad už ste to napísali a priznali tu na Porade :)
misoft
14.09.14,15:22
Nestrašte ju. Baba môže vykrikovať do aleluja. Melany robí frizúry v rámci priateľskej výpomoci. A že jej za to dali pár €? Šak za ochotu a stratu času, ktorú decku malá venovať.
Je to podobné, ako keby susedovi prdla elektrina, ja som šiel mu pomôcť a on by mi dal za ochotu 50€. Len som mu pomohol! Tak isto i Melany pomohla..... A nabudúce bude vedieť - krava bude strapatá chodiť, keď sa jej nepáči, alebo nech ide do salónu a za mastnú sumu....
arizona
14.09.14,15:23
Pises, ze predtym si bola zivnistnicka,tak sa cudujem,ako sa mozes spytat takuto otazku...

Podla tvojho popisu to nevyzera, ze zo zaluby upravis obcas nejakej kamoske vlasy,ale , ze "podnikas" na cierno vo velkom. Nemusi ta bonznut zakaznicka,moze tak urobit aj nejaka suseda...
Peggynka
14.09.14,15:40
Nestrašte ju. Baba môže vykrikovať do aleluja. Melany robí frizúry v rámci priateľskej výpomoci. A že jej za to dali pár €? Šak za ochotu a stratu času, ktorú decku malá venovať.
Je to podobné, ako keby susedovi prdla elektrina, ja som šiel mu pomôcť a on by mi dal za ochotu 50€. Len som mu pomohol! Tak isto i Melany pomohla..... A nabudúce bude vedieť - krava bude strapatá chodiť, keď sa jej nepáči, alebo nech ide do salónu a za mastnú sumu....
No jo,ale to by napísala,že kamarátka bola nespokojná a ona píše "zákazníčka" :D
buchač
14.09.14,15:45
Nooo, tak toto mariadne zaskočilo :/ :/ To stačí, ked ona pojde napríklad na políciu, alebo napíše na Daňový úrad ? Ako mi može ublížiť ?

Mňa ani nie mariadne...skôr poriadne...;)
A normálne Ti aj asi veríme...ja osobne Ti verím asi tak, ako nášmu precedovi.
buchač
14.09.14,15:49
Pises, ze predtym si bola zivnistnicka,tak sa cudujem,ako sa mozes spytat takuto otazku...

Podla tvojho popisu to nevyzera, ze zo zalubi upravis obcas nejakej kamoske vlasy,ale , ze "podnikas" na cierno vo velkom. Nemusi ta bonznut zakaznicka,moze tak urobit aj nejaka suseda...
...a pritom je to také jednoduché. ;)
Podnikáš oficiálne a pritom zarábaš vo veľkom. Len je to potrebné vedieť.
Mesačne sa takto dá prísť k pekným peniazom...cca 1.000-2.000 € cash nezdanené do kešene..
a_je_to
14.09.14,16:01
No ... vie to vyľakať, taká zákernosť. Lebo inak sa to nazvať nedá. Pani mohla kľudne ísť do profi kaderníctva a nešla. Ale uprednostnila zrejme komornejšiu službu a nižšiu cenu. Ale zase ... nemusíš sa z toho hneď naľakať. V podstate ti nikto nemôže až tak ublížiť, iba trochu otráviť situáciu. Polícia také podania neberie, lebo je určená pre trestné činy. A tu nie je ani podozrenie na trestný čin, ani trestnú činnosť. Ak to robíš v svojej domácnosti, tak daňový úrad tiež také oznámenie nerozhýbe. Maximálne, čo môže daňový úrad na také oznámenie urobiť je, že ti pošlú výzvu, aby si podala daňové priznanie, do určenej lehoty. Ak by šlo o väčší rozsah, možno by urobili nejaké zisťovanie, ale to nie je. To priznanie by si musela podať, aj keby bolo nulové. K nemu by bolo potrebné podať vyhlásenie, že robíš účesy dobrým známym, lebo ťa o to prosia a dajú ti zväčša naturálnu pozornosť, alebo nič. Kompetencia na zisťovanie patrí najviac živnostenskému úradu, ktorý by ti v prípade dokázania, alebo priznania mohol dať aj pokutu. Rozhodujúcim kritériom je systematickosť činnosti. Skrátka, pokiaľ to neprekročilo rámec domácnosti, tak z toho nikto nič neurobí. Ale ak máš nato vyhradený priestor, kreslá, náradie a zásoby prípravkov, tak by už šlo o nedovolené podnikanie v začiatkoch. Takých drobných aktivít je všade dosť, pečenie na svadby, zabíjačky, opravy áut, zváranie, počítačové služby, a pod. Buď nesmieš brať nehodnoverných ľudí, alebo pokračovať vo vybavení živnosti.
Melany54
14.09.14,16:31
nemala som dlho živnosť - otehotnela som hned... Preto si takto pomáham
axeco
14.09.14,17:38
misoft pernamentne trepe bludy, ake sa nemozu zrodit ani v hlave zdravej zirafy. Len aby dosiahol co najvacsi rating
Indeed
14.09.14,18:19
može Ťa nahlasiť lebo dnes ľudom už vadi všetko...že pride za tebou do bytu, že sa nanaša špina na chodbu,že je zvyšený pohyb výťahu a tým aj hlučnosť, že parkuje zakaznička s autom pred domom a zabera parkovacie miesto inemu a pod.
A rieši to finančna policia a ked to dokážu,že budu 2 svedčit proti tebe ,tak pojde to na sud a dostaneš mastnu pokutu, na ktorú nezarobíš takym strihanim a učesmi ani za 5 rokov...
takže najlepšie bude prestat z takými fuškami
právnik-probono
14.09.14,18:22
Nechcem vás strašiť, ale napíšem ako to je v praxi. Ak by vám túto činnosť dokázali, jednalo by sa o neoprávnené podnikanie, pretože vykonávate činnosť, na ktorú je potrebné povolenie podľa osobitného predpisu, v tomto prípade živnostenský list. Ak by vám dokázali príjem z tejto služby do 266eur, jednalo by sa o priestupok podľa živnostenského zákona, za ktorý by vám živnostenský úrad uložil sankciu pokuty. Ak by vám však dokázali príjem nad 266eur, jednalo by sa už o trestný čin neoprávneného podnikania podľa §251 Trestného zákona.
kukučka
14.09.14,18:35
Pises, ze predtym si bola zivnistnicka,tak sa cudujem,ako sa mozes spytat takuto otazku...

Podla tvojho popisu to nevyzera, ze zo zalubi upravis obcas nejakej kamoske vlasy,ale , ze "podnikas" na cierno vo velkom. Nemusi ta bonznut zakaznicka,moze tak urobit aj nejaka suseda...
...a pritom je to také jednoduché. ;)
Podnikáš oficiálne a pritom zarábaš vo veľkom. Len je to potrebné vedieť.
Mesačne sa takto dá prísť k pekným peniazom...cca 1.000-2.000 € cash nezdanené do kešene..
Ako zvykneš písať, asi si sa s koňom zrazil, to by musela česať onakvejšie zákazníčky.
Excise Duty
14.09.14,19:26
Minule som našej susede naladil nový televízor, ako honorár mi naliala pol deci. Priznať, nepriznať...
Mishok
14.09.14,19:29
Minule som našej susede naladil nový televízor, ako honorár mi naliala pol deci. Priznať, nepriznať...

Príležitostne príjmy do 500€ sú oslobodené od dane:)
Excise Duty
14.09.14,19:34
Musí mať dôkaz ....napríklad už ste to napísali a priznali tu na Porade :)
To nie je nijaký dôkaz, kľudne môže tvrdiť, že pod nickom Melany54 sa skrýva napr. Melánia Olláryová ale tú už nemôžu stíhať a zavrieť, aj keby chceli. Pánboh jej daj večnú slávu.
Excise Duty
14.09.14,19:36
Minule som našej susede naladil nový televízor, ako honorár mi naliala pol deci. Priznať, nepriznať...

Príležitostne príjmy do 500€ sú oslobodené od dane:)
Asi nebola pochopená irónia môjho príspevku.
Mishok
14.09.14,19:37
Minule som našej susede naladil nový televízor, ako honorár mi naliala pol deci. Priznať, nepriznať...

Príležitostne príjmy do 500€ sú oslobodené od dane:)
Asi nebola pochopená irónia môjho príspevku.

Práveže bola
buchač
14.09.14,20:18
Pises, ze predtym si bola zivnistnicka,tak sa cudujem,ako sa mozes spytat takuto otazku...

Podla tvojho popisu to nevyzera, ze zo zalubi upravis obcas nejakej kamoske vlasy,ale , ze "podnikas" na cierno vo velkom. Nemusi ta bonznut zakaznicka,moze tak urobit aj nejaka suseda...
...a pritom je to také jednoduché. ;)
Podnikáš oficiálne a pritom zarábaš vo veľkom. Len je to potrebné vedieť.
Mesačne sa takto dá prísť k pekným peniazom...cca 1.000-2.000 € cash nezdanené do kešene..
Ako zvykneš písať, asi si sa s koňom zrazil, to by musela česať onakvejšie zákazníčky.

kukulienka

Poznám osobne jednu kaderníčku...roky rokaté ku nej moja mama chodievala.
Čo som videl, to som videl...ale nešpecifikujem, možno by sa to dalo brať aj ako návod na obchádzanie zákona.

Ale ver, že ja nezvyknem trieskať do vetra...a sú to veľmi jednoduché počty (nie matematika), výsledok je jasný.
Melany54
14.09.14,22:25
Radšej si obnovím živnosť, lebo nechcem mať opletačky. Veľmi pekne dakujem za rady.
kukučka
14.09.14,22:56
Ty sama najlepšie vieš, ako často prijímaš zákazníčky a aký je tvoj príjem za túto činnosť. Neunáhli sa, choď poprosiť o radu do sociálnej poisťovne, veď aj popri materskej aj rodičovskom príspevku sa dá zarábať, napríklad na dohodu.
Čítaj, aj u na porade je veľa rád.
http://ekonomika.sme.sk/c/6112102/ani-na-materskej-nemusite-robit-nacierno.html
Melany54
15.09.14,07:45
Este raz dakujem za odpovede. Akosi sa mi nahnal strach a radšej než by ma mala nejaká nespokojná osoba nahlásiť, ktorá mi spomínala že namňa pošle finančnú políciu - tak si živnosť zasa obnovím. Nech mam skutočne pokoj.

Dakujem
misoft
15.09.14,17:35
Este raz dakujem za odpovede. Akosi sa mi nahnal strach a radšej než by ma mala nejaká nespokojná osoba nahlásiť, ktorá mi spomínala že namňa pošle finančnú políciu - tak si živnosť zasa obnovím. Nech mam skutočne pokoj.

Dakujem
Prd na teba pošle ...... bu-bu-bu robila. A ty by si len sucho konštatovala.... "...chcela sa mi pomstiť za moju dobrotu...." a nejaká Fin. polícia po takýchto hrúzikoch nejde - po šťukách pasú, po šťukách....
Indeed
16.09.14,14:25
to je jasné,že pasú po šťukách.. no ak niet šťuky.. je dobré hocičo.. hlavne ak je to dokaz činnosti,bdelosti,ostaržitosti...
Peggynka
16.09.14,14:46
Tak teda nie som žiadna šťuka...a už boli 2x :D Je jednoduchšie urobiť kontrolu u malého a činnosť vykázaná :) A daňovákom akéže cifry utekajú (DPH) a nič...Furt "zdokonaľujú" zákony a špekulanti zdokonaľujú systémy.
misoft
16.09.14,14:54
Nemáš z davu vytŕčať ..... :D ..... tak si čupni....