WAPGATE
14.09.14,17:39
Dna 9.9.2014 so mnou zamestnavatel ukoncil pracovny pomer, ktory som mal na dobu urcitu do 31.12.2014 dohodou. Zamestnanie trvalo 1 rok a 99 dni (cca 3 mesiace aj nieco), predtym som bol 5 mesiacov na urade prace, nemal som narok na podporu. Pred uradom som u tohoto isteho zamestnavatela pracoval tiez 1 rok, ked mi skoncila pracovna zmluva na dobu urcitu. Cize mam u neho odpracovane cca 2 roky aj 3 mesiace za 3 roky.
Mame s priatelkou maleho krpca, narodil sa 11.6. ma 3 mesiace a ona je na materskej. Kedze robila za minimalnu mzdu a na dohodu, materska jej ani nevysla a doplacaju jej ju do vysky rodicovskeho prispevku.
Kedze sa momentalne ziadna praca necrta je to moje prve dieta a asi aj posledne - mam 36, rozmyslam ist na matersku namiesto priatelky aby som si ho aj ja uzil. Je tu ale otazka ci mozem, kedze som uz od 9.9. bez zamestnania, je tam nejaka ochranna lehota? Pripadne mozem si ceprat naprv podporu a potom ist na matersku dovolenku?
7 dnova lehota na prihlasenie na urad prace bude tento utorok 16.9.2014.
Moje idealne riesenie je, ze pojdem teraz na urad prace, po 3 mesiacoch na urade prace z podpory by som isiel na matersku 28 tyzdnov. A potom by som isiel bud znova na urad docerpat podporu, alebo ak bude praca, pracovat.
Je to takto mozne?
ivka70
14.09.14,16:46
Kedže si 5 mesiacov podpory vyčerpal pred rokom, budeš mat nárok len na docerpanie 1 mesiaca, ktorý ti vtedy ostal.
Na nových 6 mesiacov podpory by smial nárok až po znovuplateni poistenia v nezamestnanosti 2 roky, teda nemôžeš počítať cas, z ktorého sa ti už podpora počítala predtým.
Na materskú nastúpiť môžeš vždy, podstatne je skôr to ako by ti počítali výšku materskej a či by si sa nemusel dobrovoľne poistiť, aby ti nárok aspoň z minima vyšiel.
WAPGATE
14.09.14,17:00
tych 5 mesiacov som nepoberal podporu, uz som to doplnil radsej aj do otazky :) Ide mi o to, ze nikde sa to sice nepise ale na nete som cital, ze je tam aj podmienka, ze musim byt zamestnany...
ivka70
14.09.14,17:07
Je podmienka, ze musí existovať nemocenské poistenie, preto by si si musel jeden deň založiť balík dobrovoľného poistenia a druhý ísť na materskú. Ale počítala by sa z minima, nie zo skutočného zárobku ako by sa počítala, keby si išiel na materskú zo zamestnania.
Tebe sa asi viac oplatí 6 mesiacov podpory finančne.
WAPGATE
14.09.14,17:51
neviem toto sa mi nezda. Cital som, ze ak zamestnanie trva menej ako 90 dni, posudzuje sa predchadzajuci rok. Cize by sa mi posudzovalo to obdobie minuleho roka od 6 po 12 mesiac. Toto je ak by som bol zamestnany a isiel na matersku. Ak by mi pri dobrovolnom dali vypocet z minimalky, sa mi potom viac oplati zamestnat sa pocas podpory hocikde u znameho ked takeho najdem a na druhy den ist na tu matersku, pretoze by mi vysla z platov v max. vyske a dostat minimum by sa mi vobec neoplatilo :(
WAPGATE
14.09.14,17:59
Toto som k tomu nasiel...
ak obdobie nemocenského poistenia zamestnanca, za ktoré sa platí poistné na nemocenské poistenie, pred vznikom dôvodu na poskytnutie materského bolo kratšie ako 90 dní od vzniku tohto nemocenského poistenia, rozhodujúce obdobie na zistenie DVZ je kalendárny rok predchádzajúci kalendárnemu roku, v ktorom vznikol dôvod na poskytnutie materského, ak obdobie nemocenského poistenia zamestnanca, za ktoré sa platí poistné na nemocenské poistenie, v predchádzajúcom kalendárnom roku bolo najmenej 90 dní, okrem obdobia nemocenského poistenia dosiahnutého u zamestnávateľa, u ktorého vznikol dôvod na poskytnutie materského (t. j. na vymeriavací základ u toho istého zamestnávateľa sa neprihliada)
ivka70
14.09.14,18:06
Áno, to by išlo,ak by si si našiel zamestnávateľa a po nastupe išiel na materskú.
WAPGATE
14.09.14,18:18
Ok cize len si to zhrniem:
1. pojdem v lehote 7 dni na urad prace... Prihlasim sa na poberanie podpory
2. pocas podpory budem hladat niekoho co by ma zamestnal.
3. ked najdem alebo ak nie, nastupim aj hocikde do Kauflandu a pod a pojdem na matersku... vypocet bude z minuleho zamestnania, za posledny kalendarny rok.
Dobre tomu chapem? :)

Este jedna otazka, zijeme sice spolu s priatelkou, ale nie sme manzelia. Mam narok na 28 alebo 31 tyzdnov ako samostatne zijuca osoba? Aby som si vedel vybrat datum nastupu ako pise p. Mihal, aby to nevyslo na koniec mesiaca ;)
Su tam nejake prekazky, preco by ma nechcel pripadne niekto zamestnat takto na 1-2 dni?
Dakujem za odpovede
brčko
15.09.14,13:21
ak by si požiadal o mateské do 7dní po ukončdní prac.pomeru, tak nárok máš. Ak ti vznikne nové nem.poistenie (pozor, pri nepravidelnom príjme nevzniká), tj. ak je to dohoda s pravidelným príjmom a stále splnaš podmienku mať dní poistenia aspon 270 v posledných 2rokoch pred požiadaním o materské (to splnaš, ak požiadaš do cca 15mesiacov), tak sa ti vyráta z predchádz.kal. roku k roku nástuu na md, ak je v danom roku platené aspon 90dní poistenie ale neberie sa do úvahy poistenie u toho istého zamestnávatela (tj. ak by si sa zamestnal u toho istého, tak máš materkské len z minima, nie z vym.základu))