lenusikb
15.09.14,15:42
Pred rokom a pol som z "lásky" ( z mojej hlúposti a naivity ) dovolila bývalemu priateľovi kúpiť si počítač za 540 € na splátky na moje meno. Pár mesiacov po kúpe sme sa rozišli a mne začali domov chodiť listy o neuhradení splátok. Po bližšom pátraní som zistila, že on nikdy nič nezaplatil a nebol ani ochotný platiť aj napriek môjmu naliehaniu. Zo strachu z exekúcie som daný počítač zaplatila. Do tej doby dlžnú sumu naraz a zbytok celej sumy pôžičky som rozdelila na mesačné splátky. V ten istý deň ako bol kupovaný počítač dostal môj vtedajší priateľ ponuku od mobilného operátora o možnosti zobrať si telefón k paušálu za pár drobných. "kúpil" mi teda telefón za 2 €. Vtedajšia hodnota telefónu bola približne 220 €. Napriek všetkým mojím snahám dohodnúť sa s daným človekom a uhradení notebooku som neuspela. Listy nepreberá, na sms neodpisuje, cez internet facebook sa s ním spojiť nedokážem. V júli som podala návrh na vydanie platobného rozkazu. Jednalo sa o rozdiel sumy telefónu a notebooku pretože telefón stále mám a on má samozrejme počítač. Žiaľ som v deň podania zabudla doma niektoré papiere - výpisy z účtu a podobne ktoré som v návrhu uviedla ako dôkaz. Všetky ostatné dôležité dokumenty som na súd priniesla. Napriek tomu sa bojím prehry. Je šanca aby som daný spor prehrala podľa Vás? Ďakujem.
draik
15.09.14,13:49
Budete musieť preukázať, že ste mu počítač predali a zároveň aj to, za akú cenu. V opačnom prípade neunesiete dôkazné bremeno, teda neuspejete s návrhom na peňažné plnenie; ak by ex napr. tvrdil, že si počítač od vás požičal, a to by sa preukázalo,na mieste by bola žaloba na vydanie veci (počítača) . Počítač si predávajúceho nekúpil Váš ex, ale kúpili ste ho vy na splátky.
lenusikb
15.09.14,14:06
Práveže ja som mu ho nepredala. Ja som sa s ním dohodla jedine na tom, že si on môže počítač nechať ak si ja môžem nechať telefón. Ale v tej chvíli som ešte nevedela že on neplatil žiadne splátky. To som sa dozvedela asi 3 dni po tejto dohode keď mi prišlo upozornenie o pred exekučnom konaní. Následná snaha nejak sa s ním o tejto záležitosti dopadla tak, že si ma vymazal z facebooku , začal ma úplne ignoravať a keď mi nejakým zázrakom umožnil s ním komunikovať tak ma len vysmial so slovami že on mi dá 50 € za ten notebook a viac nie lebo si požičal od rodičov na niečo mne neznáme. Nechápala som jeho reči a ani to ako správa. Väčšina našich dohôd bola len ústna. Veľmi málo sme si o ničom písali.
Jakubec
15.09.14,14:56
Mali by ste si uzrejmit nasledovne:
1. Kto je majitelom pocitaca. Pokial ste Vy uzavreli kupno-predajnu zmluvu s predajcom pocitacov, tak ste sa Vy sama stala majitelom pocitaca. V tom pripade mate pravo ziadat Vasho priatela o vydanie Vam patriacej veci. Pokial ste zmluvu neuzavreli Vy, ale Vas priatel, ale Vy ste mu pozicali peniaze na kupu, mate pravo na to, aby Vam vratil to, co ste mu pozicali (on je majitelom pocitaca). To, ci ste Vy peniaze na pozicku alebo kupu ziskali pozicou od tretej spolocnosti je nepodstatne.
Sudu musite preukazat, kto uzavrel zmluvu s predajcom pocitacov, kto uzavrel uverovu zmluvu, kto zaplatil uver, kto teraz disponuje pocitacom a to, ze Vasa vyzva na vratenie penazi alebo pocitaca (podla toho, ci ste peniaze pozicali) zostala bez odozvy. Musite aj sudu napisat, co v zalobe ziadate.
Podanie na sud, ktore ste urobili mozete vzdy doplnit a dodat tam i dokumenty, ktore ste zabudli doniest pri podani navrhu na vydanie platobneho rozkazu.
draik
15.09.14,15:52
Obšírnejšie Vám to vysvetlil kolega Jakubec. Prvotnou majiteľkou počítača ste boli vy a následné kroky závisia od toho, či ste stále vlastníčkou počítača alebo nie ste.
Ex nemohol za Vás platiť splátky, ak ste vlastníčkou veci boli Vy.
Ing. Ľubomír Janoška
16.09.14,04:57
Súd v praxi nič nepreveruje pred vydaním PR. Ak si adresát prevezme PR a neodvolá sa proti nemu, bude vec uzavretá podľa Vášho návrhu.
V opačnom prípade sudca niekedy (mesiace, roky) zvolá pojednávanie, vtedy môžete dokazovať.