Mayko31
16.09.14,07:39
Moze peticiu na nezavisleho kandidata na poslanca do obecneho zastupitelstva podpisat aj obcan, ktory nema trvaly pobyt v obci v ktorej sa kandidat uchadza o post? Na peticii je totiz uvedene ...podpisana volicmi obce....v zakone 346/1990 sa nic podobne neuvadza a tak mam podozrenie, ze vzory kandidatnych listin su nespravne sformulovane alebo som si zle vylozil zakon?



(9) Súčasťou kandidátnej listiny nezávislého kandidáta je petícia4a) podpísaná voličmi podporujúcimi jeho kandidatúru. Potrebný počet podpisov podľa veľkosti obce je uvedený v prílohe k tomuto zákonu. V petícii sa pri každom podpise uvedie meno a priezvisko voliča, dátum narodenia voliča a trvalý pobyt, ktorým sa rozumie názov obce, názov ulice, ak sa obec člení na ulice, a číslo domu. Počet obyvateľov obce zverejní obec spôsobom v mieste obvyklým najneskôr 85 dní pred dňom volieb.
(10) Kandidát na poslanca obecného (mestského) zastupiteľstva musí mať trvalý pobyt v obci, v ktorej kandiduje.
Ing. Ľubomír Janoška
16.09.14,06:27
V ust. § 2 ods. 1 zákona 346/1990 sa uvádza podmienka trvalého pobytu pre voliča a v ust. § 16 ods. 9 sa uvádza, že petíciu pre nezávislého kandidáta podpisujú voliči.
Takže podpis osoby, ktorá nemá v obci trvalý pobyt, nie je platný, pretože nie je voličom.
Mayko31
16.09.14,06:33
...ale moj kamarat Jozef Mrkvicka je z vedlajsej obce kde ma trvaly pobyt a teda splna podmienku ze ma trvaly pobyt na uzemi SR, ma viac ako 18 rokov....a teda je volic. Ako volic ma teda pravo ma podporit, je tak? Nemalo by byt uvedene specificky ze pravo podpisat peticiu na NEKA pre danu obec maju len volici z danej obce?
Ing. Ľubomír Janoška
16.09.14,06:39
Veď to tam je, pozrite si tie ustanovenia, na ktoré odkazujem:
Právo voliť do orgánov samosprávy obcí majú obyvatelia Slovenskej republiky, ktorí majú v obci ... trvalý pobyt a najneskôr v deň volieb dovŕšili 18 rokov veku