scema
16.09.14,08:46
Prajem pekný deň.
Chcem sa opýtať na daňové povinnosti pri vyporiadaní podielového vlastníctva.
S bratom sme sa dohodli, že sa mimosúdne vyporiadame z nehnuteľnosti (chaty po rodičoch). Mám povinnosť platiť daň ak ma súrodenec vyplatil z môjho podielu? Ak áno v akej výške? A je nutné odviesť odvody aj do zdravotnej poisťovne?
Taktiež ma brat poprosil aby som mu zistil, akú ma povinnosť a kam má nahlásiť, že je výlučným vlastníkom chaty? Stačí to nahlásiť len na obci, či aj nejakým spôsobom na Daňový úrad?
Za odpovede vopred ďakujem.

Vraťo
Peggynka
16.09.14,06:57
Z hľadiska každoročnej dane z nehnuteľnosti, každý vlastník, ktorý predá nehnuteľnosť, má povinnosť oznámiť túto skutočnosť správcovi dane z nehnuteľnosti ( príslušnému obecnému alebo mestskému úradu), a to do 30 dní od právoplatného rozhodnutia príslušnej správy katastra o vklade vlastníckeho práva do katastra nehnuteľností. Neskorší termín na podanie oznámenia a zároveň na podanie daňového priznania nového vlastníka je do 31. januára príslušného zdaňovacieho obdobia t. j. ak v roku 2014 predáte nehnuteľnosť, mali by ste do 30 dní od jej prepisu zaslať oznámenie správcovi dane z nehnuteľnosti a nový vlastník je povinný podať správcovi dane z nehnuteľnosti daňové priznanie najneskôr do konca januára 2015. Vzor formulára na oznámenie o predaji nehnuteľnosti sa štandardne nachádza na webových stránkach príslušných správcov dane z nehnuteľností.
Brat musí podať čiastkové daňové priznanie na obci,
splniť si tzv. ohlasovaciu povinnosť z nadobudnutia nehnuteľnosti – obecný úrad, mestský úrad v danej lokalite, ako doklad je kópia kúpno-predajnej zmluvy spolu s listom vlastníctva, takisto je potrebné najneskôr do 31.januára nasledujúci rok vyplniť daňové priznanie z vlastníctva nehnuteľnosti (toto daňové priznanie sa podáva iba prvýkrát (resp. pokiaľ nenastane zmena), potom už predpis chodí automaticky každý rok.
http://www.sora.sk/poradna/predaj-nehnutelnosti-odvody-do-zdravotnej-poistovne
scema
16.09.14,07:26
Ďakujem za tak skorú odpoveď. Moc ste mi pomohli.