Silvia XX
21.04.06,15:18
Ahojte - ptrebujem radu:
Mám pred sebou zmluvu medzí 2 vlastníkmi nehnuteľností a správcom nehnuteľnosti, kde je uvedené, že správca vykonáva správu majetku samostatne, vo svojom mene a na účet vlastníkov. Prenajíma nehnuteľnosť vo svojom mene, zabezpečuje prevádzku, údržbu a opravy do výšky splatených úhrad, vedie samosatné účtovníctvo za nehnuteľnosť...
Raz za mesiac poukáže všetky prostriedky nad určitú čiastku z účtu vlastníkom.
Vlastníci sú povinní platiť mu odplatu a zároveň platiť preddavky do fondu prevádzky údržby a opráv, zaplatiť nedoplatky podľa vyúčtovania správcu.
Na konci roka má správca vyhotoviť ročné rozúčtovania nákladov za plnenia a služby a tieto skutočné náklady má rozúčtovať na 50% každému vlastníkovi.
Som v koncoch - ako to mám účtovať, aký to má dopad na DPH - hlavne ten fond opráv, ročné vyúčtovanie a tie prevody peňazí na účet majiteľov.
Má s tým niekto nejakú skúsenosť?
Poraďte, prosííííííííím
Vďaka
Elena Navrátilová
21.04.06,15:06
Ahojte - ptrebujem radu:
Mám pred sebou zmluvu medzí 2 vlastníkmi nehnuteľností a správcom nehnuteľnosti, kde je uvedené, že správca vykonáva správu majetku samostatne, vo svojom mene a na účet vlastníkov. Prenajíma nehnuteľnosť vo svojom mene, zabezpečuje prevádzku, údržbu a opravy do výšky splatených úhrad, vedie samosatné účtovníctvo za nehnuteľnosť...
Raz za mesiac poukáže všetky prostriedky nad určitú čiastku z účtu vlastníkom.
Vlastníci sú povinní platiť mu odplatu a zároveň platiť preddavky do fondu prevádzky údržby a opráv, zaplatiť nedoplatky podľa vyúčtovania správcu.
Na konci roka má správca vyhotoviť ročné rozúčtovania nákladov za plnenia a služby a tieto skutočné náklady má rozúčtovať na 50% každému vlastníkovi.
Som v koncoch - ako to mám účtovať, aký to má dopad na DPH - hlavne ten fond opráv, ročné vyúčtovanie a tie prevody peňazí na účet majiteľov.
Má s tým niekto nejakú skúsenosť?
Poraďte, prosííííííííím
Vďaka
Silvinka daj sa na Spoločenstvo vlastníkov bytov SVB, v tej téme máš o takýchto veciach popísané veľa. Prečítaj, preštuduj, potom si zaraď tvoj konkrétny problém. Ak ho po prečítaní všetkých príspevkov ešte budeš mať. To sú obaja vlastníkmi jednej nehnuteľnosti? Zrejme sa jedná o nehnuteľnosť v obytnom dome,keď cituješ zo zákona o SVB. Nový vlastník sa stáva automaticky členom v SVB a prechádzajú naňho práva a povinnosti po predchádzajúcom majiteľovi. SVB ani nemusí byť platcom DPH. Do obratu 3000000,- ročne, stačí JU. Účtuješ SVB? Počítaj.
Silvia XX
24.04.06,09:57
ak mám pravdu povedať - mám z toho mišung. Ide o nehnuteľnosť, ktorá sa prenajíma ako kancelárske priestory, takže nie je to SVB. A teraz sa situácia ešte zmenila, takže: Polovicu nehnuteľnosti vlastní jedna firma (A), druhú polovicu druhá firma (B), ktorá je poverená správou tejto spoločnosti a fakturuje za nájom všetkým podnájomníkom v kancelárskych priestoroch. Na firmu B sú napísané všetky náklady - voda, plyn elektrika.... a tá ich fakturuje formou paušálnej čiastky na nájomníkov. Akým spôsobom vysporiadať vzťah medzi firmou A a firmou B - z hľadiska DPH aj dane z príjmu? Mám v tom chaos.
Vopred ďakujem za akúkoľvek pomoc.
Elena Navrátilová
24.04.06,17:14
Silvi ty robíš účto obidvom firmám? Správu si robia oni?
Silvia XX
25.04.06,06:22
Áno, robíme účto obom firmám a správu si robia oni.
Brusňan
27.02.07,17:13
Prosim o radu,náš dom spravuje Pov byt ak zadám nejakú prácu firme ktorá nie je platcom DPH vyfakturuje bez DPH,správcovská spoločnosť nám ale pridá k tejto sume DPH a odpočíta z fondu opráv aj s DPH.Napr.
oprava strechy 70 000 Sk
DPH 13 300 Sk
spolu 83 300 Sk je to tak v poriadku?
Elena Navrátilová
27.02.07,17:35
Zmluvu o dielo podpisuje správca? Podpíš zmluvu o dielo ako štatutár Ty. Samozrejme aj so sumou ku dielu. Vtedy už správca vystaví len faktúru na uzatvorenú zmluvu. Správca má v mandátnej zmluve oprávnenie na uzatváranie zmlúv? Toto si over. Pokiaľ ide o výkon prác pre Vaše SVB. Skús na správcu takto. V budúcnosti si sami podpíšte zmluvu, keď si sami robíte výberové konanie. Urobte dodatok k mandátnej zmluve a vynechajte bod o uzatváraní zmluvy o dielo pre Vaše SVB.
VTerezka
27.02.07,18:10
A čo v prípade, ak nie je v bytovom dome založené SVB, a časť bytov vlastní bytový podnik a časť bytov je odkúpená. Môže aj v tomto prípade objednávať služby domový dôverník pre celý bytový dom? Môže správca, bytový podnik, potom znovu k službe neplatcu DPH doúčtovať DPH-čku a aj si ju z fondu opráv odpočítať? Ďakujem.

PS : Dovolila som si ešte raz zaktualizovať môj príspevok, či niekto náhodou nebude vedieť poradiť. Ďakujem, ľudkovia milí :o)
bielivan
05.03.07,14:04
To je pekny odzub. Uctovne je to spravne, ale budova na tom prerobila, spravca z toho nema nic a stat zarobil 13300. Jedine riesenie je objednat si dodavatela (neplatcu DPH) priamo. K tomu si treba zalozit spolocenstvo, ktore nie je platcom DPH
lsulekova
07.03.07,13:41
Potrebujem vedieť, ako mám vlastne účtovať zálohový predpis od správcu? Kúpili sme ako firma byt, účtujem v PÚ a ešte som sa s takým nezoznámila...
lsulekova
07.03.07,14:15
Môže to byť takto?
Fond opráv - 548,568
správa - 518
ostatné náklady - 314

V tomto roku 552/323
vo vyúčtovaní 323/321
bielivan
01.09.07,20:45
odporúčam založiť spoločenstvo, tam si podpíšete zmluvu s dodávateľom samostatne. Ak nie je dodávateľ plátcom DPH, DPH sa neplatí.