mzdarka79
16.09.14,11:09
Dobrý deň, máme zamestnanca s minimálnou mzdou. Hneď ako sme ho zamestnali, od exekútora sme dostali exekučný príkaz zrážkami zo mzdy /prednostné pohľadávky-poistenie/. V ďalšom mesiaci zamestnanec doniesol rozsudok o rozvode, v ktorom je rodičovská dohoda a zamestnanec sa zaväzoval platiť 167 eur výživného /rozsudok je z roku 2001/.
Ako mám postupovať? V prvom mesiaci som poslala peniaze na účet exekútora, v tomto mesiaci som vypočítala tiež zrážku a zároveň zrazila 167 eur. Zamestnancovi zostalo cca.15 eur z výplaty
Ako má zamestnávateľ postupovať? Nenašla som ohľadne toho nič.....všade píšu len to, keď aj na výživné je exekúcia..... Ďakujem za pomoc.
Jana Motyčková
16.09.14,11:34
Rozsudok s dohodnutým výživným nie je exekučná zrážka, ani povinná zrážka. Ak chce zamestnanec, aby ste mu výživne zrážali, musíte mať s ním spísanú dohodu o zrážkach zo mzdy na toto výživné, predložený rozsudok nepotrebujete a ani nie je postačujúci. Toto výživné sa zrazí až po zrazení prednostnej pohľadávky. Dieťa počítate do vyživovaných osôb pre odpočet nepostihnuteľnej sumy 49,52.
mzdarka79
18.09.14,07:07
Pani Motyčková, ďakujem za Vašu odpoveď. Posledný riadok nechápem..... mám dieťa - teda 2 deti započítať do nepostihnuteľnej sumy? Deti nežijú s ním, údajne študujú na vysokých školách, potvrdenie zo škôl nemám. Ja som jeho žiadosť o zrážanie výživného som vlastne brala ako "obyčajnú" žiadosť o zasielanie časti mzdy na určitý účet. Ďakujem.
Jana Motyčková
18.09.14,08:35
Deti sú považované za vyživované osoby bez ohľadu na spoločný pobyt a iné okolnosti. Dokonca máte rozhodnutie súdu o tom, že sú vyživované. Len v pravidlách pre exekúcie je, že do počtu vyživovaných osôb pre odpočet nepostihnuteľných súm nezapočítate dieťa, na ktoré trvá výkon rozhodnutia na vymoženie pohľadávky výživného - to nie je tento prípad.
K zrážke výživného - dôležité, ako sa volá ten doklad (písomný), ktorý máte - žiadosť o zasielanie mzdy na viac účtov alebo dohoda o zrážkach. Môžete mať aj žiadosť o zasielanie časti mzdy, ale nepotrebujete k tomu rozhodnutie súdu a zase nie je ani postačujúce.