Monča
21.04.06,15:44
Sme štvrťroční platcovia DPH. Kúpili sme súčiastky na počítač, ktorý si budeme skladať sami, z firmy z ČR (platca identif. v ČR), ktorá má v SR vedený účet, takže faktúru nám vystavili v slov. korunách bez DPH. Náme urobiť samozdanenie. DPH si vypočítame 19 % zo sumy, ktorá je uvedená na faktúre a neberieme do úvahy kurzy alebo musíme prepočítavať? Dátum úhrady zál. fa bol 15.3., fa konečná vystavená 20.3., fa slúži ako dodací list. Je na nej uvedená poznámka, z akej sumy v česk. korunách vychádzali pri výpočte sumy v Sk.
Kedy vzniká daňová povinnosť a právo na odpočítanie dane?
a) 15. deň mesiaca nasledujúceho po mesiaci, v ktorom bol tovar dodaný,
čiže 15.4.
alebo
b) dňom vystavenia faktúry
Mne vychádza to b), čiže daň odviesť aj uplatniť na odpočet v 1. štvrťroku?
rems
21.04.06,16:22
Sme štvrťroční platcovia DPH. Kúpili sme súčiastky na počítač, ktorý si budeme skladať sami, z firmy z ČR (platca identif. v ČR), ktorá má v SR vedený účet, takže faktúru nám vystavili v slov. korunách bez DPH. Náme urobiť samozdanenie. DPH si vypočítame 19 % zo sumy, ktorá je uvedená na faktúre a neberieme do úvahy kurzy alebo musíme prepočítavať? Dátum úhrady zál. fa bol 15.3., fa konečná vystavená 20.3., fa slúži ako dodací list. Je na nej uvedená poznámka, z akej sumy v česk. korunách vychádzali pri výpočte sumy v Sk.
Kedy vzniká daňová povinnosť a právo na odpočítanie dane?
a) 15. deň mesiaca nasledujúceho po mesiaci, v ktorom bol tovar dodaný,
čiže 15.4.
alebo
b) dňom vystavenia faktúry
Mne vychádza to b), čiže daň odviesť aj uplatniť na odpočet v 1. štvrťroku?
Pokud jste obdrželi fa vystavenou na částku v SK, nic přepočítávat nemusíte.
Co se týče daňové povinnosti, je důležité, kdy vám bylo zboží dodané. Pokud před 20.3.(před vystavením konečné faktury), daňová povinnost vzniká dnem vystavení faktury, tzn.20.3. Pokud až po obdržení faktury, platí ten 15. den, podle §20, ods.1, písm.a)ZDPH, tzn.ve 2Q.
Mikolajova
27.04.06,06:45
Chcem sa uistiť, faktúra z EU vystavená 30.03. fyzicky došla s tovarom 28.04.2006 kedy dať do DPH. Sme mesačný platci. Aký dátum prepočtu?
ALBO
27.04.06,06:52
Chcem sa uistiť, faktúra z EU vystavená 30.03. fyzicky došla s tovarom 28.04.2006 kedy dať do DPH. Sme mesačný platci. Aký dátum prepočtu?

15.5.2006 ...
Mikolajova
27.04.06,06:58
ako by to bolo ak by som mala tovar 18.04. a faktúru 28.04.
alušik
27.04.06,07:00
V prípade, že tovar príde skôr, ako faktúra, tak v tomto prípade beriete kurz 28.4. Ak by ste faktúru nemali do 15.5. vystavenú, tak deň daňovej povinnosti je 15.5.
Tweety
27.04.06,07:03
ako by to bolo ak by som mala tovar 18.04. a faktúru 28.04.Podľa§ 20 odst.1 písm.b, 28.4.06-dňom vyhotovenia faktúry.:cool:
Mikolajova
27.04.06,07:19
Prepáčte, ale aj keď bola faktúra vystavená 30.03. len fyzicky prišla 28.04.
alušik
27.04.06,07:28
V tom prípade išlo o predfaktúru, lebo dátum dodania nastal neskôr... Daňová povinnosť mi potom vychádza až na 15.5. Ale nie som si istá, nech poradia skúsenejší...
monikago
27.04.06,07:36
Chcem sa uistiť, faktúra z EU vystavená 30.03. fyzicky došla s tovarom 28.04.2006 kedy dať do DPH. Sme mesačný platci. Aký dátum prepočtu?


podľa mňa, keď ste mesačny platiteľ DPH, tak spravne by mala byt DPH prepocitana kurzom z 30.3., pretože je to datum vystavenia a vtedy si aj ta firma vykazuje predaj tovaru a tym padom to dava do intrastatov a tak, takze podla mna by ste tu dph-cku mali dat do marcoveho priznania a teda podat opravne danove priznanie za mesiac marec.

prisli sme na to tak,ze uz sa nam parkrat stalo, ze volali z ceskej firmy, ktora nam dodava tovar, ze nam nesedia dovezene sumy, ked mi vystavili fakturu napr. 31.1. a prisla mi az 28.2. s tovarom, takze odvtedy sa riadime dnom vystavenia faktury. a ked mi to pride po termine, tak musim podavat opravne danove priznanie, ale teraz to riesiem uz tak, ze ak sa stane ten pripad, ze vystavia fakturu tesne na prelome datumov, tak mi ju aspon zafaxuju, aby som bola pripravena, keby nestihla prist do podania danoveho priznania
alušik
27.04.06,07:46
No ale podľa mňa je dôležité, kedy došlo k dodaniu tovaru - to že niekto vystaví faktúru skôr - pred dodaním - nemôžem predsa zdaňovať niečo, čo sme nenadobudli.:eek:

http://www.porada.sk/showthread.php?t=24265&highlight=nadobudnutie+tovaru+tuzemsku

http://www.porada.sk/showthread.php?t=21501&highlight=nadobudnutie
monikago
27.04.06,08:21
to priznavam, ze by to malo byt az po dodani tovaru, ale stalo sa mi aj to, ze tovar nam prisiel 28.2. a faktura bola vystavena 31.1. a pani, co nam robi intrastaty musela tiez prerabat tlaciva za mesiac januar, lebo pre nich je smerodnatny datum vystavenia a nie skutocny den dodania tovaru. tak preto sa riadim datum vystavenia, ci uz bol tovar dodany skor alebo neskor. nech to sedi na uradoch, inak minuly rok sme mali danovu kontrolu a nenamietali na to, ze uprednostnujeme den vystavenia pred dnom dodania
alušik
27.04.06,08:29
To bude asi tým, že oni asi ťažko zistia deň kedy bol tovar skutočne dodaný...;)
ALBO
27.04.06,12:27
Sme štvrťroční platcovia DPH. Kúpili sme súčiastky na počítač, ktorý si budeme skladať sami, z firmy z ČR (platca identif. v ČR), ktorá má v SR vedený účet, takže faktúru nám vystavili v slov. korunách bez DPH. Náme urobiť samozdanenie. DPH si vypočítame 19 % zo sumy, ktorá je uvedená na faktúre a neberieme do úvahy kurzy alebo musíme prepočítavať? Dátum úhrady zál. fa bol 15.3., fa konečná vystavená 20.3., fa slúži ako dodací list. Je na nej uvedená poznámka, z akej sumy v česk. korunách vychádzali pri výpočte sumy v Sk.
Kedy vzniká daňová povinnosť a právo na odpočítanie dane?
a) 15. deň mesiaca nasledujúceho po mesiaci, v ktorom bol tovar dodaný,
čiže 15.4.
alebo
b) dňom vystavenia faktúry
Mne vychádza to b), čiže daň odviesť aj uplatniť na odpočet v 1. štvrťroku?

Ked mate Fa sluziacu ako dodaci list z 20,3. tak ste vtedy prepokladam aj dostali tovar, takže to patri do marca.Kurz nie je dôlezity lebo je to v SK
Mikolajova
10.05.06,06:21
Faktúra vystavený z EU platca plaltcovi dňa 04.05.2006. Fyzicky faktúra prišla 09.05.2006. Tovar prišiel 05.05.2006. Kedy vzniká v tomto prípade daňová povinnosť?
sara-ke
22.05.06,08:44
Dobry den,

chcela by som sa Vas opytat: mam fa z ČR - kupili sme tam nejake nahradne diely - tovar v hotovosti za ceske koruny, mam fa na 10 011,50 CZK (sadzba dph je tam 0%) /my sme platitelia dph-mesacny/ - aj dodavatel cesky je platitel- idem robit dan. priznanie k dph, ale neviem co s tou fa a dph, poradite mi? (myslim, ze mam robit samozdanenie, ale netusim co to vlastne je a ako sa to robi, kde sa to uvadza a pod.) prosiiim velmi mohli by ste mi to vysvetlit tak polopatisticky?? (uz som sa to tu raz pytala,ale neviem najst ten prispevok a myslim, ze mi aj tak nebolo o dpovedane) prosim poradte.
vopred dakujem :o

a este ak by som mohla sa opytat ako to mam zauctovat, aj to ked sme vybrali peniaze z banky a zmenili na ceske koruny a potom sa ta fa zaplatila v CR v hotovosti
(uctujem v Omege)
Jana Acsová
22.05.06,10:10
Dobry den,
chcela by som sa Vas opytat: mam fa z ČR - kupili sme tam nejake nahradne diely - tovar v hotovosti za ceske koruny, mam fa na 10 011,50 CZK (sadzba dph je tam 0%) /my sme platitelia dph-mesacny/ - aj dodavatel cesky je platitel- idem robit dan. priznanie k dph, ale neviem co s tou fa a dph, poradite mi? (myslim, ze mam robit samozdanenie, ale netusim co to vlastne je a ako sa to robi, kde sa to uvadza a pod.) prosiiim velmi mohli by ste mi to vysvetlit tak polopatisticky??
Skúste:
http://www.porada.sk/t25902-nadobudnutie-tovaru-v-tuzemsku-z-inho-lenskho-ttu-e.html
Jana Acsová
22.05.06,10:10
a este ak by som mohla sa opytat ako to mam zauctovat, aj to ked sme vybrali peniaze z banky a zmenili na ceske koruny a potom sa ta fa zaplatila v CR v hotovosti
(uctujem v Omege)Predmetnú otázku uveďte prosím do správnej Porady. Tu je to mimotemy
sara
24.05.06,17:24
Faktúra vystavený z EU platca plaltcovi dňa 04.05.2006. Fyzicky faktúra prišla 09.05.2006. Tovar prišiel 05.05.2006. Kedy vzniká v tomto prípade daňová povinnosť?

Možno to niekomu pomôže:
V PORADCOVI 10/2006 je zákon o DPH s komentárom, kde v komentári k §20 je uvedený aj takýto príklad:
Český dodávateľ odovzdal tovar na prepravu v ČR da 15.marca. V ten istý deň bola vyhotovená faktúra a bola zaslaná spolu s tovarom. Tovar kupujúci prevzal dňa 16.marca. Ide o špecifický prípad, kedy tovar už bol odoslaný, avšak u kupujúceho nebolo ešte uskutočnené nadobudnutie tovaru. V danom prípade je prístup členských krajín zväčša taký, že za deň dodania sa považuje deň vyhotovenia faktúry, a to z dôvodu, že tovar bol odoslaný v rovnaký deň ako bola vyhotovená faktúra, a preto uvedú takéto dodanie tovaru do iného členského štátu do súhrnného výkazu za I.štvrťrok. Ak slovenský platiteľ dane v týchto prípadoch vznik daňovej povinnosti z nadobudnutia tovaru uvedie do daňového priznania za marec (vyhotovenie faktúry), mal by sa takýto postup akceptovať. V zásade by nemalo dochádzať k rozdielnemu vykazovaniu dodania tovaruv členskej krajine dodávateľa a v členskej krajine nadobúdateľa tovaru.
rems
29.05.06,15:56
Ahojte poraďáci,
myslela jsem, že už v tom mám jasno, ale zase si nejsem jistá těmi kurzy k zaúčtování:
Fa z ČR vystavená 24.5., tovar došlý 26.5., takže logicky dle výše uvedeného vzniká daňová povinnost 15.6. Potud je mi to jasné. Tovar jsem přijala na sklad kurzem NBS k datu 26.5.. Následně jsem chtěla zaúčtovat přijatou fakturu, ale teď nevím: který mám tady vlasně použít kurz?
Kurz dodania tovaru - 26.5., nebo kurz vystavení fa - 24.5., program se mě ptá na kurz daňové povinnosti a odpočítania dane- což je 15.6.? Začínám v tom zase trošku plavat. Poradíte někdo prosím?
rems
29.05.06,16:22
Zaúčtovala jsem to kurzem dodania tovaru. Myslíte, že je to dobře?
rems
29.05.06,16:56
Ahojte poraďáci,
myslela jsem, že už v tom mám jasno, ale zase si nejsem jistá těmi kurzy k zaúčtování:
Fa z ČR vystavená 24.5., tovar došlý 26.5., takže logicky dle výše uvedeného vzniká daňová povinnost 15.6. Potud je mi to jasné. Tovar jsem přijala na sklad kurzem NBS k datu 26.5.. Následně jsem chtěla zaúčtovat přijatou fakturu, ale teď nevím: který mám tady vlasně použít kurz?
Kurz dodania tovaru - 26.5., nebo kurz vystavení fa - 24.5., program se mě ptá na kurz daňové povinnosti a odpočítania dane- což je 15.6.? Začínám v tom zase trošku plavat. Poradíte někdo prosím?
Myslím, že si tu sama i vystačím. Našla jsem si toto:
§ 26
Prepočet cudzej meny
a zaokrúhľovanie dane
(1) Ak sa požaduje platba pri dodaní tovaru, dodaní služby alebo nadobudnutí tovaru v tuzemsku z iného členského štátu v cudzej mene, prepočíta sa na účely určenia základu dane na slovenskú menu kurzom vyhláseným v kurzovom lístku Národnej banky Slovenska platným v deň vzniku daňovej povinnosti. Osoba povinná platiť daň môže používať na prepočet cudzej meny na slovenskú menu kurz platný podľa colných predpisov v deň vzniku daňovej povinnosti; rozhodnutie používať kurz platný podľa colných predpisov sa musí písomne oznámiť daňovému úradu pred jeho prvým použitím a je záväzné počas celého kalendárneho roka. Pri oprave základu dane podľa § 25 sa použije kurz, ktorý sa použil pri vzniku daňovej povinnosti.

Takže přijde mi to sice nelogické, ale asi už jasné. Prostě jen přijmu zboží na sklad kurzem platným v den příchodu zboží a faktury si nebudu až do 15.6. všímat, protože kurz platný pro 15.6. prostě dnes ani zítra nejsem schopná zjistit. A pokud provedu konkrétní úhradu této faktury, zaúčtuji to jako zálohovou platbu (?). Prosím, nenechte mě na holičkách!
ALBO
29.05.06,19:29
Myslím, že si tu sama i vystačím. Našla jsem si toto:
§ 26
Prepočet cudzej meny
a zaokrúhľovanie dane
(1) Ak sa požaduje platba pri dodaní tovaru, dodaní služby alebo nadobudnutí tovaru v tuzemsku z iného členského štátu v cudzej mene, prepočíta sa na účely určenia základu dane na slovenskú menu kurzom vyhláseným v kurzovom lístku Národnej banky Slovenska platným v deň vzniku daňovej povinnosti. Osoba povinná platiť daň môže používať na prepočet cudzej meny na slovenskú menu kurz platný podľa colných predpisov v deň vzniku daňovej povinnosti; rozhodnutie používať kurz platný podľa colných predpisov sa musí písomne oznámiť daňovému úradu pred jeho prvým použitím a je záväzné počas celého kalendárneho roka. Pri oprave základu dane podľa § 25 sa použije kurz, ktorý sa použil pri vzniku daňovej povinnosti.

Takže přijde mi to sice nelogické, ale asi už jasné. Prostě jen přijmu zboží na sklad kurzem platným v den příchodu zboží a faktury si nebudu až do 15.6. všímat, protože kurz platný pro 15.6. prostě dnes ani zítra nejsem schopná zjistit. A pokud provedu konkrétní úhradu této faktury, zaúčtuji to jako zálohovou platbu (?). Prosím, nenechte mě na holičkách!




Podla mna na zahranicnej Fa este nemate DPH , takze samotnu fa mozete zauctovat kurzom dna uctovneho pripadu / niekde sa pouziva aj vystavenia fa/ , no a DPH prepocitate a zauctujete kurzom 15.6. v juni
rems
29.05.06,19:49
Díky za odpověď. To je taky řešení. Program se mě ptá na datum odpočítání dane, daňovou povinnost a tím pádem i na kurz daňové povinnosti. Ani mě nenapadlo, že tyto informace vůbec nemusím hned zadávat, ale tak jako tak je to vlastně jedno, protože už tam mám dočasně zadaný ten kurz přijetí tovaru, faktury mám olístečkované, abych na ně nezapoměla, a v kalendáři červeně označený den 15.6.Takže je potřeba nezapomenout na to. Je to sranda, že člověk pořád zjišťuje, jaké má mezery. No a možná právě proto je ta práce tak zajímavá. Děkuji za pomoc.
jenny7
02.06.06,07:54
Možno to niekomu pomôže:
V PORADCOVI 10/2006 je zákon o DPH s komentárom, kde v komentári k §20 je uvedený aj takýto príklad:
Český dodávateľ odovzdal tovar na prepravu v ČR da 15.marca. V ten istý deň bola vyhotovená faktúra a bola zaslaná spolu s tovarom. Tovar kupujúci prevzal dňa 16.marca. Ide o špecifický prípad, kedy tovar už bol odoslaný, avšak u kupujúceho nebolo ešte uskutočnené nadobudnutie tovaru. V danom prípade je prístup členských krajín zväčša taký, že za deň dodania sa považuje deň vyhotovenia faktúry, a to z dôvodu, že tovar bol odoslaný v rovnaký deň ako bola vyhotovená faktúra, a preto uvedú takéto dodanie tovaru do iného členského štátu do súhrnného výkazu za I.štvrťrok. Ak slovenský platiteľ dane v týchto prípadoch vznik daňovej povinnosti z nadobudnutia tovaru uvedie do daňového priznania za marec (vyhotovenie faktúry), mal by sa takýto postup akceptovať. V zásade by nemalo dochádzať k rozdielnemu vykazovaniu dodania tovaruv členskej krajine dodávateľa a v členskej krajine nadobúdateľa tovaru.


To znamená, že ak mám fakturu s tovarom prijatú dňa 28.5. a tovar z CZ odišiel dňa 22.5., čo je aj dátum vystavenie faktúry, tak daň.úrad mi bude akceptovať ak použijem na výpočet DPH kurz 22.5.? a nie kurz podľa toho, že najskôr bolo vystavenie faktúry a potom nadobudnutie v tuzemsku? čiže nemusím čakať do dátumu 15.6. aby som to prerátala týmto kurzom a týmto kurzom urobila aj odpočet DPH?
Viem, že k tejto téme je viac príspevkov, ale už mám z toho riadny guláš.
Príspevok od Rems je podobný, ale čo potom ten komentár v poradcovi 10/2006? Ten akceptuje dátum vystavenia faktúry a nie až dátum podľa § 20 ods.1.a,?
Volala som aj na Daň.úrad, tam mi povedali, že daň.povinnosť mi vzniká dňom vystavenia faktúry čiže 22.5.2006. Každý hovorí inak, čo je vlastne správne?
Prosím pomôžte, ďakujem.:mee:
rems
04.06.06,13:59
To znamená, že ak mám fakturu s tovarom prijatú dňa 28.5. a tovar z CZ odišiel dňa 22.5., čo je aj dátum vystavenie faktúry, tak daň.úrad mi bude akceptovať ak použijem na výpočet DPH kurz 22.5.? a nie kurz podľa toho, že najskôr bolo vystavenie faktúry a potom nadobudnutie v tuzemsku? čiže nemusím čakať do dátumu 15.6. aby som to prerátala týmto kurzom a týmto kurzom urobila aj odpočet DPH?
Viem, že k tejto téme je viac príspevkov, ale už mám z toho riadny guláš.
Príspevok od Rems je podobný, ale čo potom ten komentár v poradcovi 10/2006? Ten akceptuje dátum vystavenia faktúry a nie až dátum podľa § 20 ods.1.a,?
Volala som aj na Daň.úrad, tam mi povedali, že daň.povinnosť mi vzniká dňom vystavenia faktúry čiže 22.5.2006. Každý hovorí inak, čo je vlastne správne?
Prosím pomôžte, ďakujem.:mee:
No já myslím podle toho, co bylo už popsáno výše a v ostatních příspěvcích od poraďáků, tak z hlediska zdanitelného plnění je zásadní moment přijetí zboží. Tzn. podle mě, je to ten den 28.5. A jelikož byla faktura vystavená dříve, než skutečně přišlo zboží, měl by být den daňové povinnosti 15.6. Taky už začínám být nejistá z důvodů různých výkladů a příspěvků. Ale pokud ti něco radí na daňovém úřadě, je asi lepší si to od nich nechat potvrdit písemně, aby ses mohla u případných pozdějších rozporů o co opřít. Jinak je to prostě tak napsané v zákoně (potvrzují to i poraďáci tu na poradě) a o ten se můžeš opřít kdykoli. Je pravda, že pokud tyto případy, kdy se daňová povinnost a den přijetí tovaru pohybují v rámci jednoho zdaňovacího období - čtvrtletí a člověk v tom trošku zazmatkuje, není to až taková pohroma. Problém může nastat tehdy, když se jedná o dvě zdaňovací období a daňováci pak mají o zábavu postaráno.
ALBO
04.06.06,18:37
No já myslím podle toho, co bylo už popsáno výše a v ostatních příspěvcích od poraďáků, tak z hlediska zdanitelného plnění je zásadní moment přijetí zboží. Tzn. podle mě, je to ten den 28.5. A jelikož byla faktura vystavená dříve, než skutečně přišlo zboží, měl by být den daňové povinnosti 15.6. Taky už začínám být nejistá z důvodů různých výkladů a příspěvků. Ale pokud ti něco radí na daňovém úřadě, je asi lepší si to od nich nechat potvrdit písemně, aby ses mohla u případných pozdějších rozporů o co opřít. Jinak je to prostě tak napsané v zákoně (potvrzují to i poraďáci tu na poradě) a o ten se můžeš opřít kdykoli. Je pravda, že pokud tyto případy, kdy se daňová povinnost a den přijetí tovaru pohybují v rámci jednoho zdaňovacího období - čtvrtletí a člověk v tom trošku zazmatkuje, není to až taková pohroma. Problém může nastat tehdy, když se jedná o dvě zdaňovací období a daňováci pak mají o zábavu postaráno.

Pozor na to cervenym. Dolezity je pri dodani moment, kedy ziska pravo nakladat s tovarom a to moze byt uz pri preprave /dohoda/,nie vzdy az na Slovensku.
jenny7
05.06.06,08:03
Ďakujem za rady, takže z týchto dvoch príspevkov som usúdila, že dátum DP a odpočtu pri nadobudnutí, by mal byť podľa REMS 15.6. a dátum zaúčtovania faktúry - dátum prijatia faktúrky aj tovaru čiže 28.5. a týmto dátumom aj prepočet faktúry na SKK. Čiže budú tam použité 2kurzy jeden na zaevidovanie faktury a druhy na DPH a odpočet. Zabudla som spomenúť, že faktúra je v CZK.
Ale podla ALBA by som mohla dať dátum zaúčtovania faktúry - 22.5., týmto dňom aj prepočet kurzom na SKK. V tento dátum sme už boli akoby vlastníkmi, pretože dátum bol vyznačený vo faktúre. A s dátumom 22.5. urobiť aj samozdanenie?????alebo až toho 15.6.??
Chcela som to ešte pre istotu takto dopodrobna popísať, aby som si bola na istom, či som to správne pochopila. Takže asi záleží už odomňa, pre ktorú variantu sa rozhodnem, vyzerá to tak, že obidve by boli správne.
Účtujem krátko a som veľmi rada, že sa mám na koho obrátiť a že si na mňa niekto nájde čas. Prajem pekný deň.
rems
05.06.06,09:50
Ďakujem za rady, takže z týchto dvoch príspevkov som usúdila, že dátum DP a odpočtu pri nadobudnutí, by mal byť podľa REMS 15.6. a dátum zaúčtovania faktúry - dátum prijatia faktúrky aj tovaru čiže 28.5. a týmto dátumom aj prepočet faktúry na SKK. Čiže budú tam použité 2kurzy jeden na zaevidovanie faktury a druhy na DPH a odpočet. Zabudla som spomenúť, že faktúra je v CZK.
Ale podla ALBA by som mohla dať dátum zaúčtovania faktúry, týmto dňom aj prepočet kurzom na SKK. V tento dátum sme už boli akoby vlastníkmi, pretože dátum bol vyznačený vo faktúre. A s dátumom 22.5. urobiť aj samozdanenie?????alebo až toho 15.6.??
Chcela som to ešte pre istotu takto dopodrobna popísať, aby som si bola na istom, či som to správne pochopila. Takže asi záleží už odomňa, pre ktorú variantu sa rozhodnem, vyzerá to tak, že obidve by boli správne.
Účtujem krátko a som veľmi rada, že sa mám na koho obrátiť a že si na mňa niekto nájde čas. Prajem pekný deň.
Uvažuješ správně, použiješ 2 kurzy: Kurz vystavení faktury - tj.22.5., a druhý pak pro samozdanenie - tj.15.6. Albo to myslel tak, že v případě, že si sami zboží přeberete od dodavatele toho 22.5., pak by jste mohli udělat samozdanenie už k 22.5. (v ten den máte právo nakládat s tovarom). Jelikož jste jak uvádíš, zboží obdrželi až 28.5., tj. po datumu vystavení faktury, jste dle výše uvedeného zákona samozdanit až k 15.6. Pokud vedeš ještě extra skladovou evidenci, toto zboží by jsi zřejmě měla zaevidovat na sklad kurzem přijetí zboží a to je toho 28.5. Zdá se mi to taky hodně zamotané, možná až nelogické, ale já přesně takto postupuji a dělám to tak, že fakturu nejdříve zaeviduji kurzem vystavení a udělám si v kalendáři poznámku, že dejme tomu toho 15.6. musím doplnit kurz daňové povinnosti. Když teď o tom ještě přemýšlím, tak ještě v podstatě použiješ následně další kurz a to kurz dne úhrady faktury. Takže jsem vlastně napočítala celkem 4 kurzy! Je to fakt bombastické :-))
jenny7
05.06.06,11:24
Moc moc ďakujem, si mila Rems! potrebovala som to úplne takto krok za krokom vysvetliť a konečne tomu lepšie porozumieť! tie zákony su dosť komplikovane vysvetlené a ťažko je tomu niekedy rozumieť!toto tvoje vysvetlenie bolo super napísané a budem sa toho držať. Kedže účtujeme B takže kurz pre naskladnenie nebudem potrebovať, takže v mojom prípade to budú nakoniec veru až 3 kurzy!
Porada je super! Nech sa ti darí, ešte raz dík.;)
jenny7
08.06.06,12:08
Uvažuješ správně, použiješ 2 kurzy: Kurz vystavení faktury - tj.22.5., a druhý pak pro samozdanenie - tj.15.6. Albo to myslel tak, že v případě, že si sami zboží přeberete od dodavatele toho 22.5., pak by jste mohli udělat samozdanenie už k 22.5. (v ten den máte právo nakládat s tovarom). Jelikož jste jak uvádíš, zboží obdrželi až 28.5., tj. po datumu vystavení faktury, jste dle výše uvedeného zákona samozdanit až k 15.6. Pokud vedeš ještě extra skladovou evidenci, toto zboží by jsi zřejmě měla zaevidovat na sklad kurzem přijetí zboží a to je toho 28.5. Zdá se mi to taky hodně zamotané, možná až nelogické, ale já přesně takto postupuji a dělám to tak, že fakturu nejdříve zaeviduji kurzem vystavení a udělám si v kalendáři poznámku, že dejme tomu toho 15.6. musím doplnit kurz daňové povinnosti. Když teď o tom ještě přemýšlím, tak ještě v podstatě použiješ následně další kurz a to kurz dne úhrady faktury. Takže jsem vlastně napočítala celkem 4 kurzy! Je to fakt bombastické :-))

Rems prosím ťa, ešte ma napadla jedna vec, k tomu môjmu príspevku. Ten prvý kurz na zaevidovanie faktúry do účtovníctva bude dátumom toho 22.5.,čiže ich vystavenie faktúry?? V niektorých príspevkoch sa písalo o kurze dňom zapísania faktúry do účtovníctva, v mojom prípade prišla faktúra s tovarom toho 28.5. Takže aj tak, podľa teba by som mala účtovať kurzom 22.5. - dátum na ich faktúre. Nehnevaj sa, že s tým znovu otravujem, zatiaľ moc ďakujem.
rems
08.06.06,12:22
Nemusíš se omlouvat, já taky pořád přemýšlím a špekuluji, abych někde neudělala chybu a mám neustálé pochybnosti o všem. Já jsem ti radila, jak bych to udělala já. Vím, že názory se hodně různí a v těchto případech zapojuji svou logiku. Takže přemýšlím takto : V podstatě datum 22.5. uvedou ti dodavatelé na své faktuře, takže předpokládáme, že by tyto evidenční data měla spolu korespondovat. Nikdo nedokáže přesně říct, kdy tu fakturu přesně obdržíte. Můžete ji klidně dostat ten samý den - i to je možné. Takže dodavatel ve svých výkazech uvádí vždy datum vystavení faktury (jako datum zavedení do účetnictví). Možná se mýlím, možná se někdo přidá a bude mít argument pro den 28.5., ale já bych určitě volila tu první variantu. Jenny myslím, že i když tu fakturu zavedeš o něco dříve, je to stejně v rámci jednoho zdaňovacího období a nic tím nepokazíš. A navíc při nabývání zboží z EU jde zejména o datum daňové povinnosti. Takže bych se toho nebála.
jenny7
08.06.06,12:48
O tom dátume som aj ja tak rozmýšlala, že by mali korešpondovať, len ma zmiatli niektoré príspevky, preto som túto tému znovu načala. Ďakujem za vysvetlenie, takže budem sa držať toho 22.5., nebudem nad tým zbytočne premýšlať, lebo sa iba do toho zamotávam.Prajem pekný deň.
Simonab
06.07.06,12:23
Prosím o radu. Jedná sa o JU. Nemecký dodávateľ nám vystavil Fa za tovar s DPH, napriek tomu, že sme ho viackrát upozorňovali, že sme platcami DPH na Slovensku. Po telefonáte, v ktorom sa nakoniec vysvetlilo, ža to číslo, ktoré mu stále faxujeme je Ust.-IdNr.- nemecké IČDPH, nakoniec účtovníčka v Nemecku súhlasila, že to dá do poriadku. Ešte dodám, že podnikateľ zaplatil celú sumu na pôvodnej fa. Poslala nám dobropis na sumu tej DPH, ktorú oni neoprávnene pripočítali. A viac nie je ochotná urobiť. A teraz čo. Ja som to poriešila tak, že som základ dane dala ako VOZDP a DPH ako VNZDP. Prišiel dobropis aj peniaze na účet a tieto som zaúčtovala ako PNZDP. Všetko sa to deje v rámci jedného zdaňovacieho obdobia na DPH. Poraďte mi prosím vás môže to takto byť, alebo sa to musí odraziť aj v priznaní k DPH, keďže ide o dobropis. ( ale základ dane zmenený nebol ). Ďakujem.
Katarína STR
06.07.06,12:37
Podľa môjho názoru urobila nesprávne, ak vystavila dobropis na DPHčku.
Mala by opraviť pôvodnú faktúru tak, že tam jednoducho DPH neuvedie a tak ti ju mala poslať.
Faktúra z EU od dodávateľa s IČ DE na tovar pre odberateľa s IČ DPH SK musí byť jednoznačne bez DPH.
Napíš jej to písomne s tým že ak ti faktúru nevystaví správne podľa medzinárodného zákona platného pre štáty v EU, budeš nútená ju oznámiť na DU v DE.
Skús uvidíš
rems
06.07.06,12:43
Řekla bych, že to tak být může. Nezapomeňte ten základ ještě samozdanit a uvést v přiznání k DPH. K těm prvotním dokladům od dodavatele bych připla ještě nějaké interní sdělení, kde jen popíšete tuto situaci a způsob zaúčtování, aby jste při případné kontrole měla přehled, co se stalo a jak jste to řešila. Ten dobropis bych do přiznání DPH nedávala. Snad se ještě někdo ozve, aby nás případně opravil.
Simonab
06.07.06,12:49
Katarínka, klient nechce o tom ani počuť. Vraj nechce mať problémy. Ledva som ho prinútila k tomu aby sme tam vôbec zavolali. Ja po nemecky neviem, takže je to o ničom, ale telefonovala baba, ktorá sa tomu tiež rozumie a povedala, že viac sa urobiť nedalo. Ani mne sa to nepáči, ale ja už naozaj neviem čo s tým. Od toho telefonátu už posielajú správne Fa, len s tými dozadu už nechcú nič urobiť.
Katarína STR
06.07.06,12:53
Katarínka, klient nechce o tom ani počuť. Vraj nechce mať problémy. Ledva som ho prinútila k tomu aby sme tam vôbec zavolali. Ja po nemecky neviem, takže je to o ničom, ale telefonovala baba, ktorá sa tomu tiež rozumie a povedala, že viac sa urobiť nedalo. Ani mne sa to nepáči, ale ja už naozaj neviem čo s tým. Od toho telefonátu už posielajú správne Fa, len s tými dozadu už nechcú nič urobiť.

No, tak by som to teda už nechala tak, keď s tým nechcú nič robiť.
Pripla by som dobropis k riadnej faktúre a samozdanenie by som urobila len so základu dane.
Simonab
06.07.06,12:53
Rems ďakujem. Čo sa týka DPH, samozdanenia.... to je všetko OK to som spravila ako má byť, len toto ma štve a chcem to mať v poriadku.
Simonab
06.07.06,12:55
Ďakujem vám obom za odpovede. Pomohli ste mi.