delkom
16.09.14,12:02
Dobrý den.Chcem udat mojho byvalého zamestnávatela pretože nám nevyplatil 3 mesiace mzdu za vykonanu pracu.Vieme že peniaze on už dostal!!!.Vieme aj to že finančná polícia sa s takýmito vecami zaoberá.To čo by som chcel vediet je s akými dokumentmi mame ist na policiu/zmluva,ukonceniePP,výplatna páska atd./Vopred Dakujem za odpovede.
právnik-probono
16.09.14,12:14
Určite podajte trestné oznámenie a pokiaľ sa preukáže, že zamestnávateľ v čase, keď mal vyplatiť mzdu reálne finančnými prostriedkami disponoval a prostriedky nevyhnutne nepotreboval na zabezpečenie jeho činnosti, pravdepodobne sa dopustil trestného činu nevyplatenia mzdy a odstupného podľa §214 Trestného zákona.

Ak mu nechcete príliš ublížiť, ani v tom prípade sa nebojte TO. Poukazujem na právny inštitút účinnej ľútosti spočívajúci v tom, že pokiaľ zamestnávateľ do 60 dní od dokonania trestného činu vám mzdu vyplatí, trestné stíhanie bude voči nemu zastavené.

V každom prípade teda najúčinnejšia represia je cez trestné konanie a pokiaľ toto nebude mať na páchateľa donucovací efekt, je potrebné následne využiť civilný proces cez platobný rozkaz, prípadne priamo exekútora v prípade ak by bola za daný trestný čin odsúdená konkrétna osoba a bola by priznaná v trestnom konaní náhrada škody.

K samotnému trestnému oznámeniu pripojte všetky dostupné dokumenty, ktoré máte ako napr. pracovnú zmluvu, výplatné pásky za obdobie, za ktoré vám mzdu nevyplatil a iné. Ak niektoré dokumenty nemáte a neviete si ich zabezpečiť vo svojej réžii, požiadajte o spoluprácu orgány činné v trestnom konaní.
delkom
16.09.14,14:12
Dakujem velmi pekne
Indeed
16.09.14,14:22
samozrejme,že ho treba udať, ak sa priživil na cudzej práci a zobral peniaze je to h.o.v.e.d.o.
AmmiS
16.09.14,17:32
Môžem len súhlasiť :-) Takých zamestnávateľov je dnes strašne veľa. Bohužiaľ. A v niektorých regiónoch ľudia naďalej pracujú (aj bez mzdy), lebo sa o svoju prácu a príjem boja... ale v konečnom dôsledku aj tak musia prejsť súdnou peripetiou, aby svoje zaslúžené peniaze dostali.
Indeed
16.09.14,20:01
Prečo pracuju BEZ MZDY ?? Boja sa o prácu z ktorej nemaju žiadny prijem ???
Nedáva mi to logiku
Potom je namieste otázka čo potrebuju takí ľudia...
AmmiS
17.09.14,20:44
Lebo stále a každý mesiac veria, že im zamestnávateľ už zaplatí... A začať hľadať novú prácu a vôbec mať šťastie a dostať ju, je taký istý risk, ako ostať pracovať aj keď bez mzdy, alebo jej len čiastočné platenie.

Ja tomu rozumiem, čo sa pýtate a na čo narážate, je to nelogické... ale realita, o ktorej možno veľa ľudí ani netuší.
jarsza
19.09.14,11:55
AmmiS má pravdu ja viem o čom hovorí.
A ešte aj ked podá trestné oznámenie nič neurobia.
Mám tiež takú skúsenosť. Nevyplatili mzdu 4 mesiace.
Podalo na neho teda zamestnávatela aspon 20 ludí trestné oznámenie. Písali aj na inšpektorát a aj tak sa nič nestalo. Len chodili na políciu na vypočúvania. Je tomu už 2 roky dozadu a dodnes nič nedostali.
To je taký oblb ako ten garančný fond z ktorého sa má vyplácať mzda ak sa niečo také stane.

Tak to dnes chodí
bubkoch
19.09.14,12:33
platobnym rozkazom treba ZACAT, nie koncit !
misoft
19.09.14,14:28
@Indeed: Nelogické? Skôr pragmatické. Vieš prečo? Pretože toto si dovoľujú podnikatelia tam, kde je nedostatok pracovných miest a mnoho nezamestnaných. Využíva strach zo straty zamestnania - pretože ten, čo má prácu, je rád, že ju má. Vieš, čím argumentuje takýto "podnikateľ"? Nepáči sa ti, padaj, nájdem si ďalšieho....
Vo väčšine prípadov tie prevádzky sú len "odnožami" zahraničných firiem (spravidla Italy, Espaňa) - pretože majitelia vedia, že sú trestne nepostihnuteľní vo svojich štátoch a na naše zákony zvysoka *****. Je tu nevymožiteľnosť práva v európskom rozmere - darmo SK súd prisúdi, tí ľudia nič nedostanú, často i náklady exekútora a súdne trovy musia platiť.....
Luulaa
22.09.14,07:37
Áno, ale sú na Slovensku aj ľudia, ktorí si, napríklad, tým všetkým nemusia prejsť sami...
heni01
23.09.14,09:06
Ja som davnejsie ohlasila na urade prace (tak mi to niekto tiez odporucil), ze ma nevyplatili a ani listky nedali za posledny mesiac, ked som dala vypoved. Potom som to oznamila šéfovi....o mesiac ma s nepeknym výrazom na tvári síce, ale výplatili ;)
Taynee
23.09.14,11:16
Dobrý deň,

popíšem vás skôr proces podania žaloby, trestné konanie voči zamestnávateľovi je zdĺhavé a často bez relevantných výsledkov. Môžete však samozrejme konať súčasne.

Ešte pred podaním žaloby na súd, môžete urobiť posledný pokus o vyriešenie veci, a preto pošlite bývalému zamestnávateľovi písomnú výzvu na zaplatenie dlžnej mzdy. V tejto predžalobnej výzve určite bývalému zamestnávateľovi lehotu na zaplatenie dlžnej sumy s upozornením, že ak vaše nároky ani v tejto lehote neuspokojí, podáte proti nemu žalobu na súd. Zároveň ho môžete upozorniť, že okrem žaloby na súd podáte aj trestné oznámenie na políciu z dôvodu nevyplatenia mzdy.

Predžalobnú výzvu je potrebné poslať poštou ako doporučenú zásielku, aby ste mali doklad o jej odoslaní, ktorý následne môžeme využiť na súde a na polícii, ak sa na nich obrátite so žalobou alebo trestným oznámením.

Ak sa rozhodnete podať žalobu na súd, je potrebné zaplatiť súdny poplatok vo výške 6 % zo žalovanej sumy. Súdny poplatok sa platí v kolkoch. Ak nemáte žiadny príjem alebo je vaša sociálna situácia nepriaznivá, môžete požiadať súd o oslobodenie od povinnosti zaplatiť súdny poplatok.

S podaním žaloby Vám pomôže kvalifikovaný právnik, avšak pre info:
Ako žalovaného označte bývalého zamestnávateľa, je potrebné uviesť jeho obchodné meno, sídlo a IČO.

Žalobu o zaplatenie mzdy je potrebné podať na súd, v obvode ktorého má bývalý zamestnávateľ miesto podnikania.
V žalobe uveďte, ktorému súdu je žaloba určená, súčasne musíte uviesť identifikáciu žalobcu, ktorý ste vy a to : vaše meno, priezvisko, dátum narodenia a telefonický kontakt, bydlisko , údaj o štátnom občianstve.

Na záver v žalobe uveďte, čoho konkrétne sa domáhate, t.j. presne napíšte, ako by mal súd rozhodnúť, napr.: Žalovaný je povinný zaplatiť žalobcovi dlžnú mzdu vo výške x , to všetko s úrokom z omeškania vo výške x od dátumu x až do zaplatenia.

Súčasne sa môžete domáhať, aby vám bývalý zamestnávateľ, t.j. žalovaný, zaplatil aj náhradu trov súdneho konania.

Toto je stručný postup na podanie žaloby za nevyplatenie mzdy.

Taynee