M3G
18.10.04,23:13
Dlho dlho som rozmýšľal ako nepočítať koeficient a moje riešenie, ktoré neviem či môže byť - posúďte:

Firma(platiteľ DPH) faktúruje prenájom nehnuteľnosti a moja otázka je, či môže fakturovať fyzickej osobe neplatiteľovi prenájom za mesiac = 1 Sk - oslobodené od dane. Tej osobe by sa každý mesiac prefaktúroval plyn, energiu, telefón, ak by nejaký spotrebovala. Osoba by sa v tomto priestore, ktorý je zároveň naplno využívaným firmou(platiteľom DPH) zdržovala len minimálne.

Ak by to bolo možné, aký by musel mať minimálny obrat, aby platiteľ nemusel počítať koeficient a faktúra za prenájom by bola mesačne 1 Sk. To znamená, že, na to, aby sa nepočítal koeficient, musí vyjsť zaokrúhlenie 1. Nechce sa mi do zákona pozerať, či stačí 0,99995, tak pre istotu uvedeniem 0,99996. Rozdiel je aj tak minimálny

x/(x+1) = 0,99996

x = (x+1)*0,99996

x = 0,99996*x + 0,99996

nebudem napínať, napíšem x = 2499 Sk

To znamená, že ten obrat splní určite každý platiteľ. Otázka iba zostáva, či sa dá nejako obhájiť ten prenájom 1 Sk?! V minulosti sa predávali aj fabriky za korunu, tak neviem či je to ešte stále možné :) Nie je platiteľ nejako postihnuteľný alebo nemusí fyzická osoba počítať naturálny príjem?

Akákoľvek podobnosť je vylúčená a osoby a udalosti sú čisto vymyslené.
bea
19.10.04,06:59
V tom koeficiente vôbec nevidím problém, keďže podľa § 50 ods. 1 sa zaokrúhľuje na 2 desatinné miesta nahor a to je u Vás určite 1,00. S tou 1,-- Sk za prenájom je to však pochybné a myslím si, že by ste to ťažko obhájili. I keď ktovie?
lesly
19.10.04,14:03
Myslim si, ze prenajat mozte aj za halier, problem je v tom, ze daniar Vam "prifari" do prijmov minimalne cenu za najom v mieste obvyklu o tu Vam dodani
Anairda
19.10.04,17:49
Ja by som si to prosila vysvetliť: Kedy má ,a vlastne prečo prepočítavať koeficientom?
Fany
19.10.04,21:32
Ja mám dotaz. Prečo si nemôžem určiť výšku prenájmu sama? Ja ako firma nepotrebujem veľký príjem z prenájmu a nájomca tiež nepotrebuje vysokú sumu do výdavkov. Tak prečo by som si nemohla určiť nájomné aj symbolické, napr. 500 Sk? Ak mám na to vzájomnú dohodu na papieri, môže mi to niekto spochybniť?
eviketa
20.10.04,13:06
Tak to si môžu urobiť zmluvu o bezodplatnom prenájme. Proste sa dohodli, že sa mu budú refakturovať len služby. Tak sa nedá ?
M3G
20.10.04,22:04
Ja mám dotaz. Prečo si nemôžem určiť výšku prenájmu sama? Ja ako firma nepotrebujem veľký príjem z prenájmu a nájomca tiež nepotrebuje vysokú sumu do výdavkov. Tak prečo by som si nemohla určiť nájomné aj symbolické, napr. 500 Sk? Ak mám na to vzájomnú dohodu na papieri, môže mi to niekto spochybniť?Môžete, ale daňováci Vám môžu spochybniť, že prenajímateľ podniká do straty...a nájomca si zase musí dopočítať naturálny príjem, keďže to má v podstate zadarmo. Nie som si istý.
Fany
12.03.05,19:36
Aké dopočítať naturálny príjem? Keď je zmluva o výpožičke, tak je to proste bezplatné požičanie a užívanie. Alebo sa mýlim? A vôbec, môže firma užívať priestory, účtovať si energie... ak za priestory neplatí nájom, nieje proste nájomná zmluva?
Vladimír Ozimý
13.03.05,18:51
treba si dávať pozor na ustanovenie paragrafu 2 ods 1 pism p) kde sa píše že iným prepojením je obchodný vzťah vytvorený len na účel zníženia základu dane alebo zvýšenia daňovej straty...tam by sa mohli chytiť a dodaniť.. Ak však sa nepreukáže zmysel tohto tak môže byť nájom aj za korunu...(samozrejme nepočítam s tým že sú inak prepojený, to znamená personálne alebo majetkovo)
venus
16.08.05,12:10
Ja by som mala takúto otázku:

sme štvrťroční platitelia DPH, doteraz sme koeficient nepoužívali. V júli som vstavila fa za nájom nebytových priestorov neplátcovi DPH bez DPH.
Ak som dobre pochopila, mám na DÚ podať žiadosť o odsúhlasenie koeficientu, ale ako, lebo keď si dám príjmy od .1.1.2005 do vzdorčeka tak mi to vyjde takto :
k = 200.000,-
200.000,-
a to = 1.
ČO teraz, niekde na porade som sa dočítala, že sa to môže spraviť odhadom, tak tam môžem pripočítať túto jedinú fa bez DPH čo som vystavila v júli a bude to :
k = 200.000,- = 0,96
208.000,-

Môžem to dať takto odsúhlasiť, alebo sa to robí ináč.
bea
16.08.05,12:26
Podľa mňa by to bolo treba odhadom tým spôsobom, že vyčísliš predpokladaný nájom až do konca roka a z tých súm si vypočítaš koeficient.
venus
17.08.05,07:03
dakujem pekne za radu, prajem pekny den.
Fany
17.08.05,08:28
Ako sa vlastne zisťuje cena obvyklá za prenájom v mieste bydliska? Mne to predsa asi ani nikto nepovie, to mám nútiť nejakú firmu, aby mi povedala za čo prenajíma?

Ak ja ako osoba vlastním objekt a podniká v ňom moja s.r.o., musím tam mať nejaký nájom, alebo to môže byť bezplatné? Čo na do DÚ? Momentálne máme spísaná náj.zmluvu (len kvôli ŽÚ) s dodatkom, že nájomné sa zatiaľ neplatí.
KEJKA
17.08.05,20:08
cey sú vecou dohody a kým nejde o prepojené osoby, tak je to jedno. Ak majiteľ objektu má v ňom vlastnú sro, tak ide o prepojené osoby. Tam je nájom výhodný, lebo FO zníži základ dane o 25% paušálne výdavky, a tak optimalizuje dane.
ak je to zadarmo, tak vyšší zisk zdaňuje sro, ale FO nemá možnosť si pri nulových príjmoch uplatniť nejaké výdavky. Pri jednej sadzbe dane nevidím dôvod, aby akékoľvek riešenie DU napadol. Myslím, že sa nad tým bude zamýšľať len ak by zistil jednostranne možnosť zvýšenia daňovej povinnosti.
Jajina
19.08.05,05:29
Mala som takmer rovnaký prípad. Urobila som si predpoklad príjmov zdaniteľných aj oslobodených, vypočítala koeficient a dala na posúdenie DÚ. Je to len predpokladaný koficient, preto ho DÚ bez problémov odsúhlasí, veď na konci roka sa musí urobiť vyučtovanie DPH podľa skutočnosti.
svobodova
22.09.05,07:07
Môžete mi prosím povedať, v akých prípadoch sa musí prepočítavať koeficient? Nemá s tým žiadne skúsenosti.
Ďakujem pekne.
KEJKA
22.09.05,07:10
Môžete mi prosím povedať, v akých prípadoch sa musí prepočítavať koeficient? Nemá s tým žiadne skúsenosti.
Ďakujem pekne.koeficient sa počíta vtedy ak fakturuješ s DPH ale aj činnosti oslobodené od DPH, napr. nájomné firme ktorá nie je platiteľom DPH.
Sú aj iné oslobodené činnosti - pozri v záone o DPH.
Ježko
30.10.06,11:03
Prosím, poraďte začiatočníkom:
FO- podnikateľ kúpil budovu na podnikanie.Keďže sme malička firma, nevyužijeme všetky priestory a tak sme sa rozhodli prenajať asi
2/3 budovy. Sme mesační platcovia DPH, účtujeme JÚ.
Pýtam sa : je nájom oslobodený od DPH ? Ako je to potom s DPH, tam sa ratajú nejaké koeficienty ? Aký je postup ?
Prosím, poraďte, je to SúRNE
Martinella
30.10.06,11:27
Prosím, poraďte začiatočníkom:
FO- podnikateľ kúpil budovu na podnikanie.Keďže sme malička firma, nevyužijeme všetky priestory a tak sme sa rozhodli prenajať asi
2/3 budovy. Sme mesační platcovia DPH, účtujeme JÚ.
Pýtam sa : je nájom oslobodený od DPH ? Ako je to potom s DPH, tam sa ratajú nejaké koeficienty ? Aký je postup ?
Prosím, poraďte, je to SúRNE

V prípade prenájmu sa môžte rozhodnúť že nájom nebude oslobodený v zm.§38 odst.5 ZDPH.
V prípade ak platiteľ DPH uskutočňuje dodávku tovaru a služieb aj bez DPH(§49 odst.4 ZDPH), z tohto titulu má nárok na pomerné odpočítanie dane podľa §50 ZDPH.
Ježko
30.10.06,11:38
V prípade prenájmu sa môžte rozhodnúť že nájom nebude oslobodený v zm.§38 odst.5 ZDPH.
V prípade ak platiteľ DPH uskutočňuje dodávku tovaru a služieb aj bez DPH(§49 odst.4 ZDPH), z tohto titulu má nárok na pomerné odpočítanie dane podľa §50 ZDPH.

Nájom budeme fakturovať neplatcovi DPH. Ako je to potom s tým koeficientom ? Účtujeme v MRP. Ako treba postupovať ?
Milan Benka
30.10.06,11:43
Nájom budeme fakturovať neplatcovi DPH. Ako je to potom s tým koeficientom ?

Pri fakturácii neplatcovi je to oslobodené plnenie, DPH O%. §38

Pri odpočte DPH máte povinnosť uplatňovať pomerné odpočítanie dane z plnení týkajúcich sa oslobodených dodávok. §50
Ježko
30.10.06,12:28
Pri fakturácii neplatcovi je to oslobodené plnenie, DPH O%. §38

Pri odpočte DPH máte povinnosť uplatňovať pomerné odpočítanie dane z plnení týkajúcich sa oslobodených dodávok. §50

A môžem fakturovať platcom aj neplatcom s DPH ?
Milan Benka
30.10.06,13:15
A môžem fakturovať platcom aj neplatcom s DPH ?

Možnosť výberu je iba pri platiteľoch DPH. Ak faktúruješ neplatiteľovi DPH, je to v zmysle §38 oslobodené plnenie. Teda neplatiteľovi musíš faktúrovať s 0% DPH.
Marína
30.10.06,18:15
Ježko
31.10.06,08:07
Ďakujem všetkým, čo poradili. Čo to mám naštudované, ale nie som si istá
niektorými pojmami, preto hľadám rady u skúsenejších...
Marína
31.10.06,09:50
Do tém, ktoré som Ti vyhľadala, prispeli tiež tí skúsenejší poraďáci.;)
Nič v zlom, ale pravidlom je najprv hľadať.
michelle84
07.11.06,09:53
Ahojte, chcem sa len uistit v jednej veci. Prenajali sme priestory ministerstvu vnutra a fakturujeme im najomne bez DPH. Je to spravne? Je to statna institucia, tak predpokladam, ze DPH som tam nemala uctovat. Dala som to ako oslobodeny najom od DPH. Je to spravne? Dakujem za Vase odpovede a nazory.
Milan Benka
07.11.06,09:56
Je to OK.
M3G
07.11.06,12:42
Ahojte, chcem sa len uistit v jednej veci. Prenajali sme priestory ministerstvu vnutra a fakturujeme im najomne bez DPH. Je to spravne? Je to statna institucia, tak predpokladam, ze DPH som tam nemala uctovat. Dala som to ako oslobodeny najom od DPH. Je to spravne? Dakujem za Vase odpovede a nazory.

Ministerstvo vnútra je platiteľom DPH, viď IČ DPH SK2020571520 :D :D :D

Ale inak sa môžete rozhodnúť, ako už bolo spomínané, takže je to ok.