forexka
16.09.14,19:54
Od 1.1.2014 som živnosť pozastavila a od 11/2014 by som ju chcela znova obnoviť. O registráciu DPH som nepožiadala.
Mishok
17.09.14,19:16
Záleží to od toho či ste zdaniteľnou osobou podľa §3 a teda ste vykonávali ekonomickú činnosť aj po pozastavení živnosti a vtedy ste mali registračnú povinnosť do 20.01.2014 (a prípadne by ste podávali ,,nulové" priznanie k DPH)
Ak ste nevykonávali ekonomickú činnosť (podľa §3 ods.2) tak nie ste zdaniteľnou osobou a teda sa na vás registračná povinnosť nevzťahuje. Po obnovení živnosti by ste zase sledovali obrat a 12 po sebe nasledujúcich kalendárnych mesiacov (aj obdobie ked ste mali pozastavenú živnosť) a po dosiahnutí obratu by sa na vás registračná povinnosť vzťahovala.

Registračná povinnosť § 4

(1) Zdaniteľná osoba, ktorá má sídlo, miesto podnikania alebo prevádzkareň v tuzemsku, a ak nemá takéto miesto, ale má bydlisko v tuzemsku alebo sa v tuzemsku obvykle zdržiava, a ktorá dosiahla za najviac 12 predchádzajúcich po sebe nasledujúcich kalendárnych mesiacov obrat 49 790 eur, je povinná podať daňovému úradu žiadosť o registráciu pre daň. Zdaniteľná osoba je povinná podať žiadosť o registráciu pre daň do 20. dňa kalendárneho mesiaca nasledujúceho po mesiaci, v ktorom dosiahla obrat podľa prvej vety.


§ 3 Zdaniteľná osoba


(1) Zdaniteľnou osobou je každá osoba, ktorá vykonáva nezávisle akúkoľvek ekonomickú činnosť podľa odseku 2 bez ohľadu na účel alebo výsledky tejto činnosti.

(2) Ekonomickou činnosťou (ďalej len podnikanie ) sa rozumie každá činnosť, z ktorej sa dosahuje príjem a ktorá zahŕňa činnosť výrobcov, obchodníkov a dodávateľov služieb vrátane ťažobnej, stavebnej a poľnohospodárskej činnosti, činnosť vykonávanú ako slobodné povolanie podľa osobitných predpisov, 1) duševnú tvorivú činnosť a športovú činnosť. Za podnikanie sa považuje aj využívanie hmotného majetku a nehmotného majetku na účel dosahovania príjmu z tohto majetku;ak je majetok v bezpodielovom spoluvlastníctve manželov, považuje sa jeho využívanie na účel dosahovania príjmu za podnikanie v rovnakom pomere u každého z manželov, ak sa manželia nedohodnú inak.
forexka
24.09.14,12:57
Ďakujem veľmi pekne za odpoveď. Volala som aj na daňový úrad, tam mi povedali, že aj keď som 1.1.2014 živnosť pozastavila a aj keď som odvtedy nevykonávala žiadnu ekonomickú činnosť, aj tak som mala povinnosť sa registrovať a daňový úrad by posúdil, či ma registruje alebo nie. Vaše odôvodnenie je veľmi logické a v prípade problémov by som ho využila.
Mishok
24.09.14,13:49
V podstate súhlasím so správcom dane a určite na to ma nejaké usmernenie.
Problém je v tom ze aj keď povinnosť máte okamžite po dosiahnutí obratu tak máte lehotu do 20. dňa nasledujúceho mesiaca. Avšak pri dodržaní tejto lehoty počas jej plynutia prestanete byt zdaniteľnou osobou. Ideálne naozaj bolo požiadať správcu o vyjadrenie ihneď po pozastavení živnosti.