d82
16.09.14,21:46
Dobry den. Prosim o radu. Pred 7 rokmi som ulozila vsetky detske veci vo vakuovych sackoch na povalu kde sa nachadza sklena vata. Autosedacky, kociar atd vsetko bolo zabalene v sackoch. Teraz by som to chcela pouzit ale obavam sa tej sklenej vaty. Prosim vas o radu ci to opratim a dokladnym vycistenim mozem skludnym svedomim pouzivat alebo to mam vsetko vyhodit. Vopred dakujem
Indeed
16.09.14,20:05
Ked to bolo uložené vo VAKUOVYCH vreciach , tak sa tam nič nemohlo zvonka dostať, NIE ?
Ak by to vrece niečo prepichlo, vákuum by sa porušilo a bolo by to vidiet
d82
16.09.14,20:17
Dakujem. Praveze sa vzduch do vakuovych sackov dostal. Preto prave neviem ci to len doklafne oprat alebo radsej vyhodit
Chobot
16.09.14,20:38
1. Sklenú vatu nevyperieš ani nijako neodstrániš, keď je v textílii. Ak tie veci došli do priameho kontaktu so sklenou vatou, tak to je dobré akurát na vyhodenie.

2. Ak tie veci boli vo vákuových vreciach a tie vrecia sú stále neporušené, tak sa sklenená vata namala ako dostať do poťahov. Takže nie je problém ich používať.

Treba riadne skontrolovať neporušenosť vriec. Ak sú deravé a došli do priameho kontaktu s vatou, tak to nepoužívaj.
d82
16.09.14,20:56
Dakujem velmi pekne. Sacky nie su derave ale za tie roky sa tam vzduch dostal. Aby som to upresnila nikdy neboli polozene sacky priamo na vate ale na stoloch a v kufroch cize do priameho kontaktu by nemalo dojst. Kedze ide o detske oblecenie tak sa obavam
220870
17.09.14,04:03
Sklenná vate nieje zdravotné riziko.Stačí oprať.Viac chémie do seba dostanete praním vecí.
Chobot
17.09.14,05:47
Ak sa nemanipulovalo ani so skl. vatou, tak nie je dôvod na obavy. Uskladnená skl. vata sama o sebe nie je nebezpečná. Problém je, keď sa s ňou manipuluje - reže, upevňuje... vtedy sa drobné čiastočky dostanú do okolia a sadajú na veci z ktorých sa ťažko odstraňujú.

NEmyslím, že by sa drobné čiastočky dostali do vreca, aj keď sa tie vrecia časom naplnili vzduchom. Môžeš to kľudne používať.
Chobot
17.09.14,05:49
Zdravotné nie, ale je to nepríjemné, keď sa zabodne do tela. A najmä v prípade malých detí, ktoré majú jemnú kožu. Potom to pichá a svrbí, kým telo nevypudí ten kúsok.
Chobot
17.09.14,05:51
Dôkladne oprať. Ani nie kvôli tej sklenej vate, ale kvôli tomu, že si to mala dlhodobo uskladnené vo vreci - musí to byť riadne zatuchnuté.