Antonia1
21.04.06,16:04
Ahojte.
Dnes som dostala podklady od klienta za 1.Q.2006. Je štvrťročný plátca DPH.
V Januári kúpil vozidlo PEUGEOT BOXER od plátcu DPH. Faktúra je vystavená dňa 3.1.2006 v cene s DPH 83 000,- Sk.
1. Má nárok na odpočet DPH? Je to užitkové vozidlo? Neviem nevyznám sa v tom. Ako a kde si to môžem zistiť o aké auto sa jedná. Nemám k dispozícií ani zmluvu ani tech. preukaz. Len faktúru. Klient je na týždeň na služobnej ceste.
2. V marci vozidlo predal neplatcovi DPH. Vozidlo vôbec nepoužíval. Nie je podané ani DP z mot. vozidla. Ani si neuplatňoval PHM. Vystavil faktúru s DPH
v cene 84 728,- .Odvediem DPH?
3. Ako účtovať, keď ho nepoužíval. Mám účtovať fakt. dod. 042,343/321,
zaradenie 022/042, predaj fakt. 311/641,343, vyradenie 541/082.
Viete poradiť? Vopred ďakujem.
rems
21.04.06,14:14
Ahojte.
Dnes som dostala podklady od klienta za 1.Q.2006. Je štvrťročný plátca DPH.
V Januári kúpil vozidlo PEUGEOT BOXER od plátcu DPH. Faktúra je vystavená dňa 3.1.2006 v cene s DPH 83 000,- Sk.
1. Má nárok na odpočet DPH? Je to užitkové vozidlo? Neviem nevyznám sa v tom. Ako a kde si to môžem zistiť o aké auto sa jedná. Nemám k dispozícií ani zmluvu ani tech. preukaz. Len faktúru. Klient je na týždeň na služobnej ceste.
2. V marci vozidlo predal neplatcovi DPH. Vozidlo vôbec nepoužíval. Nie je podané ani DP z mot. vozidla. Ani si neuplatňoval PHM. Vystavil faktúru s DPH
v cene 84 728,- .Odvediem DPH?
3. Ako účtovať, keď ho nepoužíval. Mám účtovať fakt. dod. 042,343/321,
zaradenie 022/042, predaj fakt. 311/641,343, vyradenie 541/082.
Viete poradiť? Vopred ďakujem.
Nejsem tady na poradě nejchytřejší, ale pokud to vozidlo opravdu nepoužíval (tzn.neuvedl ho do provozu, nezaplatil daň z motorových vozidel), a hned následně ho prodal, zaúčtovala bych to normálně jako zboží, na 112 nebo 504. Myslím, že v tom případě by to mělo být v pořádku i s DPH, které bude na vstupu i výstupu,ale nejsem si úplně jistá. Snad se ještě někdo přidá.
Cila
21.04.06,14:58
Ahojte.
Dnes som dostala podklady od klienta za 1.Q.2006. Je štvrťročný plátca DPH.
V Januári kúpil vozidlo PEUGEOT BOXER od plátcu DPH. Faktúra je vystavená dňa 3.1.2006 v cene s DPH 83 000,- Sk.
1. Má nárok na odpočet DPH? Je to užitkové vozidlo? Neviem nevyznám sa v tom. Ako a kde si to môžem zistiť o aké auto sa jedná. Nemám k dispozícií ani zmluvu ani tech. preukaz. Len faktúru. Klient je na týždeň na služobnej ceste.
2. V marci vozidlo predal neplatcovi DPH. Vozidlo vôbec nepoužíval. Nie je podané ani DP z mot. vozidla. Ani si neuplatňoval PHM. Vystavil faktúru s DPH
v cene 84 728,- .Odvediem DPH?
3. Ako účtovať, keď ho nepoužíval. Mám účtovať fakt. dod. 042,343/321,
zaradenie 022/042, predaj fakt. 311/641,343, vyradenie 541/082.
Viete poradiť? Vopred ďakujem.
Ja by som to účtovala tak isto ako píšeš, predal to za tú istú suma ako to kúpil?-ešte zaúčtuj vyradenie 082/022
Cila
KEJKA
21.04.06,15:29
ale píše, že má TP, tak asi ako tovar to neobstojí.
Treba vedieť, či ide o osobé auto a podľa toho riešiť DPH.
Na to treba mať TP - je tam uvedený typ (OA,NA....) aj popis.
Takže počkajte na ten TP. Alebo riešte telefonicky, DPH je na krku.....
Antonia1
21.04.06,16:08
Vraj sa jedná o užitkové auto. Telefonovala som s kupujúcim. tak to mám potom učtovať ako som napísala. Ďakujem za odpoveď.
KEJKA
21.04.06,16:23
Vraj sa jedná o užitkové auto. Telefonovala som s kupujúcim. tak to mám potom učtovať ako som napísala. Ďakujem za odpoveď.
skopírovala som tvoje účtovanie :

Ako účtovať, keď ho nepoužíval. Mám účtovať fakt. dod. 042,343/321,
zaradenie 022/042, predaj fakt. 311/641,343, vyradenie 541/082.

vyradenie 541/082. a ešte naozaj vyradenie.... 082 / 022
..................
áno, dobre, výborne.:p:p
ALBO
21.04.06,17:00
skopírovala som tvoje účtovanie :

Ako účtovať, keď ho nepoužíval. Mám účtovať fakt. dod. 042,343/321,
zaradenie 022/042, predaj fakt. 311/641,343, vyradenie 541/082.

vyradenie 541/082. a ešte naozaj vyradenie.... 082 / 022
..................
áno, dobre, výborne.:p:p

Len sa opytam, nebolo by lepsie podrzat to na obstarani,ked to nepouzival a hlavne ked nezaplatili cestnu dan, akonahle je na majetku asi by mal odviest dan, nie?
Doporucujen vam zohnat si kopiu toho TP/ci to nie je osobne/, lebo vy si teraz uplatnite dph na vstupe/dodatocne v januari alebo feb/ a ak vam pridu na kontrolu toho mesiaca,tak to budu chciet preukazat aj ked to o mesiac predate s dph.
Antonia1
21.04.06,17:26
Je štvrťročný platca DPH. Bude to v jednom štvrťroku aj odpočítania dph aj
predaj s dph. A keď to nechám na obstaraní na 042, potom faktúru zaučtujem
311/042. Neviem už asi rozmýšlať. Ďakujem za pochopenie.
KEJKA
21.04.06,17:48
Je štvrťročný platca DPH. Bude to v jednom štvrťroku aj odpočítania dph aj
predaj s dph. A keď to nechám na obstaraní na 042, potom faktúru zaučtujem
311/042. Neviem už asi rozmýšlať. Ďakujem za pochopenie.
a vtedy by si zaúčtovala 311/641
a vyradenie 541 / 042.
...................................

ALBO má pravdu, ale vychádzala som z toho, že od januára ste si auto prihlásili na DI, máte TP, takže auto je firemné. Kedže nie je zaplatená DMV, to už je iná kapitola.. Bolo by lepšie nevykazovať na ňom SC, ale ako hovorím, je to iná kapitola. Podľa mňa by malo byť zaradené (ak je TP na fimu).
dúfam, že použité skratky sú jasné...:)
Antonia1
21.04.06,18:02
Ano, skratky sú jasné. SC nie sú vykazané ani PHM. Musím si ešte teda zistiť na koho je TP. Pekne Vám ďakujem za ochotu.
ALBO
21.04.06,18:03
Je štvrťročný platca DPH. Bude to v jednom štvrťroku aj odpočítania dph aj
predaj s dph. A keď to nechám na obstaraní na 042, potom faktúru zaučtujem
311/042. Neviem už asi rozmýšlať. Ďakujem za pochopenie.
Ked ste stvrtrocny tak to snad prejde bez nasledkov aj ked to bude osobne.Ale mate na to este tri dni nemozu vam ofaxovat TP.Ale mozno som to len zvelicila,hlavne ked je to v jednom q.
to uctovanie este + 343 ale to bol len taky napad z mojej strany koli CD,
Zlata
07.06.06,09:46
Ahoj "Porada"!
Rada by som vedela názor alebo skúsenosť na to, či notár, advokát plátca DPH si môže formou odpisov resp. leasingu znížiť základ dane z užitkového vozidla zaradeného do kategórie N1? Akým spôsobom je to obhajiteľné, načo mu je úžitkový automobil, nevozí materiál, ani stroje ... Nejedná sa o osobný automobil ale o úžitkový.
Zlata
08.06.06,11:39
Halóóó, akosi mám smolu na odpoveď alebo Vašu reakciu. Dávam ťažné otázky?
Tweety
08.06.06,11:48
Halóóó, akosi mám smolu na odpoveď alebo Vašu reakciu. Dávam ťažné otázky?Neviem o nijakom predpise, ktorý by určoval, aké auto si môžeme kúpiť. Ak ho chce, a má chechtáčiky, tak prečo nie? :) :cool:
rems
08.06.06,11:51
Je to hodně neobvyklé, ale pokud si to on sám dokáže zdůvodnit, tak v tom nevidím problém. Znám jednoho advokáta, který je i zapsaný jako správce konkursní podstaty, a jako takový má sem tam povinnost nakládat s majetkem, či různě stěhovat určité provozy. Tehdy je to asi obhajitelné. Na druhou stranu - zatím kontrolu nikdy neměl, a mám obavu, že tito "pánové" jsou docela problematicky kontrolovatelní (advokátní tajemství). V každém případě by měl mít nějaké vysvětlení pro DÚ připravené. Je to hodně individuální. Chce to něco vymyslet. Ten člověk může mít třeba ještě nějaké funkce.
Zlata
08.06.06,12:16
Neviem o nijakom predpise, ktorý by určoval, aké auto si môžeme kúpiť. Ak ho chce, a má chechtáčiky, tak prečo nie? :) :cool:

Mne sa to až také jednoznačné nezdá. Automobil kategéri N1 je určený napr. na prepavu tovaru. Je to nákup hmotného investičného majetku. Ak je HIM zaradený v majetku a využívaný na zabezpečenie zisku, tak ho môže odpisovať. Nemyslím si, že ide len o to, či má chechtáčiky. Skôr o to, či HIM zaradený v majetku je pre jeho podnikanie potrebný.
Mne sa jedná konkrétne o notára, plátcu DPH. To by si mohol obstarať aj zubárske kreslo, veď kreslo do kancelárie potrebuje.
Tu ide o špekulácie, preteže ako plátca DPH by mal nárok uplatniť si odpočet DPH.
Nedávno ma oslovil finančný poradca, poisťovací sprostredkovateľ, či si môže pre svoju činnosť kúpiť a hlavne odpisovať úžitkové auto kategórie N1 ? Čiže ak má korunky, aj autobus?
Tweety
08.06.06,12:21
Mne sa to až také jednoznačné nezdá. Automobil kategéri N1 je určený napr. na prepavu tovaru. Je to nákup hmotného investičného majetku. Ak je HIM zaradený v majetku a využívaný na zabezpečenie zisku, tak ho môže odpisovať. Nemyslím si, že ide len o to, či má chechtáčiky. Skôr o to, či HIM zaradený v majetku je pre jeho podnikanie potrebný.
Mne sa jedná konkrétne o notára, plátcu DPH. To by si mohol obstarať aj zubárske kreslo, veď kreslo do kancelárie potrebuje.
Tu ide o špekulácie, preteže ako plátca DPH by mal nárok uplatniť si odpočet DPH.
Nedávno ma oslovil finančný poradca, poisťovací sprostredkovateľ, či si môže pre svoju činnosť kúpiť a hlavne odpisovať úžitkové auto kategórie N1 ? Čiže ak má korunky, aj autobus?
Nebolo to myslené tak, doslovne, ale ak si to obháji u správcu dane, tak prečo nie? On nesie riziko.
Zlata
08.06.06,12:30
Nebolo to myslené tak, doslovne, ale ak si to obháji u správcu dane, tak prečo nie? On nesie riziko.
Tweety, viem, že je na každom daňovníkovi obhájiť si svoje výdavky.
Hľadám konkrétne cestu pre notára a poisťováka. Je to uplne bežné, že užitkové auto si kupuje každý. Konkrétne oproti jeden zubár, má s manželkou zubárkou s.r.o.-čku a má tiež také auto. Samozrejne na firmu, kde ho odpisije, ale využíva ho na poľovačku. O tom sa v knihe jázd nehovorí. Pritom všetko mu dovezú , myslím tým krabičky s materiálom, on tak potrebuje ísť na školenie, do banky alebo do poisťovne.
Nerada by som mu účtovala.
Tweety
08.06.06,12:32
Tweety, viem, že je na každom daňovníkovi obhájiť si svoje výdavky.
Hľadám konkrétne cestu pre notára a poisťováka. Je to uplne bežné, že užitkové auto si kupuje každý. Konkrétne oproti jeden zubár, má s manželkou zubárkou s.r.o.-čku a má tiež také auto. Samozrejne na firmu, kde ho odpisije, ale využíva ho na poľovačku. O tom sa v knihe jázd nehovorí. Pritom všetko mu dovezú , myslím tým krabičky s materiálom, on tak potrebuje ísť na školenie, do banky alebo do poisťovne.
Nerada by som mu účtovala.Skús mu vysvetliť, že nemôže:mee: . Potom napíš, ako si pochodila.:cool:
Zlata
08.06.06,12:33
Skús mu vysvetliť, že nemôže:mee: . Potom napíš, ako si pochodila.:cool:
OK. Dám vedieť.
ALBO
08.06.06,16:48
Ahoj "Porada"!
Rada by som vedela názor alebo skúsenosť na to, či notár, advokát plátca DPH si môže formou odpisov resp. leasingu znížiť základ dane z užitkového vozidla zaradeného do kategórie N1? Akým spôsobom je to obhajiteľné, načo mu je úžitkový automobil, nevozí materiál, ani stroje ... Nejedná sa o osobný automobil ale o úžitkový.

Mozno ste mohli napisat o ake auto ide a za aku cenu. Dnes je vela aut kategorie N a lisia sa od M len mriezkou vzadu. Ak je cena prijatelna, a auto nie je zrovna nakladne, tak by to nemali spochybnovat.
Skor sa obavam, ci obhaji, ze auto nevyuziva aj na sukromne ucely. Lebo v takom pripade ma narok len na pomernu cast DPH.
Zlata
12.06.06,12:01
Mozno ste mohli napisat o ake auto ide a za aku cenu. Dnes je vela aut kategorie N a lisia sa od M len mriezkou vzadu. Ak je cena prijatelna, a auto nie je zrovna nakladne, tak by to nemali spochybnovat.
Skor sa obavam, ci obhaji, ze auto nevyuziva aj na sukromne ucely. Lebo v takom pripade ma narok len na pomernu cast DPH.

Majme za to, že evidencia prevádzky vozidla je len na služobné účely (aj keď v skutočnosti to tak nebolo, kniha jázd je len na cesty služobné-obháji si to).
Ide mi o to, že vozidlá kategórie M - sú osobné na prepravu osôb KP 34.10.2 - vylúčené sú užitkové vozidla konštruované na báze osobných automobilov, tie patria do 34.10.4
Vozidlá kategórie N - na prepravu nákladov - KP 34.10.4
Keď je od výrobcu zadané v tech. prukaze N1, rozumiem tomu tak, že je to motorové vozidlo určené na prepravu nákladu, nemám dôvod skúmať, či tam je mriežka alebo niečo iné.
Cena na auto už nie je limitovaná ani pre DPH ani pre daň z príjmov.
Ak je v tech. preukaze M1, tak mám za to, že to je osobný automobil.
Ide mi o to, že keď plátca DPH - NOTÁR, si obstará kúpou alebo nájmom auto N1, mal by v podstate nárok na odpočet DPH, lenže pre zabezpečenie svojho príjmu (notárskych služieb) nepotrebuje motorové vozidlo na prepravu nákladov - N1. Je to špekulácia s DPH a odpis HIM, resp. nájomné nie sú jeho odpočitateľným výdajom.
Ale uznávam, že môj názor nemusí byť správny, možno som týmto smerom zaujatá. Hlavne, nedá mi to spať.
Zlata
26.06.06,11:50
Dostala som odpoveď, z ktorej mi vyplýva, že záleží na daňovom kontrolórovi ako pochopí daňovníkov argument o využiteľnosti vozidla.

Správa: Dobrý deň, prosím o vyjadrenie. Vopred ďakujem. Daňovník, SZČO, ktorej z činnosti (vo ŽL,resp. iného oprávnenia) - NOTÁR, FINANČNÝ PORADCA, POISŤOVACÍ AGENT, jasne vyplýva, že NEBUDE prevážať náklad, či si môže obstarať formou nájmu alebo kúpou úžitkový atomobil N1 a uplňovať si odpis alebo nájomné v odpočitateľných nákladoch? Uźitkový automobil kategórie N je určený na prepravu nákladu. Ak by mohol, a bol by plátcom DPH, má nárok na odpočet DPH a ak by nemohol si znižovať základ dane, má nárok na odpočet DPH?


Odpoveď:
Daňovým výdavkom je, podľa § 2 písm. i) zákona o dani z príjmov, výdavok na dosiahnutie zabezpečenie a udržanie príjmov preukázateľne vynaložený daňovníkom, zaúčtovaný v účtovníctve. Daňovým výdavok sú aj odpisy hmotného majetku ktorý je účtovaný a je používaný na zabezpečenie zdaniteľných príjmov.
Z vyššie uvedeného vyplýva, že daňovník si môže zahŕňať do daňových výdavkov daňové odpisy z hmotného majetku za podmienok:
- o majetku je účtované,
- majetok je využívaný na zabezpečenie zdaniteľných príjmov.
V prípade, že daňovník má zaradený v obchodnom majetku (vlastný, na lízing) hmotný majetok – nákladný automobil a tento nebude využívať na dosahovanie zdaniteľných príjmov do daňových výdavkov si nemôže uplatniť daňové odpisy.
Nie je nám známe za akým účelom chce živnostník s predmetom podnikania –notár, finančný poradca, poisťovací agent zakúpiť a zaradiť do obchodného majetku nákladný automobil (N1). Nie je tiež známe, či sa jedná o klasický nákladný automobil, alebo o úžitkový – dodávkový automobil. V prípade dodávkového nákladného automobilu je možné zdôvodniť jeho používanie na dosahovanie zdaniteľných príjmov napr. prevozom dokumentov. V prípade klasického nákladného automobilu sa nám javí jeho využitie pri uvedenom predmete podnikania problémové.
V konečnom dôsledku dôkazové bremeno je na daňovníkovi aby vedel preukázať používanie majetku na dosahovanie zdaniteľných príjmov. Jednou z možností je aj rozšírenie predmetu podnikania o ďalšiu novú činnosť pri ktorej bude nákladný automobil využívaný na dosahovanie príjmov.
Odpočítanie DPH pri kúpe nákladného automobilu platiteľom DPH je možné v prípade splnenia podmienok § 49 až § 51 zákona o DPH. Rozhodujúcou podmienkou je, že automobil bude využívaní pri dodávkach tovarov a služieb pri ktorých bude daňovník uplatňovať DPH. Ak daňovník nebude používať nákladný automobil pri dodávkach tovarov a služieb pri ktorých bude uplatňovať DPH nemá nárok na odpočítanie DPH.

Zdroj:
Zákon č. 595/2003 Z. z. o dani z príjmov v znení neskorších predpisov,
Zákon č. 222/2004 Z. z. o DPH v znení neskorších predpisov