hunatti
17.09.14,10:50
Deti sú mi zverené právoplatným rozhodnutím súdu.
arizona
17.09.14,09:33
Od kedy mas deti zverene do starostlivosti? Ved v AT treba kazdorocne zdokladovat starostlivost,navstevy skoly a pod., takze ex musela tiez zdokladovat, ze sa o deti stara.
Ak mas deti zverene do vychovy ty, tak manzelka rod.pridavky pobera neopravnene,lebo su to peniaze urcene na deti.

Ak ich manzelka na deti neposiela,obrat sa na rakusky Finamzamt,posli kopie dokladov /prip.aj preklad-nemusi byt myslim oficialny s peciatkou/ a poziadaj o zastavenie vyplacania a daj si vyplacat na svoje meno na Slovensku.
Kontakty podla jednotlivych krajov najdes tu : http://www.upsvar.sk/socialne-veci-a-rodina/rodinne-davky-v-ramci-eu/rodinne-davky-v-rakusku.html?page_id=1194

Ale v AT sa rod.pridavky nevypalcaju mesacne ako na SK,ale raz rocne,prip. raz za tri mesiace /ak o to poberatel poziada/, takze je mozne, ze ex este tie peniaze nedostala, dostane ich spatne...Preto som sa pytala v uvode,od kedy mas deti zverene.
Radsej sa informuj u ex,budes mat presnejsie informacie.
Jakubec
17.09.14,14:12
Jednou z podmienok poberania pridavkov na deti v AT je pobyt dietata so ziadatelom v jednej domacnosti a to v Rakusku (tuto podmienku zrejme ex-manzelka nesplna; rakusky Finanzamt, ktory vyplaca pridavky na deti skuma pobyt dietata v Rakusku vacsinou ziadostou o dokladovanie dochadzky do skoly a potvrdenim od detskeho lekara).
Okrem pridavku na dieta je mozne ale ziadat o priplatok k pridavku na dieta. Vyplaca sa, ak rodic dietata pracuje v cudzine (napr. v Rakusku) a dieta ma bydlisko na Slovensku. V tom pripade ma rodic dietata narok na pridavok na dieta podla zakonov krajiny, v ktorej dieta byva (podla Slovenskeho prava), ale pokial v krajine, v ktorej rodic pracuje sa vyplacaju vyssie pridavky na dieta, tak tato krajina (AT) vyplaca rozdiel medzi pridavkami podla Rakuskeho prava a podla Slovenskeho prava.
Ci je podmienkou zverenie dietata do osobnej starostlivosti na vyplacanie toho rozdielu, to neviem. Kazdopadne, Slovensky sud pri vypocte vyzivovacej povinnosti osoby, ktorej nebolo dieta zverene do osobnej starostlivosti by mal zohladnit i poberanie pridavku na dieta tymto rodicom.
lujza.j
17.09.14,14:28
arizona
17.09.14,16:58
pred vyse rokom dostal rady,ale asi sa ich nedrzal. Je asi jednoduchsie napisat otazku na net,ako nieco osobne vybavit...
lujza.j
17.09.14,17:01
mne sa niečo marilo...ved nech tu ludia neradia- nevypisujú znovu, ked už rady dostal.....
sosak
17.09.14,17:22
Nerozumiem, že prečo rodinné prídavky nepoberáš ty, keď máš deti zverené súdom do výchovy.
http://www.finance.sk/dochodok/informacie/rodina-dieta/pridavok-na-dieta/
arizona
17.09.14,17:24
asi preto,lebo v AT su ovela vyssie
avalik
17.09.14,17:37
Ak máš deti zverené do starostlivosti nestaraj sa či ich poberá tvoja ex alebo nie,
ty musíš zdvihnúť zadok a požiadať o ne na UPSVaR - to ti bolo poradené pred rokom. Predpokladám, že v tomto prípade šlo o špekuláciu a snahu poberať vyššie rakúske prídavky aj po zverení detí do tvojej starostlivosti.
avalik
17.09.14,17:40
Da sa poberat rakuske pridavky aj ked su rozvedeni, deti su zverene otcovi a ziju s nim na SK? Podla mna nie.
hunatti
19.09.14,07:45
nie je to také jednoduché. S ex sa komunikovať nedá. Mali sme už niekoľko súdov, kde som spomenul rod. prídavky. Ona však najprv tvrdila, že o to nepožiadala, potom že nemá nato nárok. Toto vyhlásila priamo pred sudkyňou. Ja však viem, že pýtala od deti potvrdenia o návšteve školy takže si to asi vybavovala. Podľa mňa klame je schopná podvádzať a klamať. Na ÚPSVaR mi nevedia poradiť. Koľko rokov spätne sa vyplácajú rod. príd. v AT. Niektoré komenty nechápe. Nepoznáte moju situáciu. Keď neviete pomôcť, tak neškoďte. Ďakujem vopred za odpoveď. Už teraz ste mi veľa pomohli.
hunatti
19.09.14,07:48
nie je to také jednoduché. S ex sa komunikovať nedá. Mali sme už niekoľko súdov, kde som spomenul rod. prídavky. Ona však najprv tvrdila, že o to nepožiadala, potom že nemá nato nárok. Toto vyhlásila priamo pred sudkyňou. Ja však viem, že pýtala od deti potvrdenia o návšteve školy takže si to asi vybavovala. Podľa mňa klame je schopná podvádzať a klamať. Na ÚPSVaR mi nevedia poradiť. Koľko rokov spätne sa vyplácajú rod. príd. v AT. Niektoré komenty nechápe. Nepoznáte moju situáciu. Keď neviete pomôcť, tak neškoďte. Ďakujem vopred za odpoveď. Už teraz ste mi veľa pomohli.
ivka70
19.09.14,07:52
Potvrdenie o navsteve skoly mohla exmanzelka potrebovat kvoli x pripadom, nemusia to byt prave rodinne pridavky v AT.
(Napriklad aj kvoli vyzivnemu, pretoze ak by zistila, ze deti uz nie su nezaopatrene, moze poziadat o zrusenie vyzivovacej povinnosti.
Na take informacie (aj pytat potvrdenia od deti) ma narok.)

Kazdopadne ak by ich aj poberala v AT, pobera ich neopravnene a ak to zistia, bude ich musiet vratit.

Teba to nemusi zaujimat, lebo narok z AT na RP nemate, tvoje deti su zverene tebe a ziju s tebou na SK, narok na RP aj DB mas teda ty na SK.
Normalne si o ne poziadaj a od ex nevymahaj nieco, co sa len domnievas, ze ma.
fortunka
19.09.14,09:48
A určite si vybavovala pridavky na deti? Nemohla si potvrdenie pytat na iny ucel??
arizona
19.09.14,10:47
Pises, ze s ex sa neda kominukovat,aj to, ze ste uz mali zopar sudov,kde si spominal RP. Podla toho ususdzujem, ze RP nedostavas uz dlhodobo. Mozes prosim ta vysvetlit, preco si si RP nezacal vybavovat na seba od okamihu,ako si dostal deti do opatery? Na to nepotrebujes ani sudy,ani komunikovat s ex.A zopar rad ohladom tvojho problemu si dostal od Poradakov uz viac ako pred rokom...Takze v com je problem??? Osobne na UPSVAR to vybavis hned,vypisovanim na netove diskusie mozes dostat rady, len sa ich teba drzat. Nikto to za teba nevybavi!!!!